Kiteellä omakotitalojen arvo on laskenut kahden vuoden aikana 46,4%

Anonyymi-ap

0makotitalojen arvo on laskenut kahden vuoden aikana
2023: 84 000 JA 2024: 45 000 €
−39 000 €
(−46,4 %) 😱 https://yle.fi/a/74-20177222

39

1010

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Voitteko kertoa, mitä hyötyä on tuosta tiedosta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voitteko kertoa, mitä hyötyä on tuosta tiedosta.

        Tieto tuo tuskaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voitteko kertoa, mitä hyötyä on tuosta tiedosta.

        Sinulle tuosta tiedosta ei varmasti ole yhtään mitään hyötyä, sen enemmän kuin mistään muustakaan järkevästä asiasta.


    • Anonyymi

      Omakotitalon omistajalle:
      Jos olet ostanut talosi lainarahalla, tiedolla on suurin merkitys. Jos talosi arvo on laskenut merkittävästi, sen vakuusarvo pankille on pienentynyt. Vaikka tämä ei suoraan aiheuta ongelmia, jos pystyt hoitamaan lainan lyhennykset, on hyvä tiedostaa tilanne. Jos joudut myymään asunnon, sen myyntihinta saattaa olla pienempi kuin jäljellä oleva lainasumma, jolloin joudut maksamaan erotuksen itse.
      Omakotitalon ostajalle:
      Jos olet harkinnut omakotitalon ostamista Kiteeltä, hintojen lasku on sinulle hyvä uutinen.
      Edullisempi hankintahinta: Voit saada haluamasi talon huomattavasti edullisemmin kuin muutama vuosi sitten.
      Vahvempi neuvotteluasema: Myyjät ovat usein halukkaampia neuvottelemaan hinnasta, koska markkinatilanne on ostajalle suotuisampi.
      Hintojen lasku on osa laajempaa taloudellista korjausliikettä, jossa korkojen nousu ja yleinen epävarmuus ovat vähentäneet asuntokauppaa ympäri Suomen. Kiteen luku on kuitenkin poikkeuksellisen suuri, joten asuntomarkkinat ovat siellä erityisen herkkäliikkeiset.
      Yleisemmät syyt hintojen laskuun:
      Yleisellä tasolla asuntojen hintojen laskua selittävät useat tekijät, jotka koskevat Kiteen lisäksi koko maata:
      Korkea korkotaso: Asuntolainojen korot ovat nousseet, mikä heikentää asunnonostajien maksukykyä ja vähentää kysyntää.
      Epävarma taloustilanne: Ihmiset ovat varovaisempia suurten hankintojen, kuten talon, ostamisessa.
      Rakentamisen kasvu: Uudisrakentamisen määrä voi paikoin aiheuttaa ylitarjontaa, mikä painaa hintoja alaspäin.

    • Anonyymi

      Eikös tuo ole että kauppahinnat pienentyneet, ei niinkään talojen arvot.

    • Anonyymi

      Kukapa täältä haluis taloa ristikseen, muut kuin itänaapurit.

      • Anonyymi

        Ja pashat.
        Idän tietäjät myös yrittää luopua tatskoistaan.


    • Anonyymi

      Kesälahden pappila sai uudet asukkaat.Myyty!

    • Anonyymi

      Tämä on sitä ihailtua markkinataloutta.
      Siinäkään ei voi kaikki voittaa.
      Se on vaktaa.

    • Anonyymi

      Aivan kiteeläisten oma vika, kun eivät hankkiutuneet taloistaan eroon vaikka markkinat ennakoivat tilanteen vuosia sitten.

    • Anonyymi

      Kiteellä vanhustentalo yhdistys hakeutunut konkurssiin, koskee myös Rääkkylää.Samoin kävi Kesälahdella v.2000 siirtyi kaupungille velkoineen, kuinka käy nyt?

      • Anonyymi

        Yhistys ja kuntahan on jo purkanu tarpeettommii, se jatkunee?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yhistys ja kuntahan on jo purkanu tarpeettommii, se jatkunee?

        Tämä on vasta alkua. Lopun alkua.


