Rahaa piisaa - Perussuomalaiset iski kultasuoneen

Toivottavasti myös rivipersut pääset nauttimaan heidän jäsenmaksuillaan hankituista rikkauksista.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/88e82b4a-f1d3-40bf-a8b5-ab8f7bf06cf8

Perussuomalaisten tuoreen tilinpäätöksen mukaan puolueella on sijoitusvarallisuutta neljän miljoonan euron edestä. Sijoitukset koostuvat tuoreen tilinpäätöksen mukaan huoneisto-osakkeista ja sijoituskullasta.

Perussuomalaiset on eduskuntapuolueista ainoa, joka on tilinpäätöstietojen mukaan sijoittanut varallisuuttaan kultaan, jonka arvo on noussut huimasti viime vuosina.

Tilinpäätöstietojen mukaan PS osti kultaa yhteensä miljoonalla eurolla. Sijoituksesta päätti Jussi Halla-ahon tuolloin johtama puoluehallitus, joka halusi varmistaa PS:n toimintakyvyn kaikissa olosuhteissa.

Perussuomalaisten entisen puoluesihteeri Arto Luukkasen mukaan kultaa ostettiin jäsenmaksutuloilla.

Tilinpäätöstietojen mukaan puolue maksoi kullastaan sentin tarkkuudella 1 001 877,65 euroa.

Sijoituksen markkina-arvo oli vuoden 2021 lopussa 1,04 miljoonaa euroa, vuoden 2022 lopussa 1,1 miljoonaa euroa ja vuoden 2023 lopussa 1,2 miljoonaa euroa.

Jo 1,8 miljoonaa euroa

Vuonna 2024 vauhti vain kiihtyi, ja vuoden lopussa sijoituksen markkina-arvo oli noin 1,6 miljoonaa euroa. Tänä vuonna kullan ja PS:n sijoituksen markkina-arvo on noussut entisestään.

– Sijoituskullan markkinahinta on tällä hetkellä noin 1,8 miljoonaa euroa, PS:n puoluesihteeri Harri Vuorenpää kertoo Iltalehdelle.

Sijoituksen markkina-arvo on noussut 3,5 vuodessa hämmästyttävät 80 prosenttia.

Nousun taustalla on vuonna 2022 alkanut Ukrainan sota, joka jatkuu yhä ja edelleen.

Vuorenpään mukaan kullan hinta heijastaa maailman tilaa.

– Paradoksaalisesti kullan hinta nousee, kun maailmassa tilanne kriisiytyy.

Kullan kilohinta on tällä hetkellä noin 92 000 euroa. Vuoden 2021 lopussa kilohinta oli noin 52 000 euroa.
87595
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 87

Vanhimmat

Persujen hillotolppaeliitillä on jo hyvä potti kasassa.

Äänestä
  • Ja omaisuuden tuotto on verotonta niin kuin SAK:oonkin omaisuuden tuotto, mutta vain SAK:n tuottojen verottomuus pitää lopettaa.

    Äänestä

  • Persu äänestäjät on Idiootteja

    Äänestä

  • Minäkin ostin kultaa. Pari vuotta sitten nyt arvo tuplaantui

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Ja omaisuuden tuotto on verotonta niin kuin SAK:oonkin omaisuuden tuotto, mutta vain SAK:n tuottojen verottomuus pitää lopettaa.

    Ekn myös

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Ekn myös

    Juuri tämä estää sen, että oikeistokaan ei hyväksy SAK:n omaisuuden tuottojen verovapauden poistamista.

    Äänestä


  • Jep, oli se onni ettei Soini saanut puolueen varoja mukaansa kun loikkasi rotan lailla upottamastaan laivasta ettei menetä salkkuaan. Puoluesäännön takia jonka itse laati ettei loikkarit vie puolueen varoja mukanaan. 🤣🤣

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Persu äänestäjät on Idiootteja

    Persuäänestäjät ovat siis Sinun mielestäsi idiootteja. Vapaassa maassa saa onneksi olla tätä mieltä, jos haluaa.
    Voit aivan rauhassa pitää mielipiteesi, kun ainakaan minua se ei haittaa.

    Äänestä

  • Hyvin elää persujen eliitti johto köyhien persujen rahoilla

    Äänestä

  • Anonyymi00033 kirjoitti:

    Jep, oli se onni ettei Soini saanut puolueen varoja mukaansa kun loikkasi rotan lailla upottamastaan laivasta ettei menetä salkkuaan. Puoluesäännön takia jonka itse laati ettei loikkarit vie puolueen varoja mukanaan. 🤣🤣

    Nauretaan vartti ;)))))))

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Lukeminen kannattaa aina, dorka !!
    Näin totesi Jörn Donner aikoinaan telkkarin tietoiskussa.

    Lue, lue oikein tarkkaan...

    https://www.sak.fi/ajankohtaista/uutiset/kuusi-faktaa-ay-liikkeen-verotuksesta/

    "Millaisia veroetuja ammattiyhdistyksillä on?

    Ammattiliittoja ja niiden keskusjärjestöjä kohdellaan verotuksessa yleishyödyllisinä yhteisöinä. Siksi niiltä ei yleensä peritä veroa oman toiminnan rahoittamiseksi järjestetyistä arpajaisista, myyjäisistä tai muusta vastaavasta varainhankinnasta eikä jäsenlehdistä saaduista tuloista. Yleishyödyllisiltä yhteisöiltä ei myöskään peritä veroa sijoitustuotoista. Kiinteistötuloista ne maksavat veroa vain kunnalle."

