0makotitalojen arvo on laskenut kahden vuoden aikana
2023: 84 000 JA 2024: 45 000 €
−39 000 €
(−46,4 %) 😱 https://yle.fi/a/74-20177222
Kiteellä omakotitalojen arvo on laskenut kahden vuoden aikana 46,4%
30
731
Vastaukset
- Anonyymi
Lisäys:Joensuu 2023: 160 000 € 2024: 169 500 €
+9 500 €
(5,9 %)👍 https://yle.fi/a/74-20177222- Anonyymi
Voitteko kertoa, mitä hyötyä on tuosta tiedosta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voitteko kertoa, mitä hyötyä on tuosta tiedosta.
Tieto tuo tuskaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voitteko kertoa, mitä hyötyä on tuosta tiedosta.
Sinulle tuosta tiedosta ei varmasti ole yhtään mitään hyötyä, sen enemmän kuin mistään muustakaan järkevästä asiasta.
- Anonyymi
Omakotitalon omistajalle:
Jos olet ostanut talosi lainarahalla, tiedolla on suurin merkitys. Jos talosi arvo on laskenut merkittävästi, sen vakuusarvo pankille on pienentynyt. Vaikka tämä ei suoraan aiheuta ongelmia, jos pystyt hoitamaan lainan lyhennykset, on hyvä tiedostaa tilanne. Jos joudut myymään asunnon, sen myyntihinta saattaa olla pienempi kuin jäljellä oleva lainasumma, jolloin joudut maksamaan erotuksen itse.
Omakotitalon ostajalle:
Jos olet harkinnut omakotitalon ostamista Kiteeltä, hintojen lasku on sinulle hyvä uutinen.
Edullisempi hankintahinta: Voit saada haluamasi talon huomattavasti edullisemmin kuin muutama vuosi sitten.
Vahvempi neuvotteluasema: Myyjät ovat usein halukkaampia neuvottelemaan hinnasta, koska markkinatilanne on ostajalle suotuisampi.
Hintojen lasku on osa laajempaa taloudellista korjausliikettä, jossa korkojen nousu ja yleinen epävarmuus ovat vähentäneet asuntokauppaa ympäri Suomen. Kiteen luku on kuitenkin poikkeuksellisen suuri, joten asuntomarkkinat ovat siellä erityisen herkkäliikkeiset.
Yleisemmät syyt hintojen laskuun:
Yleisellä tasolla asuntojen hintojen laskua selittävät useat tekijät, jotka koskevat Kiteen lisäksi koko maata:
Korkea korkotaso: Asuntolainojen korot ovat nousseet, mikä heikentää asunnonostajien maksukykyä ja vähentää kysyntää.
Epävarma taloustilanne: Ihmiset ovat varovaisempia suurten hankintojen, kuten talon, ostamisessa.
Rakentamisen kasvu: Uudisrakentamisen määrä voi paikoin aiheuttaa ylitarjontaa, mikä painaa hintoja alaspäin. - Anonyymi
Eikös tuo ole että kauppahinnat pienentyneet, ei niinkään talojen arvot.
- Anonyymi
Kukapa täältä haluis taloa ristikseen, muut kuin itänaapurit.
- Anonyymi
Ja pashat.
Idän tietäjät myös yrittää luopua tatskoistaan.
- Anonyymi
Kesälahden pappila sai uudet asukkaat.Myyty!
- Anonyymi
Tämä on sitä ihailtua markkinataloutta.
Siinäkään ei voi kaikki voittaa.
Se on vaktaa. - Anonyymi
Aivan kiteeläisten oma vika, kun eivät hankkiutuneet taloistaan eroon vaikka markkinat ennakoivat tilanteen vuosia sitten.
- Anonyymi
Kiteellä vanhustentalo yhdistys hakeutunut konkurssiin, koskee myös Rääkkylää.Samoin kävi Kesälahdella v.2000 siirtyi kaupungille velkoineen, kuinka käy nyt?
- Anonyymi
Yhistys ja kuntahan on jo purkanu tarpeettommii, se jatkunee?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yhistys ja kuntahan on jo purkanu tarpeettommii, se jatkunee?
Tämä on vasta alkua. Lopun alkua.
- Anonyymi
Ei noilla kauppamäärillä vielä voi tarkkaa lukua saada mutta suunta on selvä
- Anonyymi
Ei autojenkaan arvo yleensä nouse.Käytetyn talonkin arvo laskee myös.
- Anonyymi
Kaikki johtuu ammatti taidottomista kiinteistövälittäjistä, jotka pitävät asuntojen arvoja liian pieninä.
