Miksi isit saa käydä omilla teillään huoletta:( sitä en ymmärrä... Äitien pitää vain kiltisti olla lasten kanssa kotona ja ottaa sit isi vastaan hymyillen vaikka sydämmeen niin pirusti sattuuki:(
Miksi
ihmettelijä
182244
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Meillä isukki on yleensä menossa aina joka paikkaan, varsinkin perjantaisin. Tänäänpä en päästänyt, ihme kyllä ei lähteny.
No juoskoon nyt, kohta ei pääse minnekkään (tai niin ainakin luulen). Meille tulee marraskuussa esikoinen.
Meillä mua ei oteta koskaan tosissaan. Tänään sanoin isännälle että en halua että se käy viina kaupassa, mutta sinne se kuitenkin meni ja illalla ei enään muistanu mitä päivällä sanoin. Eli en halunnu että se menee tänään baariin ku eilen oli, mutta siltikin sinne olisi pitänyt päästä.
Koitahan jaksaa miestäsi, niin minä koitan jaksaa omaani (vaikka kyllä se joskus vaikeaa onkin.. =))
niin ja unohdin mainita että sillon kun meidän ukko on baarissa ja kännipäissään soittaa hakemaan kotiin, niin kyllähän se sattuu.
Ensin joutunut olemaan yksin kotona ja odottaan et millonkahan se ukko tulee.
Mitä helvettiä naiset näkee tuollaisissa miehissä? En edes jaksa ruveta arvailemaan, miten asiat ovat kymmenen vuoden päästä?
Toivottavasti lapsi saa miehen muuttamaan tapojaan. Epäilen kyllä kovasti.
Ihmettelen minäkin miten nykynainen tuollaista viitsii katsella? Eikö teillä osata keskustella?
Ei se ukko siitä satavarmaan mikskään muutu kun vauvanne syntyy. Myöhäistä siis pistää pihallekaan enää, mutta koita nyt hyvä nainen jotain radikaalia tehdä!
Ajattelitko, että miksi ukkos sinne kuppilaan olisi halunnut mennä? Oliko päivällä jotain mitä piti tehdä tai muuta vastaavaa? Ja onko sitä aina pakko hakea kylläkai kaikki itsensä kotiin saa. Minä itse en ikinä soita kyytejä jos pitää päästä pikku tuitereissa jonnekkin tai jostain, en mene niinkauas, että tarvii kyytiä. Minun eukko se yleensä sanoo jos erehdyn kysymään,että hakisiko hän minut kun soitan, no en varmaa hae. Itse menet ja itse tulet. Ja niin on aina mennyt. Minulle kun oli tulossa esikoinen niin kävin silloin baarissa, mutta mitä lähempänä h-hetkeä oltiin sitä vähemmälle se baarissa käynti on mennyt, nyt en käy kuin tosi hyvästä syystä ja silloinkin vain parit ottamassa. Ja yleensä aamulla olen hereillä ennen eukkoa. Älä huolestu tollasesta kyllä se ohi menee jos on mennäkseen. Käske perustella lähteminen niin ompa silloin ehkä hyvinkin hiljainen mies jos ei ole hyvää syytä. Sehän on lupaavaa kun ei se ollut ukkos lähtenyt kun sanoit kieltävästi, eikö vaan?
ei ne kaikki isit! ei saa yleistää!
monet käy vaan yhdessä ulkona kun on hyvä lapsenhoitaja...ja fiilistä käydä...
ja tiedän yhden pariskunnan joilla on 4 lasta ja
viides tulossa. niillä se oli niinpäin, että kun isi on päivät töissä ja äiti kotona, niin äiti se oli joka vkl:sin kävi joskus "ulkona" ja isi oli kotona hoitamassa lapsia!omasta tahdostaan!
nyt tietty eriasia, kun on raskaana, mutta eipä heidän perheen isi käy nyttenkään ryyppäilemässä
vaan on yhdessä kotona vaikka olisi mahdollisuus...
siis, se on vaan ihmisestä kiinni, meitä kun on niin moneen junaan!
En oikein ymmärrä viestiäsi... tai ymmärränhän minä, mutta sitä en hyväksy, että yleistät asiasi koskemaan kaikkia isejä ja kaikkia pareja.
Kyllä meillä ainakin kumpikin saa mennä omiin rientoihinsa miten lystää... tai no, etukäteen täytyy tietysti ilmoittaa että on saunailta tai vastaava tulossa, jotta toinen osaa asennoitua siihen, että lastenhoitoviikonloppu odottaa. Lapsemme on nyt 2,5v ja itse olen käynyt ehkä kymmenkunta kertaa saunailloissa/polttareissa/varpajaisissa itsekseni. Vastaavana aikana eukko on käynyt ehkä 3-4 kertaa itsekseen jossain. Tässä tapauksessa kyseessä on vain se että miehet ovat hanakampia järjestämään "miesteniltoja"... yhden kerran olen kieltänyt eukkoa menemästä ja silloinkin syynä oli aikaisemmin sovittu yhteinen meno... eli oli enemmänkin muistutus kuin kielto.