    Luepa tuo uudestaan, niin tajuat ehkä, että SAK:n sijoitustuotoista ei peritä veroa, kuten asuntobisneksestä, osakkeide tuotosta...

    Äänestä

  • Anonyymi00033 kirjoitti:

    Jep, oli se onni ettei Soini saanut puolueen varoja mukaansa kun loikkasi rotan lailla upottamastaan laivasta ettei menetä salkkuaan. Puoluesäännön takia jonka itse laati ettei loikkarit vie puolueen varoja mukanaan. 🤣🤣

    Onni oli myös se, kun Soini vei Perussuomalaisten tukisäätiön miljoonat.

    Äänestä

...ja sitten silakkaa ei enää saa kaupungin silloilta eikä vesialueilta ja särki on tyystin häviämässä koko maasta ...

Äänestä
  • ja punainen järki----maahanmuutto

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    ja punainen järki----maahanmuutto

    Tämän päivän Hesarissa oli haastateltu somalinaista, joka tuli yksin Suomeen 14-vuotiaana 2000- luvun alussa. Kesti 15 vuotta että oppi kunnolla puhumaan suomea.
    Jos ihminen menee vieraaseen maahan, niin kyllä kielen haluaa ja usein pystyykin oppimaan nopeammin. Omaa halua ja kykyä pitää olla. Olen työni takia tavan takaa törmännyt somaleihin, joilla on sama ongelma, vaikka on asuttu täällä 10-15 vuotta. Tälle naiselle oli ollut tullessa järkytys, kun tarjottu ruoka ei ollut halalia. Sanonpa vaan vielä senkin että Suomessa rasismi alkoi selvästi lisääntyä ensimmäisten somalien saapumisen jälkeen 1990- luvun alussa. Tulivat silloin idästä, Moskovasta, edesmenneestä Neuvostoliitosta.

    Äänestä

Päättivät huijata kullatkin köyhiltä

Äänestä

Mihin tarvitaan puolutukea??

Äänestä
  • Kullan ostoon.

    Äänestä

Puoluejohdolla on ainakin varaa laatupunkkuun, eikä vaalimenestys/-menestymättömyys ole mainosrahoista kiinni.

Kunta- ja aluevaaleihin persut yrittivät haalia ehdokkaita kalliilla tv-mainoskampanjalla, mutta kansalle ei tarjoiltu makkaraa teltoilla.

Äänestä
  • Isänmaalliset persut eivät litki mitään punkkunlitkuja.

    He nauttivat vain kotimaisia teräviä. Suomi- ja Leijona Viinaa.

    Äänestä

  • Kunhan huulipuna2 jatkaa siitä mihin1 jäi, demareihin, kepuihin jne loikkineet demarit Soinistit juoksee häntä koipien välissä noloina takaisin persuihin. Vieden niille makkaraa yms. lahjuksia takaisin päästääkseen.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Isänmaalliset persut eivät litki mitään punkkunlitkuja.

    He nauttivat vain kotimaisia teräviä. Suomi- ja Leijona Viinaa.

    paitsi että sinä ap hörpit taas keskenkäynyttä kiljuasi vihervassaridemarit ovat jo kuuluisia siitä, että niiden pippaloissa kännit vedetään nenän kautta tms. ei nestemäisesti.

    Äänestä

  • "Kunta- ja aluevaaleihin persut yrittivät haalia ehdokkaita kalliilla tv-mainoskampanjalla, mutta kansalle ei tarjoiltu makkaraa teltoilla."

    Itsesuojeluvaisto esti persujen menemisen telttoineen toreille selittelemään persujen petoksia heitä äänestäneille raivostuneille kansalaisille.

    Äänestä

Mihin hiipuvan puolueen omaisuus lopulta päätyy?

Äänestä
  • Epäilemättä PS:n päävaalirahoittaja Putin haluaa rahoilleen vastinetta.

    Äänestä

Samalla tavalla sdp kannatus hiipuu ensi hallitus kaudella se on varmaa. Eivät mitenkään pääse pakoon leikkauksia jne omiltaan siitä eu pitää huolen.

Äänestä
  • Voit lohduttautua tuolla tiedolla, kun PS ja Liike Nyt kamppailevat tasapäin eduskunnan pienimmän puolueen asemasta.

    Äänestä

  • Miten tämä liittyy persupuolueen omaisuuteen?

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Voit lohduttautua tuolla tiedolla, kun PS ja Liike Nyt kamppailevat tasapäin eduskunnan pienimmän puolueen asemasta.

    Niin seuraavalla hallitus kaudella Putinin lemppari puolue sdp taistelee liike nytkin kera pienpuolueen kisoissa.

    Äänestä

  • Viime hallituskaudella SDP:n kannatus kylläkin nousi. Kolme lisäpaikkaa eduskuntaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Viime hallituskaudella SDP:n kannatus kylläkin nousi. Kolme lisäpaikkaa eduskuntaan.

    Tajuutko, seuraavalla kerralla sdp ei pääse mitenkään pakoon leikkauksia ja veronkorotuksia jne. Rahalla ette takuulla pysty ostaa suosiota kuten marin teki.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Niin seuraavalla hallitus kaudella Putinin lemppari puolue sdp taistelee liike nytkin kera pienpuolueen kisoissa.