    • Anonyymi

      Ei noilla kauppamäärillä vielä voi tarkkaa lukua saada mutta suunta on selvä

    • Anonyymi

      Ei autojenkaan arvo yleensä nouse.Käytetyn talonkin arvo laskee myös.

    • Anonyymi

      Kaikki johtuu ammatti taidottomista kiinteistövälittäjistä, jotka pitävät asuntojen arvoja liian pieninä.

      • Anonyymi

        Kysyntä ja tarjonta ratkassoo hinnatkii. Väki ikääntyny, taloja vapautuu, ei työpaikkoja, ei saa lainaa/ ei käy sen vakuudeksi, ei seuvulle tulijoita/perheitä Suomesta taloihin, energian hinta jne. Kuitainen 70-luku on vain muisto.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kysyntä ja tarjonta ratkassoo hinnatkii. Väki ikääntyny, taloja vapautuu, ei työpaikkoja, ei saa lainaa/ ei käy sen vakuudeksi, ei seuvulle tulijoita/perheitä Suomesta taloihin, energian hinta jne. Kuitainen 70-luku on vain muisto.

        Faktaa, vuoden aikana Suomessa ollut alle 5000 okt-raksalupaa, alle 30 % uudisraksoista, ennen oli yli 50 %. Faktaa, yli 75-vuotiaiden määrän arvioitu lisääntyvän seudulla nykyisestään 40 % vuoteen 2045. Osa pärjännee esim lähiö-okt:ssaan, monet eivät.


    • Anonyymi

      Ostajalle pitää maksaa, että suostuu muuttamaan siihen käpy kylään

    • Anonyymi

      Eipä varmaan ketään houkuttele okt Kiteellä.

      • Anonyymi

        Kulkuyhteydet ovat huonot. Kitee on kaukana kaikesta. Juna-asemallekin on matkaa 10 kilometriä kylältä. Junia kulkee harvakseltaan. Lähimpään kaupunkiin on 70 kilometriä.


      • Anonyymi

        Tilannetta on pahentanut se, että kaupungin omistama lämpöyhtiö pitää erittäin korkeaa hintaa kaukolämmölle.


    • Anonyymi

      Ylihintaa monella talolla

    • Anonyymi

      Kiinteistöjen arvon lasku on seuraus Kiteellä harrastetusta elinkeinopolitiikasta viimeisen 15-20 vuoden aikana.

      KETI ja sen toimitusjohtaja, jonka idea oli keksiä erilaisia hankkeita mukamas elinvoimaa lisäämään. Tässä epäonnistuttiin täydellisesti: teolliset työpaikat (mm. lastulevytehdas, saha lopettivat toimintansa) vähenivät viimeisen 15 vuoden aikana jyrkästi.

      Vielä vuonna 2010 Puhoksen teollisuusalueella oli 520 teollista työpaikkaa, nyt enää 30-40. Samanaikaisesti Kiteen yrityskanta pieneni selvästi. Kylätaajamassa olleita kauppoja ja liikkeitä lopetti toimintansa huomattavassa määrin. Kerrostaloja alettiin purkaa, koska niihin ei ollut asukkaita enää. Tämä trendi jatkuu, eikä ole enää oikaistavissa.

      KETI ei ymmärtänyt yrittäjyyden merkitystä kunnan elinvoimalle. Hiltusen KETI lakkautettiin muutama vuosi sitten kokonaan, mutta sen ex-toimitusjohtaja saa jatkaa yhä samassa roolissa suurin piirtein. Miksi?

      • Anonyymi

        Kehityksen varjopuolia on, että Kiteen väestö on kutistunut vauhdilla parissakymmenessä vuodessa, kun ei ole työpaikkoja eikä nuoria perheitä. Samanaikaisesti kelpo asuntoja ja kiinteistöjä on jäänyt kokonaan vaille käyttöä.


    • Anonyymi

      Pankit tässä joutuvat vaikeuksiin, kun asuntojen arvot ovat romahtaneet. Asunnon arvo on ollut monella lainan vakuutena. Nyt vakuudesta on haihtunut iso osa, puolet... Pohjois-Karjalan Osuuspankki voi olla seuraava "ruumis".

      • Anonyymi

        Itäraja on suljettuna ainakin vuoden 2026 loppuun asti. Tämä tarkoittaa, ettei esim. venäläisiä matkailijoita eikä tavaraliikennettä Venäjältä ole tulossa Pohjois-Karjalaan.

