Millainen henkilö kiusaa ihmistä jolta on juuri kuollut läheinen? Pari lakimiestä, päätoimittaja ja muut hyvät veljet, joille ei ole kotona opetettu edes alkeellisia käytöstapoja.
Joensuu on henkisen väkivallan keskus. Solvataan ja levitellään sontaa ympäriinsä, kasvotusten esitetään niin ihanaa ja sydämellistä. Ennakkoluuloisia ollaan. Ei vaivauduta tutustumaan toiseen kun juoruilla on enemmän painoarvoa.
Lopettakaa samomalehti Karjalaisen tilaaminen. Päätoimittajalle ei kannata antaa mitään huomiota.
Joensuu on henkisen väkivallan keskus. Solvataan ja levitellään sontaa ympäriinsä, kasvotusten esitetään niin ihanaa ja sydämellistä. Ennakkoluuloisia ollaan. Ei vaivauduta tutustumaan toiseen kun juoruilla on enemmän painoarvoa.
Lopettakaa samomalehti Karjalaisen tilaaminen. Päätoimittajalle ei kannata antaa mitään huomiota.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Tuosta tapauksesta en tiedä vaan paljon on mätää kylässä. Oikeudenmukaisuus loistaa poissaolollaan.
Sadistinen kiusaaminen on hyvä ja kehittävä harrastus.
Hienoa että on perustettu kiusaamiskeskus jossa lajia voi harrastaa yhteisöllisesti!
Menisit jo hoitoon aloittaja.
Ehkä sinun neuvosi sopisi sinulle jos kerran olet kiusaamisen puolustaja
Yleisellä tasolla voin kommentoida, että karjalassa lähes kaikki asiat tehdään kyliltä kuultujen juorujen perusteella. Mikään normaali suora kommunikaatio ei toimi kuten pitäisi olla. Kun kaikki asiat hoidetaan muiden välityksellä ja juoruihin perustuen, niin asiat menee solmuun.
Solmuun ne menee siksikin että alueella todellakin kiusataan ihmisiä, herjataan ja panetellaan, levitellään juuóruja ja tuhotaan ihmiselämiä. Keksitään tarinoita, kadehditaan ja kyräillään ja kyttäillään ihmisiä.
Ihmisten salakuvaaminen ja salanauhoittaminen on myös yleistä. Kaikki nämä käytöstavat viittaa narsistiseen persoonallisuushäiriöön joka on karjalassa äärimmäisen yleistä.
Pohjois-karjala on yksi suuri ihmisoikeusrikkomus ja siksi siellä lasten kasvattaminen on erittäin kyseenalaista touhua koska saavat täysin väärät mallit ympäristöstä jossa kieroilu ja juoruilu ja muu selkärangattomuus on otettu osaksi arkea.
Näin se menee.
Voitko kertoa missä ihmisiä tarkkaillaan konkreettisesti internetissä tai jossain ryhmissä?
Onko joku tietty paikka, jonne salakuunneltua tai hakkeroitua tietoa laittomasti levitetään yleisesti saataville?
Ihan eri tilanteissa eri ihmiset täällä sellaista harrastaa. Saavat siitä kiksit kun on tietoa toisesta ja sitä levitetään esim tutuille tiedonvaihdossa. Kyse on narsismista. Narsistit tekee tällaista järjettömyyttä. Mutta ei tämä niin yleistä ole kuin kateus ja juoruilu tai selkäänpuukotus karjalassa.
Mm. virantoimituksiin liittyvät tiedot ja lääkärikäynnit sekä diagnoosit kuumaa valuuttaa. Ei pysy mikään salassa. Heti ollaan soittelemassa ja juoruamassa.
No voi! Onko aloittajalla paha mieli...?
Onko kiusaaminen mielestäsi hyväksyttävää?
Ei normaalisti. Mutta sinunkaltaisesi ihmiset saavat kyllä varmasti mitä tilaavat...
Määrittelehän tuo "sinunkaltaisesi". Puolustan hanakasti oikeudenmukaisuutta ja vastustan kateutta, juoruilua, ilkeilyä ja kiusaamista sekä kieroilua ja epärehellisyyttä. Eli "minunlaiseni" sinun mielestä sitten ansaitsee saada huonoa kohtelua?
Otaksun että jos olisin kateellinen juoruilija niin olisit sanomassa että olen hyvä tyyppi. Onneksi sinä et määrittele mikä on oikein ja väärin koska käsityksesi niistä on aika sumuinen. Puolustelet kiusaamista. Olet kiusaajien puolella.
Sinunkaltaisesi on ympäristöään häiriköivä hullu joka aiheuttaa vastareaktion.
Kukaan ei pidä sinusta ja syy siihen näkyy peilistäsi.
Itseaiheutettu näivettyminen
Jep. Erikoinen tyyli karjalassa. Aiheutetaan itse näivettyminen. Lisäksi suositaan sisäsiittoisuutta koska syrjitään muualta maasta olevia ihmisiä. Toisin sanoen halutaan vähitellen tuhota oma yhteisö sisältäpäin. Jokainen tietää sisäsiittoisuuden seuraukset älylle ja terveydelle jo muutamassa sukupolvessa. Lisäksi tuhotaan alue taloudellisesti kateudella ja epärehellisyydellä.
Huvittavinta on että karjalassa ajatellaan olevan yhteisöllisiä. Katin kontit. Täällä ollaan vähiten yhteisöllisiä. Kaikki ajattelee vain omaa hyötyä tai miten voisi hyötyä toisesta. Juuri kukaan ei ajattele miten jonkun menestys hyödyttää koko maakuntaa tai maata. Se mitä täällä kutsutaan yhteisöllisyydeksi on vain savuverho. Kyse on läheisriippuvuudesta. Joka pienessäkin asiassa tarvitaan toisen karjalisen tukea.
Kyllä on kauheeta kiusaamista täällä! Menin sumuvalot päällä erkinpeltiin kakille mutta siellä eksät sanoi ettei sinne saa kakkia. Menin sitten pylpyrään kakille ja vaikka sammutin jopa sumuvalot niin sinne tuli sukkahousumiehiä jotka alkoivat kiusaamaan ja väittivät että se on heidän kakkipaikka. Voi tätä murheen määrää, nyt on harja majastani murtunut, en kyllä lähtis kadehtimaan, voi minua poloista...!!!