    SDP:n kannatus ei ole viimeisen 125 vuoden aikana ollut niin matala kuin PS:n kolmissa viime vaaleissa eikä tule ikinä olemaankaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Tajuutko, seuraavalla kerralla sdp ei pääse mitenkään pakoon leikkauksia ja veronkorotuksia jne. Rahalla ette takuulla pysty ostaa suosiota kuten marin teki.

    Tajuutko sinä, että demarit ei ole välttämättä seuraavalla hallituskaudella hallituksessa.

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Tajuutko sinä, että demarit ei ole välttämättä seuraavalla hallituskaudella hallituksessa.

    Ei, jos perskokkarehallitus tekee sitä ennen aseellisen vallankaappauksen.

    Äänestä

  • ''Eivät mitenkään pääse pakoon leikkauksia....''

    Kaiken voi tehdä reilummin.

    Ei ole pakko leikata vain niiltä joilla on vähiten leikattavaa.

    Äänestä

  • Siksihän ne haukkui jo Orpon hallituksen siitäkin, kuinka seuraava hallitus on samanlaisessa kusessa koska Nato veti mattoa Suomen alta vaatimuksineen kuinka mm Suomi saa luvat pistää miljardeja lisää maanpuolustukseen. Sen jälkeen kun Marinin hallitus vei Suomen Natoon kuvitellen sen pitävän huolen siitä, ettei Putin marssita joukkojaan rajan yli. Ja miten kävi? Jenkit sanoi että hoitakaa itse omat puolustuksenne mink jälkeen pakottivat mm Suomen laittamaan lisämiljardeja maanpuolustukseen. Mikä kaatuu Lindtmanin hallituksen niskaan mikä pilasi niiden RAHAA ON politiikan ajamisen seuraavassa hallituksessa. Ilman minkäänlaista hajua miten siitä selviävät. Verot tappiin jotta on millä elättää mamut joille avaavat taas rajat. Kun niitä äänioikeuden omaavia mamuja ei ole vasta kuin n. neljännesmiljoona. Demarien jakaessa edellisissä vaaleissa islamikielisiä vaalimainoksia että Suomenkieltä ymmärtämättömät mamut tietää äänestää heitä.

    Äänestä

  • Pelkäävät että Orpon hallitus kaatuu ennenaikaisesti ennen kuin sen talousuudistukset alkaa tuottamaan hedelmää.Kukaan oppositiossa kun ei missään nimessä halua nyt Purran saappaisiin. Taloustilanteessa missä ollaan oranssin ihmisen jenkkilässä vesittäessä Orpon hallituksen toimet talouskasvun suhteen.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Niin seuraavalla hallitus kaudella Putinin lemppari puolue sdp taistelee liike nytkin kera pienpuolueen kisoissa.

    Vaikka kepua kierompaa puoluetta ei ole, se sentään pitää huolen huulipuna2:ssa siitä, ettei vihervassaridemarit lyö ihan läskiksi kaikkea sen pelossa että kannatus tippuu 25:sta 15%:iin. "Keskellä" kepu joka hyppää huulipuna2:seen ajamaan kokoomuspolitiikkaa koomisuuteen asti. Päästen samaan asemaan Lindtmanin hallituksessa kuin kokoomus Sipilän hallituksessa. Missä se käveli Sipilän yli esim. soteuudistuksessa myötähäpeään asti. Kaikkosen nyt itkiessä Kela korvauksista yksityisille vaikka Sipilän hallitus oli avaamassa Suomen miljardien sotemarkkinat kansainvälisille pörrsipelureille. Kiintiöpörriäisineen maakunnille jotta ne olisi varmasti päässeet rahastamaan Suomen sotesektorilla. Onneksi kaatui koko hallistus..

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Viime hallituskaudella SDP:n kannatus kylläkin nousi. Kolme lisäpaikkaa eduskuntaan.

    Marini teki ruman tempun vihervassareille vaaleissa ja kun ne siitäkin huolimatta hävisi petti vielä äänestäjänsä lyömällä hanskat tiskiin.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    SDP:n kannatus ei ole viimeisen 125 vuoden aikana ollut niin matala kuin PS:n kolmissa viime vaaleissa eikä tule ikinä olemaankaan.

    sinimustia fanittavaksi rotuopin julistajaksi sinä Soinisti ap olet kova poika palvomaan demareita jotka ei edes kuse teihin kainaloiden tuulettajiin päin.

    Äänestä

  • Anonyymi00042 kirjoitti:

    Vaikka kepua kierompaa puoluetta ei ole, se sentään pitää huolen huulipuna2:ssa siitä, ettei vihervassaridemarit lyö ihan läskiksi kaikkea sen pelossa että kannatus tippuu 25:sta 15%:iin. "Keskellä" kepu joka hyppää huulipuna2:seen ajamaan kokoomuspolitiikkaa koomisuuteen asti. Päästen samaan asemaan Lindtmanin hallituksessa kuin kokoomus Sipilän hallituksessa. Missä se käveli Sipilän yli esim. soteuudistuksessa myötähäpeään asti. Kaikkosen nyt itkiessä Kela korvauksista yksityisille vaikka Sipilän hallitus oli avaamassa Suomen miljardien sotemarkkinat kansainvälisille pörrsipelureille. Kiintiöpörriäisineen maakunnille jotta ne olisi varmasti päässeet rahastamaan Suomen sotesektorilla. Onneksi kaatui koko hallistus..