Meillä homma toimii hienosti ja voi hyvin mielin ilmoittaa tulevansa bileisiin, kun tietää että toinen hyväksyy asian eikä ihan oikeasti nyrpistä naamaansa asiasta.
niin sanoitko että teille menee hyvin, varmasti vielä menee kun täällä "piilossa" sanot naistasi eukoksi, sanoppas hänen kuullen niin tuskin luistaisi enään. en tiedä mitään järkyttävämpää kun sen, että miehet haukkuvat vaimoaan noin ja tietysti myös toisin päin!
hemmetin kauheeta eukko sanassa sit on.se ei ole haukkuminimi.minäkin olen eukko ja pirun sievä sellainen.
No kylläpä tuo eukko sen tietää että häntä eukoksi kutsun... välillä sanon muijaksi ja välillä rouvaksi... useimmiten kullaksi tai Suviksi.
Tässähän alkaa oikein mieltä lämmittää, kun on itsellensä löytänyt eukon joka ei vedä hernettä nenään jokaisesta pikkuasiasta. Tai ehkä sinä vain edustat sitä ääripäätä.
En minä ainakaan vetäisi hernettä nenään mistään ukotteluista tai vastaavista. Hauskaahan se vain on, rakkaalla lapsella on monta nimeä.
NohNoh. Johtunee varmaan vähän murre-eroista yms. Jossainpäin Suomea on ihan arkipäivää käyttää eukko nimeä, jossain se ehkä on haukkumasana. Myös sosiaalisia ja tottumuseroja on varmasti. Meilläpäin ja meillä ei eukko ole rumaa kieltä, ehkei myöskään muija, mutta itse henk.koht. en siitä taas tykkää.. Mieheni sanoo minua usein vaimoksi tai sitten etunimellä, joskus äityy hempeilynimiinkin.. ;o)
Minua ei haittaa eukoksi kutsuminen. Se on yksi hellittelynimistä. Ehkä se sitten loukkaisi jos mies aina eukottelisi vihaisesti, mutta meillä ainakin eukko on huumorinsävyinen hyväntahtoinen hellittelynimi.
Pipo löysälle nyt.
Minäkin sanon aina vaimoa eukoksi ja tytärtä likaksi. Tai jos puhun molemmista, niin likoiksi. Eikä siihen sisälly mitään negatiivista. Sama kun naiset puhuvat ukoista ja pojista.
Jos on terve itsetunto niin kyllä ne ongelmat ovat löytyvät jostain muualta kuin puhekielen ilmaisuista.
Mitä tulee miesten ulkona juoksemiseen, niin en ymmärrä viinan kanssa läträilyä ja baarissa juoksentelua jos on pieniä lapsia, saati sitten vauvoja, kotona. Jos olisin nainen, jättäisin tuollaisen baarikärpäsen samantien. Juoppo ei muuksi muutu ja tilanne pahenee pikku hiljaa.
Eron myötä kasvaa lapsistakin tasapainoisempia. Tällaisen ratkaisun tehneiltä yksinhuoltajilta en ole kuullut kuin hyvää sanottavaa eropäätöksestä. Helppoa ei ole ollut eron jälkeen, mutta henkinen hyvinvointi on noussut toiseen potenssiin kun kämpän ovi on viimeisen kerran sulkeutunut selän takana.
Lapsella on oikeus isään, ei juopporenttuun joka örveltää kotiin milloin missäkin kunnossa. Vai pidättekö sellaista hyvänäkin kasvumallina? Lapsi syyttää itseään kun ajattelee että hänen takiaan siedät tuollaista ukkoa.
minä kun 2v sitten tulin raskaaksi, kihlattuni muutti elämäntapansa täysin. siihen loppu ryyppääminen kuin seinään. ennen otti joka viikonloppu räkäkännit mutta ku kuuli että olen raskaana, otti itseään niskasta kiinni ja ei kuulemma tehnyt edes tiukkaa. tytön synnyttyä mieheni on ottanut varmaan 4pulloa olutta kuukaudessa ja ollut viettämässä vapaailtaa vain 3 kertaa. itse olen käynyt senkin edestä ja mieheni ei ole milläänlailla sitä vastaan ollut. ihanaa että tälläsiäkin miehiä on olemassa! :)
ihana mies
Eikös se ole jokaisen oma valinta millaisen miehen / naisen ottaa! Kannattaa ensin olla yhdessä riittävän kauan jotta tietää toisen tavat / tottumukset. Aina voi vaihtaa jos alkaa liiaksi tympiä ja jos ei ole sitä "yhteistä säveltä" elää ja olla.
No meillä on 7kk poika ja mies on ollu tasan kerran pojan syntymän jälkeen viihteellä työporukan kanssa. Ja raskausaikanakin ehkä 2 kertaa että ei pidä yleistää...
voi sua raukkaa,kun tuollaiseen alistut.Onneks mulla aivan ihana mies.Välillä saa oikein hätistellä,että lähtis poikien kanssa johonkin.