Vievät kissan kotitieltä, että olisi kulkukissa villinä. Tahallista metsästäjien mielenhallintaoikeutustoimintaa
Kissantappajat likkkeellä
Anonyymi-ap
37588
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Oliko kissa omistajan valvonnassa, kun sen veivät?
Nykyinenkin laki jo sanoo, että irallaan ulkoiluttaessa kissan on oltava omistajan valvonnassa ja tämähän ei taasen onnistu, kuin kytkemällä kissa talutushihnaan tai kissan ulkoilua varten rakennetussa verkkoaitauksessa, josta kissa ei pääse karkaamaan. Jos kissa kuljeksii naapurustossa irrallaan, maanomistajalla on lain mukainen oikeus se loukuttaa ja toimitta se löytöeläinkotiin omistajan lunastettavaksi. Ei kukaan kiinteistönomistaja halua toisten lemmikkieläinten jätöksiä tontiltaan siivota. Toivottavasti se kevään lakialoite etenisi eduskunnassa ja saataisiin selkeä kielto kissan ulkona irrallaan pitämiselle, niin ei olisi enää kellään arvuuttelun varassa ja vastuuttomat lemmikin omistajat saisivat asiaan kuuluvan rangaistuksen, jos vastoin lakia eläimen irralleen päästävät.
Miksihän vapaana juoksevia koiria ei saa lopettaa? Vuosittain useita ihmisiä loukkaantuu tai kuolee koirahyökkäysten seurauksena.
Aiemmin kirjoittelivat suseista ja kuuteista, nykyisin kirjoittelevat kissoista ja karhuista.
Kahdella jalalla tanssivat koirat ovat ärhäkimpiä.
Miks työ tapatte ihania kissoja ?
Kutsut on söpöjä.
Ja kisut kanssa.
Entä ovatko halot nykyisin hitaasti takaapäinpalavia vaiko nopeasti ennaltapalavia ja voiko suomenkansalaisuuden omaava polttaa halkoja omassa vuokrauuunissa vai onko oltava koko tontinomistus tuohia hipsuttelemiseksi vintagepakkasien aikana..
Missä ne kissoja nyt tappaa ?
Lapinlahen sankarit ei oo päässy salakaatoon, niin nyt pitää purkaa turhaumia.
Kissat kunniaan !
Jep, kivoja pikkuisia kavereita!
Hyviä rotantorjujia. Ehkä jokunen lintu ja oravakin joukossa mutta eivät lähellekkään yhtä vaarallisia kun nämä suojeldua sudet....
Miksi kissoja vihataan? Ovat omana lajinaan myös hyödyllisiä .
Jonkun rakkaita lemmikkejä niinkuin koiratkin!!!!!
Kepulaiset (Maalaisliitto) on aikoinaan olleet innolla tuomassa minkkejä Suomeen. Omien virheiden ulkoistamisesta tuossa kissojen syyttelyssä on pitkälti kyse.
Kepulaiset (Maalaisliitto) on aikoinaan olleet innolla tuomassa minkkejä Suomeen. Omien virheiden ulkoistamisesta tuossa kissojen syyttelyssä on pitkälti kyse.
Niin naapuri pyyti kissamme loukkuun Lakiharjuntiellä, toi loukussa ammuttavaksi kodin lähelle ,siihen ampui. Haavat löytyivät ,niskaan oli ampunut.
Onko Pällikkään sähkövehkeiden korjaaja taas kyseessä? Kuten 2007 vuonna jolloin toi kissamme pihapiirin rajalle loukussa ja siihen ampui, niskasta löytyi haava . Asia ei ole unohtunut ,koska tunsi kissamme ja toi kotimme lähelle, juuri pihapiirin ulkopuolelle , ammuttavakseen. Tämä on pahinta ,koska teko oli täysin harkittu.
Joku aikoo kuulemma loukuttaa kylälläkin Nummella.
Mitähän meinaa loukutetuilla kissoilla tehdä?
Jospa se syö ne kissat.
Kaikki irrallaan olevat koirat pitää lopettaa niille sijoilleen. Samoin näiden räksyttjien omistajat.
Juuri näin. Toki, vahinkoja sattuu...
Koirat joutaa lopettaa, oli irti tai kiinni.
Kissat voi säilyttää.
Sinut joutaisi tai pitäisi lopettaa!!!
Näkkäläjärvi vauhdissa
Koirat ovat ihmiselle vaarallisempia, 2013–2022 Suomessa kuoli 17 ihmistä koiran hyökkäyksen seurauksena.
Miksi tästä ei käydä julkista keskustelua?
Hirvet ovat vielä vaarallisempia.Ihmisiä kuolee paljon hirvikolarissa.Miksi tästä ei käydä julkista keskustelua?
Ihminenhän se hirveen törmää, ei se hirvi auton kimppuun hyökkää. Koira puolestaan hyökkää. Siinä on iso ero.
Aivot nyrjähtäneet tällä loukuttajalla
Kissat niinkuin koiratkin jonkun rakkaita lemmikkejä.
Jättäkää molemmat rauhaan !
Liikuta ihtes ensin, niin pysyt kotona.
?
Jospa se on luukuta
Omien kissojen kusi tuntuu haisevan toisinaan ulos asti.
Ilmankis naapurien kissat mouruaa asunnon ympärillä.
Osta kunnon hiekkaa.
Pitäkää ne kissat kiinni syömästä linnunpoikasia.
Maalaisliitto (nykyinen Keskusta) aikoinaan moottoroi minkkien luontoon levittämisen Suomessa. Syyttely, jossa kissat leimattiin ongelmien aiheuttajiksi, on pitkälti yritys vierittää omaa vastuuta. Auts.
Ja nämä pikku***liset jotka tappavat mökin mummojen lemmikkejä, jonain päivänä voitte tappaa väörän jätkän lemmikin.
Linnut levittavät punkkeja ym. syöpäläisiä. Tulkoot syödyksi. Sitä paitsi ilmastonmuutos hävittää tällä hetkellä Suomesta kokonaisia lintulajeja.
Luulisi yhä hävettävän.