    Kunhan vassarit saa enemmistöhallituksen kasaan ilman kepuja herää kepu ajattelemaan tulikohan sittenkään sodittua vuosikymmeniä ihan väärää puoluetta eli persuja vastaan? Keskustan löytäessä itsensä oppositiosta kokoomuksen, kd:n ja persujen kanssa. Sen jälkeen kun se itse on osallistunut vihervassarihallituksiin antaen edellisten imuroida mamuja maahan jotta saavat omat hankkeensa hall.ohjelmaan ja salkut itselleen jotka haluavat. Mamua maahan ettei vihervassarit aja maataloutta alas, estä hakkuita, vesitä Orpon halpatyövoimamarkkinoiden luomista jne jne. Kunnes ne vihervassarit enemmistöhallituksessaan ne tekee mamujen äänillä ilman tarvetta nostaa kepuja hallitukseensa.

    Äänestä

  • Anonyymi00042 kirjoitti:

    Vaikka kepua kierompaa puoluetta ei ole, se sentään pitää huolen huulipuna2:ssa siitä, ettei vihervassaridemarit lyö ihan läskiksi kaikkea sen pelossa että kannatus tippuu 25:sta 15%:iin. "Keskellä" kepu joka hyppää huulipuna2:seen ajamaan kokoomuspolitiikkaa koomisuuteen asti. Päästen samaan asemaan Lindtmanin hallituksessa kuin kokoomus Sipilän hallituksessa. Missä se käveli Sipilän yli esim. soteuudistuksessa myötähäpeään asti. Kaikkosen nyt itkiessä Kela korvauksista yksityisille vaikka Sipilän hallitus oli avaamassa Suomen miljardien sotemarkkinat kansainvälisille pörrsipelureille. Kiintiöpörriäisineen maakunnille jotta ne olisi varmasti päässeet rahastamaan Suomen sotesektorilla. Onneksi kaatui koko hallistus..

    Kieroin puolue kaikista puoleista mutta... Joka on tehnyt myyräntyötääm pikkukuntien hävittämiseksi jo vuosikymmeniä maakuntamallin ollessa sille yhdensortin päätös erinäisten epäonnistuneiden virityksien jälkeen sitä ennen. Ei ole enää tarvetta liitellä kuntia porkkanarahalla tai ilman tai niputtaa niitä sotekuntayhtymiin jne. ettei ne kulissikunnat veisi niin helvetisti vuosittain valtionvaroja joita ei ole. Maakuntamallin leikatessa kuntademokratiaa ja rajusti. Sotepalveluiden keskittämisine kasvukeskuksiin mikä osaltaan tappaa elämän pikkukunnista ja kepu asialla. Joka saa äänensä niistä pikkukunnista. Vaikka se kepu vei maakuntamallin läpi mikä iskee pahiten pieniin kepukuntiin.

    Äänestä


  • Anonyymi00041 kirjoitti:

    Pelkäävät että Orpon hallitus kaatuu ennenaikaisesti ennen kuin sen talousuudistukset alkaa tuottamaan hedelmää.Kukaan oppositiossa kun ei missään nimessä halua nyt Purran saappaisiin. Taloustilanteessa missä ollaan oranssin ihmisen jenkkilässä vesittäessä Orpon hallituksen toimet talouskasvun suhteen.

    Purran saapikkaisiin ei joutuisi opposition vaan kokoomuksen edustaja.

    Jos Orvon hallitus hajoaisi, seuraisi siitä uudet vaalit ja demarit olisi sen jälkeen todennäköisin pääministeripuolue ja kokoomus todennäköisin valtiovarainministeripuolue.

    Äänestä

  • Anonyymi00043 kirjoitti:

    Marini teki ruman tempun vihervassareille vaaleissa ja kun ne siitäkin huolimatta hävisi petti vielä äänestäjänsä lyömällä hanskat tiskiin.

    Äänestäjät päättävät ketä äänestävät ja niin kuin totesin, lisäsi SDP kannatustaan hallituksessa olemisestaan huolimatta.

    Äänestä

  • Anonyymi00083 kirjoitti:

    Purran saapikkaisiin ei joutuisi opposition vaan kokoomuksen edustaja.

    Jos Orvon hallitus hajoaisi, seuraisi siitä uudet vaalit ja demarit olisi sen jälkeen todennäköisin pääministeripuolue ja kokoomus todennäköisin valtiovarainministeripuolue.

    ei lähde kokomusta tälläkään kertaa ajamaan suomea konkurssiin demarien talouspolitikalla mutta kepu lähtee, Jälleen kerran.

    Äänestä

  • Anonyymi00034 kirjoitti:

    ''Eivät mitenkään pääse pakoon leikkauksia....''

    Kaiken voi tehdä reilummin.

    Ei ole pakko leikata vain niiltä joilla on vähiten leikattavaa.

