Bensaa huohotinputkesta

Anonyymi-ap

Kertokaapa viisaammat mitä tässä oikein tapahtuu:

Tankkauspistoolilla voi losottaa menemään kunnes tankin täyttyessä bensaa roiskuu naamalle, eli minkään tankkauspistoolin autostop ei reagoi ajoissa. Huohotinputkesta ei tule bensaa, pelkästään benshöyryjä ja ilmaa, mutta ei riittävän nopeasti? Kun reilun sadan litran tankissa on vielä noin 20 litraa tilaa, pitää alkaa himmailemaan. Tankkimittari valehtelee niin paljon, että siihen ei kannata luottaa.

Kanisteritankkauksessa ei samaa ongelmaa ole, koska bensaa virtaa hitaammin, mutta kun täyttöputkessa alkaa nestepinta näkymään, tankkaus lopetetaan ja tankin korkki suljetaan, ja tankkaaja siirtyy veneen laidalta toiselle, niin huohotinputki sylkäisee ehkä puoli desiä bensaa yli laidan. Kurkkaus tankkausputkeen ja nestepinta on laskenut enemmän kuin mitä huohotinputkesta roiskui. Tämän jälkeen voi venettä keikuttaa vaikka kuinka, eikä bensaa roisku enempää.

Tankkauksen ajan vene on vedessä hieman kallellaan tankin korkin ja huohotinputken puolelle. Tankkauksen aikana ei huohotinputkesta koskaan roisku mitään, ei myöskään sen jälkeen jos vene on trailerilla suorassa tankkauksen ajan. Huohotinputki tekee reilun mutkan ylöspäin tankkausyhteen yläpuolelle ennen yhdettä kyljessä, eli se käy täyttöyhdettä korkeammalla vaikka sen pää on suunnilleen samalla tasolla.

Oma teoria: Käykö tässä niin, että veneen ollessa kallellaan alkaa huohotinputki täyttymään ennen kuin tankki on täynnä, ja bensan noustessa täyttöputkeen jää tankkiin ilmatasku ja täyttöputkessa olevan bensan verran painetta, joka ei kuitenkaan jaksa työntää bensaa pidemmälle huohotinputkeen. Kun veneen tasapaino muuttuu, siirtyy ilmatasku tankkausyhteen kohdalle, jolloin bensa valahtaa alas ja pois karkaava ilma puhaltaa paineella huohotinputken mutkaan jääneen bensan pihalle? Oman järjen mukaan tankista pois karkaavan ilman pitäisi täyttää bensan viemä tilavuus täyttöputkesta, mutta ilmeisesti se tapahtuu myöhemmin syystä, että vene liikahtaa laidalta toiselle niin nopeasti.

Kiva olisi saada tankki täyteen ilman, että huohotinputki sylkee bensaa kaaressa.

4

399

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sinne tulee jonkinlainen ilmalukko, joka pullahtaa huohottimen kautta juuri niin kuin epäilitkin.

      • Anonyymi

        Oletettavasti huohottimen yhde tankissa on eri paikassa kuin tankkausyhde ja veneen ollessa kallellaan se on tankkausyhdettä matalammalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletettavasti huohottimen yhde tankissa on eri paikassa kuin tankkausyhde ja veneen ollessa kallellaan se on tankkausyhdettä matalammalla.

        Huohottimen yhde tulee ihan tankin kannesta tai ainakin niin ylhäältä kuin se on teknisesti mahdollista. Sama pätee tankkausputkeen.
        Veneen ei tarvitse paljon kallistella, kun pienihalkaisijaiseen putkeen tulee riittävästi polttoeinetta pärskäyttämiseen.


    • Anonyymi

      Tuossa edellä kirjoittavat ovat aivan oikeilla jäljillä.
      Sen huohotinputken lähtö pitää olla tankin korkeimmassa osassa ja mielellään selvästi erillään tankkausputkelta.
      Lisäksi huohotinputken läpimitta tuon kokoisessa tankissa tulisi olla ainakin 1/2 tuumainen.

      Minulla oli myös veneen oston jälkeen tiedossa huohotinputkitöitä.
      Edellinen omistaja varoitti tankkausaukosta tulvivasta dieselistä, jos sinne syöttää soppaa liian suurella nopeudella.
      Kun pääsin kotiin, niin otin koko huohotin systeemin ulos veneestä.
      Vika löytyi läpivientihelasta, joka oli melkein tukossa jonkun ötökän pesä- tai kotelotarpeista.
      AD31

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      129
      1354
    2. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      458
      1053
    3. Miesten suusta kuultua

      Olen tässä samaa nyt muutaman kerran kuullut miesten suusta seuraavaa, toki hieman erilaisin sanavalinnoin kerrottuna: "
      Sinkut
      159
      637
    4. Sinkut-palstan suurin valhe

      Sinkut-palstan suurin valhe on väite siitä, että naisten olisi helpompaa pariutua kuin miesten. Niin kauan kuin sitä va
      Sinkut
      187
      564
    5. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      43
      559
    6. Martina Aitolehti täräyttää suorat sanat Immu Fight Nightista: "Menen tietysti voittamaan"

      Martina Aitolehti on ehtivä. Nyt hän on mukana Immu Fight Nightissa - ja kehässä vastaan tulee Nanna Karalahti. Miten l
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      538
    7. Nainen mitä jos kaivattusi olisi biseksuaali

      Loppuisiko kiinnostus
      Ikävä
      71
      533
    8. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      39
      529
    9. Miten usein

      Vielä siellä muistelet meitä tai minua?
      Ikävä
      40
      517
    10. Haluaisin mies tietää pari juttua

      Haluisin mies laittaa sulle viestiä ja kysyä paria asiaa sulta. Mun piti kysyä ne tässä joitakin päiviä sitten irl, mutt
      Ikävä
      20
      506
    Aihe