Kun muusuus ja transsukupuolisuus rinnastetaan naisiin ja miehiin sukupuolikategorioina yhteiskunnallisella tasolla, silloin ne tulisi osata perustella yhtä vahvoin biologisin säännönmukaisuuksin, kuin mies ja nainen voidaan. Jos ei voida, miksei siitä puhuta ensisijaisesti mt-ongelmana identiteetin sijaan?
Nainen, mies tai muusuus/trans ei ole tunne. Tunteet tulevat, menevät ja vaihtuvat päivän mittaan. Sukupuoli ei vaihdu päivän mittaan, sillä se ei ole tunne. Transhenkilö voi uskoa kokemuksensa väärästä kehosta olevan totta, mutta hänen sukupuolensa, kuvittelunsa ja uskomuksensa eivät ole realistisia ja todellisia asioita muille ihmisille. Ajatukset eivät ole usein totuudenmukaisia. Transhenkilön päähänpinttymä ei ole todellinen muille, eikä sen pidäkään olla. Seuraa esimerkki.
A) Jos nainen laittaa mekon ja huulipunaa, tuleeko hänestä nainen näiden toimien takia? Ei, hän voi kokea olevansa viehättävä, mutta hänen sukupuolensa ei vaihdu siinä hetkessä mihinkään. Yleiskielessä voidaan ilmaista: ”Hän tunsi itsensä naiselliseksi ja viehättäväksi.” Nämä ovat vain kuvailevia sanoja esimerkin naisen kokemista tunteista ja ajatuksista. Voi kertoa autismista, jos henkilö ottaa sanaat ja ilmaisut kirjaimellisesti. He ovatkin yliedustettuina transpoleilla.
B) Jos nainen ajaa hiuksensa lyhyiksi, pukeutuu kauluspaitaan ja suoriin housuihin, onko hän silloin miehekäs tai jopa mies, jos hän sanoo niin? Ei, ei vaikka hän tuntisi itsensä erilaiseksi tai itsevarmemmaksi kuin mekkoon pukeutumalla. Ruumiillinen, biologinen keho naistyypillisine piirteineen on yhä olemassa vaatteiden alla, ja kehon sisäiset hormonit vaikuttavat hänen kehonsa toimintoihin ja muotoutumiseen luonnollisesti, ja biologian sääntöjen mukaan, naiseksi.
C) Entäpä, jo samainen nainen alkaa käyttämään testosteronia, poistattaa rinnat ja alkaa kutumaan itseään nimellä Havu sekä kokee olevansa transmaskuliini? Millä perusteella muiden ihmisten tulisi vahvistaa Havun sukupuoli-identiteettiä? Onko siitä Havulle todella hyötyä vai pitkässä juoksussa terveydellistä haittaa, mitä Havu ei transinnostukseen naiivissa? alkuhurmassa osaa realistisesti arvioida?
Miksi esimerkin Havu on lähtenyt muuttamaan kehoaan? Onko hänellä traumaa, jota hän ei ole vielä osannut kohdata ja sen takia on muokannut itsestään tunnistamattoman, ei-naisen. Ehkä hän ei halua olla nainen enää, sillä hänelle on tehty naisena pahaa ja kehoon kajottu fyysisesti väkivallalla? Tämän takia hän on tehnyt päätelmän, että naisena ei ole turvassa, mikä on tietysti surullista.
Milloin tästä puhutaan kunnolla ilman hymistelyä mediassa?
6
508
Vastaukset
- Anonyymi
Ihminen joka luulee olevansa "trans", on todennäköisesti:
1 sisäistänyt naisvihan tai pelon olla nainen huonojen kokemusten takia. Rintojen poisto on yritys luopua naiseudesta, ja voi olla osa itsetuhoista käytöstä.
2 Autisti, hälyttävän paljon transsiksi kokeva kirjollaoleva hakee hoitoja, takana jäykkä käsitys sukupuolirooleista. Jos kuulisit autistin kertomaan naisista ja miehistä, tämä asia paljastuisi.