- Anonyymi
Kysyntä ja tarjonta ratkassoo hinnatkii. Väki ikääntyny, taloja vapautuu, ei työpaikkoja, ei saa lainaa/ ei käy sen vakuudeksi, ei seuvulle tulijoita/perheitä Suomesta taloihin, energian hinta jne. Kuitainen 70-luku on vain muisto.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kysyntä ja tarjonta ratkassoo hinnatkii. Väki ikääntyny, taloja vapautuu, ei työpaikkoja, ei saa lainaa/ ei käy sen vakuudeksi, ei seuvulle tulijoita/perheitä Suomesta taloihin, energian hinta jne. Kuitainen 70-luku on vain muisto.
Faktaa, vuoden aikana Suomessa ollut alle 5000 okt-raksalupaa, alle 30 % uudisraksoista, ennen oli yli 50 %. Faktaa, yli 75-vuotiaiden määrän arvioitu lisääntyvän seudulla nykyisestään 40 % vuoteen 2045. Osa pärjännee esim lähiö-okt:ssaan, monet eivät.
- Anonyymi
Ostajalle pitää maksaa, että suostuu muuttamaan siihen käpy kylään
- Anonyymi
Eipä varmaan ketään houkuttele okt Kiteellä.
- Anonyymi
Kulkuyhteydet ovat huonot. Kitee on kaukana kaikesta. Juna-asemallekin on matkaa 10 kilometriä kylältä. Junia kulkee harvakseltaan. Lähimpään kaupunkiin on 70 kilometriä.
- Anonyymi
Tilannetta on pahentanut se, että kaupungin omistama lämpöyhtiö pitää erittäin korkeaa hintaa kaukolämmölle.
- Anonyymi
Ylihintaa monella talolla
- Anonyymi
Kiinteistöjen arvon lasku on seuraus Kiteellä harrastetusta elinkeinopolitiikasta viimeisen 15-20 vuoden aikana.
KETI ja sen toimitusjohtaja, jonka idea oli keksiä erilaisia hankkeita mukamas elinvoimaa lisäämään. Tässä epäonnistuttiin täydellisesti: teolliset työpaikat (mm. lastulevytehdas, saha lopettivat toimintansa) vähenivät viimeisen 15 vuoden aikana jyrkästi.
Vielä vuonna 2010 Puhoksen teollisuusalueella oli 520 teollista työpaikkaa, nyt enää 30-40. Samanaikaisesti Kiteen yrityskanta pieneni selvästi. Kylätaajamassa olleita kauppoja ja liikkeitä lopetti toimintansa huomattavassa määrin. Kerrostaloja alettiin purkaa, koska niihin ei ollut asukkaita enää. Tämä trendi jatkuu, eikä ole enää oikaistavissa.
KETI ei ymmärtänyt yrittäjyyden merkitystä kunnan elinvoimalle. Hiltusen KETI lakkautettiin muutama vuosi sitten kokonaan, mutta sen ex-toimitusjohtaja saa jatkaa yhä samassa roolissa suurin piirtein. Miksi?- Anonyymi
Kehityksen varjopuolia on, että Kiteen väestö on kutistunut vauhdilla parissakymmenessä vuodessa, kun ei ole työpaikkoja eikä nuoria perheitä. Samanaikaisesti kelpo asuntoja ja kiinteistöjä on jäänyt kokonaan vaille käyttöä.
- Anonyymi
Pankit tässä joutuvat vaikeuksiin, kun asuntojen arvot ovat romahtaneet. Asunnon arvo on ollut monella lainan vakuutena. Nyt vakuudesta on haihtunut iso osa, puolet... Pohjois-Karjalan Osuuspankki voi olla seuraava "ruumis".
- Anonyymi
Itäraja on suljettuna ainakin vuoden 2026 loppuun asti. Tämä tarkoittaa, ettei esim. venäläisiä matkailijoita eikä tavaraliikennettä Venäjältä ole tulossa Pohjois-Karjalaan.
Tämähän on oikeastaan hyvä asia, sillä nyt tarttee kehittää omaan toimintaa tällä puolen rajaa. Tarvitaan siis ponnisteluja.
- Anonyymi
Ei ole pitovoimaa. Miksi ihminen yrittäisi sinnitellä maailmanlopun kunnassa? Näin ollen, Kiteen väestön väheneminen tarkoittaa elinvoiman katoamista.
- Anonyymi
Väestö on ikääntynyt, ja Kiteellä on aika iso kuolleisuus.
Suuret ikäluokat menossa hautaan sankoin joukoin parhaillaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk19010320Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi229707Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1678280Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html2977776Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1756651Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k886070Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j665911Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit1034957Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja274031Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html1582681