    Tukien varassa elävät saa toimeentulotukena jokaisen leikatun euron takaisin menettämättä euron euroa mutta... Älä huoli sinimusta ap kyllä sinä rotuoppia julistava äärivassari saat kohta vassarihallituksesi avaamaan rajat mamuille. Joiden elättämiseksi nostavat verot tappiin kieltäytyen jo nyt velkakatosta mitä Orpon hallitus tarjoili ett on RAHAA ON kun pääsevät taas hallitukseen. Mikä naurettavinta haukuttuaan sitä ennen Orpon hallituksen siitä, kun se ei lopeta velanottoa. 🤣🤣

    Äänestä

  • Anonyymi00088 kirjoitti:

    ei lähde kokomusta tälläkään kertaa ajamaan suomea konkurssiin demarien talouspolitikalla mutta kepu lähtee, Jälleen kerran.

    Orvon kunnia ei ehkä kestäisi lähteä ajamaan Suomea konkurssiin Lindtmanin politiikalla. Siksi hän tekee sen omalla politiikallaan.

    Äänestä

Kansan karttuisa käsi tarjoaa puolueelle rahaa kuin roskaa. Aikoinaan se myös pyöritteli äänestyslippuihin oikeat numerot, mutta ei enää.

Persuilla olisi varaa jättää muutaman vuoden jäsenmaksut perimättä. Eikö vaan?

Äänestä
  • Persut joutuvat pian maksamaan ihmiselle siitä, että nämä liittyisivät sen jäseniksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Persut joutuvat pian maksamaan ihmiselle siitä, että nämä liittyisivät sen jäseniksi.

    Jäsenkato on ollut valtava kahden viime vuoden aikana, eikä uusia jäseniä tule.

    Sininen tulevaisuus odottaa petoSSuomalaisia.

    Äänestä

  • Milloin sinä sinimustien somesaastevastaava alat huolehtimaan oman puoleesi asioista?

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Jäsenkato on ollut valtava kahden viime vuoden aikana, eikä uusia jäseniä tule.

    Sininen tulevaisuus odottaa petoSSuomalaisia.

    Pyh, kisaavat taas 2031 pääministeripuolueen asemasta mikä saa sinun pääsi hajomaan jo nyt, 6 vuotta ennen ko. ajankohtaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00057 kirjoitti:

    Pyh, kisaavat taas 2031 pääministeripuolueen asemasta mikä saa sinun pääsi hajomaan jo nyt, 6 vuotta ennen ko. ajankohtaa.

    "kisaavat taas 2031 pääministeripuolueen asemasta"

    Mistäs petospersuille ääniä? Demarien kannattajiltako? Persulla on suuret kuvitelmat poliittisena lahkouskovaisena.

    Äänestä

  • Anonyymi00071 kirjoitti:

    "kisaavat taas 2031 pääministeripuolueen asemasta"

    Mistäs petospersuille ääniä? Demarien kannattajiltako? Persulla on suuret kuvitelmat poliittisena lahkouskovaisena.

    Huulipuna2 pitää kyllä huolen siitä että persujen kannatus oppositiossa ampuu heti pilviin. Minkä sinä Soinisti hyvin tiedätkin juhlien jo nyt sitä ajatusta että persut joutuu kohta oppositioon mikä on parasta mitä niille voi sattua em:lla lopputuloksella.

    Äänestä

  • Anonyymi00048 kirjoitti:

    Milloin sinä sinimustien somesaastevastaava alat huolehtimaan oman puoleesi asioista?

    Minusta on paljon tärkeämpää huolehtia persujen kuin persujen sisarpuolueen, sinimustien asioista.

    Äänestä

Eli onko rivipersuja nyt vedätetty niin että heidän maksamiaan jäsenmaksuja on sijoitettu kultaan ja puolueeliitti pääsee niistä nautiskelemaan?

Voi persuparat, omat koirat purivat

Äänestä
  • Silloin, kun Soini johti persuja, meni jokaisen persujen jäsenen jäsenmaksusta osa Perussuomalaisten tukisäätiölle.

    Kun Soini lähti lätkimään persuista, vei hän tukisäätiön ja sen miljoonat mennessään.

    Sinne meni silloisten halla-aholaistenkin sponsorirahat Soinin suihin.

    Äänestä

Näin perust ahnetii ja käyttävät veronmaksjien rahoja tai puolutukirahoja.

Kyllä kyseessä on korruptio ja varojen väärinkäyttö, koska, puoluetuki rahat on tarkoitetu muuhun kuin kullan ostoon.

Näinkö väärin käytetään veronmaksjien varoja, samalla kun kansa köyhtyy puolueet rikastuvat ja saavat miljoonia törsäilyyn ja herkkupöytiin.

Onko suomessa liian isot puoluetue, sopeutmiseläkeet ja kansanedustajilla liikaa eirlasi ilmaislentoja, bensa etuja ja auto etuja kun lataavta utonsa Valtion parkkihallissa ja hakevat veronalennuksia.

Myö vuokraeduilla monet kansanedustajat ostavat ja käyttävät sen edun ostamalla Helsingistä sijoituasuntoja, siinäkin minusta on korruptiosta kyse.

Kaikki nämä edut pois koska palkaa on jo liian isoa ja työajat pelkkää lomaa useita kuukausia vuodessa.

Näillä säästettäisin todella paljon ja niillä voi vähentää Valtion velkaa ja paljon, ettei köyhiltä tarvitse leikata.

Äänestä
  • ''Perussuomalaiset vaativat pitkään tuntuvia leikkauksia puoluetukeen.