3 Vakavan traumataustan omaava, joka ei ole traumojaan käsitellyt vaan hakee pikaparannusta transhoidoista.
4 Lesbo, homo tai bii, joka sisäistänyt homofobian todella radikaalisti.
5 Sosiaalisesti syrjäytynyt, liikaa verkossa viettävä ihminen ongelmataustalla. Altis mieli, joka uskoo transidentiteetin ratkaisevan hänen sosiaaliset ongelmansa. Entinen ernu/nörttinuori.- Anonyymi
*kertovan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
*kertovan
6 Kärsii dissosiaatiohäiriöstä, joka johtuu traumasta. Liian vähän puhetta tästäkin. Liikaa idealismia wokejärjestökentältä. Liian vähän todellista tietoa huuhaan sijaan mm "gendertutkijoilta" ja transaktivisteilta. Mm panda, mona ja sakris.
- Anonyymi
Itseni kohdalla mitkään noista mainitsemistasi kohdista ei taatusti pidä paikkaansa. Terveydellisiä haittoja ei tietenkään voi kyseenalaistaa.
- Anonyymi
Itse lähdin prosessiin aikoinaan heti koulujen jälkeen 90-luvun loppupuolella ihan siitä yksinkertaisesta syystä, että olen pienestä lapsesta ollut sukupuoli-identiteetiltäni poika. En mikään trans, vaan poika. Minulle olisi ollut parivuotiaana luontevaa vetää housut polviin ja tarttua pippeliin pissatessani. Ahdistuin, kun näin muiden poikien tekevän näin enkä itse kyennyt samaan. Minulle oli luontevaa hakeutua poikaporukoihin enkä kiinnittänyt yhteisöni tyttöihin juuri mitään huomiota. Leikkiessämme kotia suostuin aina olemaan äiti, koska en ollut poikatyttö, joka kieltäytyy naisen roolista ehdottomasti vaan minulle oli selvää, että betana annan tilaa alfoille ja olen se äiti, kun jonkun se on oltava. Koulussa kaikki ystäväni katkaisivat minuun välit, koska olisi ollut heille noloa olla ystäväni. En uhriudu tästä vaan ymmärrän sen täysin. Teininä elämäni oli helvettiä, liikuntatunneille en kyennyt menemään enkä muodostamaan seurustelusuhdetta, koska rakastan naisia mutten ollut lesbo, koska seksuaalisuuteni on peniskeskeinen. Tyttö-poika-tietokilpailuissa ratkaisun hetkellä vastasin, etten tiedä, vaikka olisin tiennyt - ja iloitsin vertaisryhmäni, poikien, voitosta.
Nyt vuosia, oikeastaan vuosikymmeniä, prosessista kroppani on muuttunut niin miestyypilliseksi, että ymmärtävän kumppanin kanssa jopa seksi onnistuu. Minut nähdään joka päivä oikein, ihmisenä, jolle on tärkeää omistaa penis ja joka on samalla aaltopituudella miesten kanssa, ja joka ajattelee naisista kolmannessa persoonassa. Terveysongelmia hoidot eivät ole aiheuttaneet.
Tottakai on ikävää, että hoitoihin hakeutuu sellaisia henkilöitä, joiden ei sinne pitäisi mennä, ja tilanne on vaikea. Ongelma on kuitenkin myös siinä, että vaikka kyseisiä, itsensä kanssa hukassa olevia tyttöjä tulee suojella, myös me oikeat transmiehet olemme ihmisiä. Itse elin nuoruuteni ilman minkäänlaista tukea identiteetilleni ja olen siitä katkera edelleen. Myöskään sille, että olin kiinnostunut naisista en saanut minkäänlaista tukea vaan vielä yli 20-vuotiaana sain kuulla, että tulisin vielä tulemaan järkiini ja kiinnostumaan miehistä, kun se oikea tulee kohdalle.
Olenko sitten oikeasti mies? Sillä ei ole väliä. Vain sillä on väliä, että kykenen elämään elämääni, kykenen parisuhteeseen ja työssä käymiseen. Jos kyseessä on mielenterveysongelma, ja sen vuoksi kykenen saamaan orgasmin rakkaani kanssa seksiä harrastamalla ja tililleni kilahtaa joka kuukausi palkka enkä elä yhteiskunnan tuilla olen ihan mielelläni mielenterveysongelmainen. - Anonyymi
Minkäs sille voi jollei koe olevansa kumpaakaan mies eikä nainen? Vaukka tietää olevansa jompi kumpi fyysisesti. Ei se ole mielenterveysongelma, se on persoonan kokemus ettei kategoria, jotka on lärpättänyt muut ihmiset ole itselle kumpaakaan.
Pikkasen nyt nutturaa löysemmälle taas. 😂
Jasu
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst17111081Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i484442Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58674166Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1973674PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1023504Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1013350Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.732000Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis161325Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1551028Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun271987