        Tämähän on oikeastaan hyvä asia, sillä nyt tarttee kehittää omaan toimintaa tällä puolen rajaa. Tarvitaan siis ponnisteluja.


    • Anonyymi

      Ei ole pitovoimaa. Miksi ihminen yrittäisi sinnitellä maailmanlopun kunnassa? Näin ollen, Kiteen väestön väheneminen tarkoittaa elinvoiman katoamista.

    • Anonyymi

      Väestö on ikääntynyt, ja Kiteellä on aika iso kuolleisuus.
      Suuret ikäluokat menossa hautaan sankoin joukoin parhaillaan.

      • Anonyymi

        Sekä pemareilla kurvaavat finninaamat monttu oottaa on lähempänä kun luulettekaan.


    • Anonyymi

      Ulosottolaitos huutokauppaa omakotitaloa Keisarinkujalla parhaillaan. Halvalla lähtis. Samaan aikaan kymmeniä muita asuntoja on myynnissä Kiteellä Oikotien ja Etuoven listausten mukaan.

      • Anonyymi

        Alin myyntihinta näkyy olevan n 2000e, maksurästejä 1000e, rempattavaa kun mm. lämmitysputket jäätyneet. Tarjottu 400 e ja vielä 5 pv aikaa tarjota tuosta urakasta. Ostakkee.


    • Anonyymi

      Kiteen asuntokanta alkaa olemaan vanhaa, pääosin 40-50 vuotta vanhaa, eikä asunnoilla ole välttämättä käyttäjiäkään, koska väki muuttaa isompiin kyliin. Suuret ikäluokat ovat leikkautumassa hautaan kiihtyvään tahtiin.

      • Anonyymi

        Kitee selvinnee hengissä muutaman vuoden kauemmin kuin Kesälahti, missä laitetaan urakalla niin rivi- ja kerrostaloja ja muutakin rakennuskantaa matalaksi. Eipä sen puoleen etteikö ne siitä joutaisi tyhjiltään seisomasta. Pääsee sitten paremmin tuuli puhaltaman raitista ilmaa ja aurinko lämmittämään varjotonta maata.


      • Anonyymi

        Kesälahti ja Kitee autioituvat, ja perheitä tulee muuttamaan pois. On ennakoitavissa, että poismuuttoliikenne kasvaa, ja se on ymmärrettävää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kesälahti ja Kitee autioituvat, ja perheitä tulee muuttamaan pois. On ennakoitavissa, että poismuuttoliikenne kasvaa, ja se on ymmärrettävää.

        Kunnat ja koulut yhistyy, palavelut keskittyy, vielä nykyistä kauemmas. Maanviljelys jää, jos on tekijöitä. Rahan perrään lähettiin aikanaan, ennen lähityöpaikkojen tulloo. Nyt ne on kadonneet ja koko maa on yt-aallon vallassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kitee selvinnee hengissä muutaman vuoden kauemmin kuin Kesälahti, missä laitetaan urakalla niin rivi- ja kerrostaloja ja muutakin rakennuskantaa matalaksi. Eipä sen puoleen etteikö ne siitä joutaisi tyhjiltään seisomasta. Pääsee sitten paremmin tuuli puhaltaman raitista ilmaa ja aurinko lämmittämään varjotonta maata.

        "Pääsee sitten paremmin tuuli puhaltaman raitista ilmaa ja aurinko lämmittämään varjotonta maata."
        Sitä tarkoittaa Kesälahti aurinkokunta! 😆
        Tekoäly eli AI tosin väittää vastaan: Kesälahti on kylä Kiteen kaupungissa, ei osa aurinkokuntaa. Aurinkokunta on aurinkoa ja sen kiertäviä kappaleita, kuten planeettoja, kääpiöplaneettoja ja asteroideja, sisältävä järjestelmä.


    • Anonyymi

      Tämä ruokkii ilman muuta epävarmuutta Kiteen kotitalouksissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      35
      10519
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      124
      10099
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7911
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6304
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4862
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      54
      4669
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      114
      4021
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      123
      3381
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3097
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      217
      3016
    Aihe