    Vuoden 2010 lopulla puoluetukea käsiteltäessä kannatustaan lisänneet Perussuomalaiset eivät kuitenkaan vastustaneet esitettyä summaa.

    Eduskuntaryhmän johdon mukaan suullinen esitys jäi tekemättä, koska esitys oli hukassa A4-paperin kääntöpuolella.''

    (Wikipedia)

    Äänestä

  • Saako kysyä lantaloordi joka unohdit taas nikkisi mistä alkaen jäsenmaksut ovat olleet veronmaksajien rahoja? Ja mitä ihmeen pahaa siinä on, että PS pomot sai 80% tuoton sijoitukselleen mitä sinä kutsut rahojen haaskaamiseksi. 🤣🤣🤣

    Äänestä

  • Näihin asioihin ei juuri kiinnitetä huomiota, lukuisten etujen varjopuolista ei puhuta.

    Totta kai kansanedustaja käyttää tarjotut tilaisuudet hyväkseen. Moraali alkaa hiljalleen joustaa maan tavan mukaan. Korruption lonkerot kietovat mukaansa isompiin verkostoihin ja edellyttävät vastapalveluksia.

    Äänestä

  • Anonyymi00050 kirjoitti:

    Saako kysyä lantaloordi joka unohdit taas nikkisi mistä alkaen jäsenmaksut ovat olleet veronmaksajien rahoja? Ja mitä ihmeen pahaa siinä on, että PS pomot sai 80% tuoton sijoitukselleen mitä sinä kutsut rahojen haaskaamiseksi. 🤣🤣🤣

    Minä kirjoitin siitä, kuinka jäsenmaksajien varoja käytetään omiin tarkoitusperiin.

    Mutta mitä sinun asiaasi tulee, niin en usko, että myöskään veronmaksajien puoluetuet on tarkoitettu sijoituskäyttöön vaan operatiivisen toiminnan tukemiseen ja puoluetyöhön.

    Vai mitä sinä olet mieltä asiasta onnettomien hymiöidesi takaa? Ovatko verovaroilla rahoitetut puoluetuet tarkoitettu sijoitustoimintaan vai puolueen varallisuuden kerryttämiseen?

    Varmasti sinulla on mielipide kun noin innoissasi kirjoittelet. Olen hyvin imarreltu vastauksistasi!

    Äänestä

  • landlord kirjoitti:

    Minä kirjoitin siitä, kuinka jäsenmaksajien varoja käytetään omiin tarkoitusperiin.

    Mutta mitä sinun asiaasi tulee, niin en usko, että myöskään veronmaksajien puoluetuet on tarkoitettu sijoituskäyttöön vaan operatiivisen toiminnan tukemiseen ja puoluetyöhön.

    Vai mitä sinä olet mieltä asiasta onnettomien hymiöidesi takaa? Ovatko verovaroilla rahoitetut puoluetuet tarkoitettu sijoitustoimintaan vai puolueen varallisuuden kerryttämiseen?

    Varmasti sinulla on mielipide kun noin innoissasi kirjoittelet. Olen hyvin imarreltu vastauksistasi!

    Mitä sinä edellä kerroit oli se, että jäsenmaksut ovat veronmaksajien rahoja syyttäen niiden tuhlaamisesta ja väärinkäytöksistä puoluepomojen sijoittaessa ne tuhlaamisen sijaan saaden sijoitukselleen 80%:n voitot. Siinähän skitsoilet sivupersooniesi kanssa kilpaa minä en tyhjään metsään huutele koska vastaanottopuolella ei ole ketään kotona.

    Äänestä

  • Anonyymi00056 kirjoitti:

    Mitä sinä edellä kerroit oli se, että jäsenmaksut ovat veronmaksajien rahoja syyttäen niiden tuhlaamisesta ja väärinkäytöksistä puoluepomojen sijoittaessa ne tuhlaamisen sijaan saaden sijoitukselleen 80%:n voitot. Siinähän skitsoilet sivupersooniesi kanssa kilpaa minä en tyhjään metsään huutele koska vastaanottopuolella ei ole ketään kotona.

    Missä kohden olen niin kirjoittanut? En missään.

    Äänestä

Vuhervasukat sijoittaa matuihin.
Tuotto-osuus -1000 %.

Äänestä
  • Mihin Soinin miljoonasäätiön varat on sijoitettu?

    Äänestä


  • No jos ihan tarkkoja ollaan esim. te omaan pesään paskovat Soinistit pidätte seuraavissa ek vaaleissa huolen siitä, että vihervassaridemarit pääsee imuroimaan hallituksessa mamuja maahan. Joiden elämän maksaa esim. te, Soinistit veronmaksajina. Vihervassaridemarien saadessa niistä äänestäjiä itselleen veronmaksajien varoilla.

    Äänestä

  • Anonyymi00039 kirjoitti:

    Onneksi edes jotkut tekee työtä, takaa sinulle kelan rahat joka kuukausi....

    https://yle.fi/a/74-20022925

    Heh heh...On aina yhtä viihdyttävää kun sinä sinimustien somesaastevastaava ap massapostaat vuoden jokaisena päivänä s24 palstoille vassaripropagandaa. 😁😁

    Äänestä

  • Anonyymi00052 kirjoitti:

    No jos ihan tarkkoja ollaan esim. te omaan pesään paskovat Soinistit pidätte seuraavissa ek vaaleissa huolen siitä, että vihervassaridemarit pääsee imuroimaan hallituksessa mamuja maahan. Joiden elämän maksaa esim. te, Soinistit veronmaksajina. Vihervassaridemarien saadessa niistä äänestäjiä itselleen veronmaksajien varoilla.

