Kun ei ole vuodenaikoihin liittyvää jumppaamista?
Kuinka paljon helpompaa purjehdus on Espanjassa?
14
580
Vastaukset
- Anonyymi
Fugen Club Nauticolla ei juuri suomalaisia näy. Joku saattaa käydä kaljat simasemassa.
Jos on tottunut Suomessa harrastamaan, niin valtameripurjehdus on tylsää patsastelua kiikkuvassa pastissa. - Anonyymi
Suomalaisakoilla on pulleat purjeet, kyllä siellä köliä pääsee uittamaan vinettovalaiden joukossa.
- Anonyymi
Venettä pitää sielläkin nostaa ylös, jotta saisi huollettua pohjan ja kyljet vahattua kunnolla. Lumen ja jään takia ei pressuja tarvita mutta jos haluat suojata hiekalta ja auringolta niin sekin pidemmässä kuivilla säilyttyksessä paikallaan.
- Anonyymi
Kauhean vaivalloista kun pitää koko vuosi purjehtia ja silti ei välty noilta pohjatöiltä.
Suomessa asiat on paremmin, keväällä ja syksyllä huollot, kesällä muutaman kerran vesillä ja talvi sitten aikaa länkyttää netissä ja larpata kokenutta purjehtijaa nimimerkin takaa.
Keväällä nähdään ylihintaisillq messuillq jossa hehtaari alumiinisia pulpettiveneitä ja pari purkkaria.
- Anonyymi
Satama maksut on korkeita, luokkaa tonnin kuussa jos on 14m paatti.
- Anonyymi
Satamat ovat erittäin kalliita verrattuna Suomeen, jos saat paikan ylipäätään. Ainakin tunnetut, hyvätasoiset satamat.
Ja mitä orca-raportteja katsellut, niin jatkuva pelko peräsimen menetyksestä - koko veneen uppoamisesta puhumattakaan - niin ei rehellisesti houkuttele yhtään kun mukana on minun tärkeimmät ja lähimmät ihmiset. Välimerellä niitä ei ole, mutta Gibraltarilla jo on, ja siitä länteen tietysti myös.
Myöskin selvästi suolaisempi vesi sekä auringon teho ovat toista kuin härmässä. Osat kuluvat nopeasti. - Anonyymi
Edellinen jatkaa: tänä kesänä harkitsin hetken jo ilmastointia ihan tänne Suomeenkin, mutta Välimerellä se olisi aika pakollinen jos veneessä tarkoitus asua.
- Anonyymi
No on se ainakin tammi-maaliskuussa purjehdus Espanjassa helpompaa, kun ei ole meri, kansi ja köydet jäässä.
- Anonyymi
Jep, sinne sitten!
- Anonyymi
Viimetalvena Fuengirolassa oli pitkiä koleita kausia ja tammikuussa satoi jopa räntää useaan kertaan. Varakkaimmat suomit pakeni Pattayalle.
- Anonyymi
Fugessa kannattaa satsata Sangrian imeskelyyn.
- Anonyymi
Just talvella jouduin tonne fugeen hetkeksi, mutta täytyy sanoa että hyvin kului aika ilman sangriapöhnää, keli oli (tulvien jälkeen) miellyttävä ja koko Andalusia on täynnänsä nähtävää ja koettavaa jota ei koe jos makaa auringossa pötsi täynnä kaliaa ja sangriaa.
- Anonyymi
Purjehdus ei ole helpompaa. Sama homma vetää purjeet ylös ja styyrata.
- Anonyymi
Siinä olikin sitten päivän viisaus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..2006341Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa664783Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu974596Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa804361Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa962793En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.622235Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1331717odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1391644- 581607
- 481426