    Onhan se ihan käsittämätöntä kuinka Purran hallitukseen mamupolitiikan kiristyksiä huulipunan jälkeen äänestäneet persut käänsi selkänsä Purralle kun hän ne teki? Hallituksessa minne ei olisi ollut mitään asiaa ilman ns. lehmäkauppoja muiden puolueiden kanssa. Joista esimerkkinä esim. mamupolitiikan kiristykset jotka esim. Orpo joutui hyväksymään ehtona sille, että PERSUT SUOSTUU LÄHTEMÄÄN HALLITUKSEEN sen jälkeen kun Marini pelasi demarit ulos kepujen luikkiessa oppositioon vastuita pakoon virneet korvissa kuin Soinilla sinisineen niille selvitettäs kuinka Hallapersut lentää oppositioon ja he pääsee jatkamaan prseen myymistä salkkujaan vastaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00054 kirjoitti:

    Heh heh...On aina yhtä viihdyttävää kun sinä sinimustien somesaastevastaava ap massapostaat vuoden jokaisena päivänä s24 palstoille vassaripropagandaa. 😁😁

    Vain tohelo tenava väittää faktaa propagandaksi.

    Vain tohelo tenava koristelee viestin hassuilla kuvilla.

    Äänestä

  • Anonyymi00039 kirjoitti:

    Onneksi edes jotkut tekee työtä, takaa sinulle kelan rahat joka kuukausi....

    https://yle.fi/a/74-20022925

    "Koko 2000-luvun työpaikkojen määrän kasvu on ollut pelkästään maahan­muuttajien ja heidän jälkeläistensä varassa"

    Työttömyys tapissaan mm. mamujen vaikka maahanmutto on ennätyslukemissa???? Sellainen "asiantuntija" taas jonka puoluekannatusta ei tarvitse edes arvailla..

    Äänestä

  • Anonyymi00068 kirjoitti:

    Onhan se ihan käsittämätöntä kuinka Purran hallitukseen mamupolitiikan kiristyksiä huulipunan jälkeen äänestäneet persut käänsi selkänsä Purralle kun hän ne teki? Hallituksessa minne ei olisi ollut mitään asiaa ilman ns. lehmäkauppoja muiden puolueiden kanssa. Joista esimerkkinä esim. mamupolitiikan kiristykset jotka esim. Orpo joutui hyväksymään ehtona sille, että PERSUT SUOSTUU LÄHTEMÄÄN HALLITUKSEEN sen jälkeen kun Marini pelasi demarit ulos kepujen luikkiessa oppositioon vastuita pakoon virneet korvissa kuin Soinilla sinisineen niille selvitettäs kuinka Hallapersut lentää oppositioon ja he pääsee jatkamaan prseen myymistä salkkujaan vastaan.

    Onko kansa pettänyt Kopiopersun ja Purran kuten Hitlerkin väitti Saksan kansan pettäneen hänet? Mistäs tämä ajatusten synkkaaminen Hitlerin kanssa on peräisin? Persut saman paska-aatteen äärellä?

    Äänestä

  • Anonyymi00073 kirjoitti:

    Onko kansa pettänyt Kopiopersun ja Purran kuten Hitlerkin väitti Saksan kansan pettäneen hänet? Mistäs tämä ajatusten synkkaaminen Hitlerin kanssa on peräisin? Persut saman paska-aatteen äärellä?

    Kansa ei ole pettänyt persuja, mutta persut petti kansan.

    Äänestä

  • Anonyymi00072 kirjoitti:

    "Koko 2000-luvun työpaikkojen määrän kasvu on ollut pelkästään maahan­muuttajien ja heidän jälkeläistensä varassa"

    Työttömyys tapissaan mm. mamujen vaikka maahanmutto on ennätyslukemissa???? Sellainen "asiantuntija" taas jonka puoluekannatusta ei tarvitse edes arvailla..

    Miksi vaivaudut munaamaan itsesi ???

    Äänestä

Anonyymi
2025-08-22 10:20:15
UUSI

Anonyymi kirjoitti:
Eli onko rivipersuja nyt vedätetty niin että heidän maksamiaan jäsenmaksuja on sijoitettu kultaan ja puolueeliitti pääsee niistä nautiskelemaan?
Voi persuparat, omat koirat purivat

Lue lisää
Avaatko hiukan miljoonanikki lantaloordi kuinka puoluepomot kusetti kannattajiaan sijoittamalla fiksusti puolueen varoja niiden tuhlaamisen sijaan?
ps.
Ihan turhaan sinä ap koko ajan nikkejäsi vaihtelet kun jokainen niistä on samanlainen luojalta saaliiseen jäänyt vihannes. Jokaisen sinun persupakkomielteisen nikkisi tänäänkin sensuroidessa kaikki viestit joista sinä pyhä yksinkertaisuus otat jauhot suuhusi. Minkä jälkeen vielä vttuilet perään ylläpidon suojista. 😂😂

Äänestä

Anonyymi
2025-08-22 11:00:28
Sensuuriin riittää Suomi24 palstoilla syyksi se, että mainitaan sana sana antipersu lyhenteen ap muodossa.

Äänestä
  • Ei riitä. Tässäkin ketjussa on mainittu ap jo monta kertaa.

    Äänestä

Anonyymi
2025-08-22 10:44:13
UUSI

landlord kirjoitti:
Minä kirjoitin siitä, kuinka jäsenmaksajien varoja käytetään omiin tarkoitusperiin.
Mutta mitä sinun asiaasi tulee, niin en usko, että myöskään veronmaksajien puoluetuet on tarkoitettu sijoituskäyttöön vaan operatiivisen toiminnan tukemiseen ja puoluetyöhön.
Vai mitä sinä olet mieltä asiasta onnettomien hymiöidesi takaa? Ovatko verovaroilla rahoitetut puoluetuet tarkoitettu sijoitustoimintaan vai puolueen varallisuuden kerryttämiseen?
Varmasti sinulla on mielipide kun noin innoissasi kirjoittelet. Olen hyvin imarreltu vastauksistasi!

Lue lisää
En minä vastaa ***** ******** sinun kysymyksiin ennen kuin sinä teet historiaa vastaamalla sitä ennen sinulle esitettyihin kysymyksiin. Hyökkäyksinesi ihmisten kimppuun jotka sinun keskustelujenavauksiin vastaa mistä sinä suutut jostain käsittämättömästä syystä.

Äänestä
  • Halla-ahon koirapilli taas soinut?

    Äänestä

Eipä punanutulla taaskaan nupissa kumaja kuin kirkonkellot. Sakoo se varastaa jäsentensä rahat ilman pienintäkään omantunnon tuskaa aivan kuin Putin siis. Sakoo on niin kiitollinen rahoista että järkkää potkuja jäsenilleen liukuhihnalta. Eikä tietenkään maksa eurookaan kellekään paitsi Putinille suojelurahaa.

Äänestä
  • Persu valehtelee taas niin että korvansa lepattavat. Saatko ruplarahoitusta tuohon jatkuvaan paskankylvöösi? Riitaahan sinä olet haastamassa ja siitähän Kremlissä pidetään, jos porukka käy toistensa kurkkuihin kiinni. Silloin olet tehnyt hyvän työn Kremlin näkökulmasta katsottuna, Putinin hyödyllisenä idioottina.

    Äänestä

  • Noilla varoilla Nussi-Jussi maksaa ruokkoja pitkään!!!

    Äänestä

Rahaa on, siitä huolimatta ottavat puoluet, joits niin aikoinaan vastutsivat.
Se on sitä moraalista toimintaa.

Äänestä

Toivatko perussuomalaiset nyt, että sota ei koskaan loppuisi?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Toivottavasti myös rivipersut pääset nauttimaan heidän jäsenmaksuillaan hankituista rikkauksista.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/88e82b4a-f1d3-40bf-a8b5-ab8f7bf06cf8

Perussuomalaisten tuoreen tilinpäätöksen mukaan puolueella on sijoitusvarallisuutta neljän miljoonan euron edestä. Sijoitukset koostuvat tuoreen tilinpäätöksen mukaan huoneisto-osakkeista ja sijoituskullasta.

Perussuomalaiset on eduskuntapuolueista ainoa, joka on tilinpäätöstietojen mukaan sijoittanut varallisuuttaan kultaan, jonka arvo on noussut huimasti viime vuosina.

Tilinpäätöstietojen mukaan PS osti kultaa yhteensä miljoonalla eurolla. Sijoituksesta päätti Jussi Halla-ahon tuolloin johtama puoluehallitus, joka halusi varmistaa PS:n toimintakyvyn kaikissa olosuhteissa.

Perussuomalaisten entisen puoluesihteeri Arto Luukkasen mukaan kultaa ostettiin jäsenmaksutuloilla.

Tilinpäätöstietojen mukaan puolue maksoi kullastaan sentin tarkkuudella 1 001 877,65 euroa.

Sijoituksen markkina-arvo oli vuoden 2021 lopussa 1,04 miljoonaa euroa, vuoden 2022 lopussa 1,1 miljoonaa euroa ja vuoden 2023 lopussa 1,2 miljoonaa euroa.

Jo 1,8 miljoonaa euroa

Vuonna 2024 vauhti vain kiihtyi, ja vuoden lopussa sijoituksen markkina-arvo oli noin 1,6 miljoonaa euroa. Tänä vuonna kullan ja PS:n sijoituksen markkina-arvo on noussut entisestään.

– Sijoituskullan markkinahinta on tällä hetkellä noin 1,8 miljoonaa euroa, PS:n puoluesihteeri Harri Vuorenpää kertoo Iltalehdelle.

Sijoituksen markkina-arvo on noussut 3,5 vuodessa hämmästyttävät 80 prosenttia.

Nousun taustalla on vuonna 2022 alkanut Ukrainan sota, joka jatkuu yhä ja edelleen.

Vuorenpään mukaan kullan hinta heijastaa maailman tilaa.

– Paradoksaalisesti kullan hinta nousee, kun maailmassa tilanne kriisiytyy.

Kullan kilohinta on tällä hetkellä noin 92 000 euroa. Vuoden 2021 lopussa kilohinta oli noin 52 000 euroa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu