Jotenkin outoa

Anonyymi-ap

Suomi joutuu tekemään vielä yhden miljardin leikkausohjelman, saadakseen nousseet lainanhoitokulut katettua. Samaan aikaan kun suolivyötä kiristetään, niin Turkuun rakennetaan uutta musiikkitalo Fuugaa, joka valmistuu ensi vuonna 2026. Hintalappu 90 miljoonaa euroa.

9

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minusta on juuri outoa, kun noi A-tapit ovat yleisessä myynnissä Turun torilla.

    • Anonyymi

      Miten Poripalsta vois auttaa Suomea,Turkua ja Helsinkiä menestymään??

      • Anonyymi

        Ei täällä auteta kaupunkeja vaan keskustellaan asioista. 90 miljoonaa musiikkitaloon menee veronmaksajien kukkarosta, myös porilaisten veronmaksajien kukkarosta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei täällä auteta kaupunkeja vaan keskustellaan asioista. 90 miljoonaa musiikkitaloon menee veronmaksajien kukkarosta, myös porilaisten veronmaksajien kukkarosta.

        Milloin rakentaminen on aloitettu? Varmaan jo kauan sitten joten kai sen voi samantien tehdä valmiiksikin vaikka on säästettävä?
        Viestipalvelu x:ssä joku kirjoitti rakennuttaneensa savusaunan ja hintalappu 4000Eur samaan aikaan kun kaupunki pisti 2 x savusaunoihin 3 miljoonaa..Siinä olisi perkaamista miten ne voi maksaa noin paljon veronmaksajalle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Milloin rakentaminen on aloitettu? Varmaan jo kauan sitten joten kai sen voi samantien tehdä valmiiksikin vaikka on säästettävä?
        Viestipalvelu x:ssä joku kirjoitti rakennuttaneensa savusaunan ja hintalappu 4000Eur samaan aikaan kun kaupunki pisti 2 x savusaunoihin 3 miljoonaa..Siinä olisi perkaamista miten ne voi maksaa noin paljon veronmaksajalle.

        Ei ne maksakaan, mutta niistä veloitetaan silti niin paljon. Aina kun rakennetaan yhteiskunnan varoilla, niin rakennuttajat, rakennusliikkeet, valtion kirstunvartija, kaikki nämä kuuluu valkokaulusrikollisuuden piiriin. Ei tuollaisia summia voi kulua mihinkään muuhun kuin kuittikauppaan. On kornia että jonkun virastotalon korjaamiseen menee miljoonia ja miljoonia, vaikka uuden rakentaminen olisi halvempaa. Mutta näillä remonteilla nämä talousrikolliset pystyvät kuittiväärennöksin pistämään isoja rahoja omiin liiveihin.


    • Anonyymi

      Esim Finlandia-talon peruskorjauksen ja kunnostuksen arvioitiin alustavasti maksavan 60 miljoonaa euroa, kun töiden oli määrä alkaa vuonna 2021.
      Ei ole näkynyt lopullista todellista summaa missään, mahtoiko sata miljoonaa riittää.

    • Anonyymi

      Montako miljoonaa meni Porin Keskuskartanon putkiremonttiin vähän ennen ullakkopaloa. Olisi pitänyt purkaa koko paska ja jättää putkiremontti tekemättä. Se on yhä samanmoinen kuten jo 60 luvullakin oli, pimeä betoninen pommisuoja, jossa pienet huonosti sijoitellut huoneet, ahtaat hitaat hissit ym. Nyt on vielä sähköaidattu koko piha alue. Siellä asutaan kuin keskitysleirissä. Nyt se on tullut niin kalliiksi ettei siitä rumiluksesta päästä koskaan eroon. Sama juttu poliisitalon kanssa. Tyhjyyttään kumiseva möhkäle jota rempataan kaiken aikaa vuodesta toiseen ihan turhaan. Vanha on vanha, ja samanlainen pimeä betonisiilo kuin Tsernobiilin kattilahuone.
      Pommit alle ja roiskeet hangassuolle. Tilalle taas leikkipuisto ja pomppulinna, tai joku muu kuningasajatus.

    • Anonyymi

      Uusi uimahalli.
      Vanhan korjaus olisi maksanut 6 miljoonaa (valettahan se on, halvemmallakin olisi saatu)
      Uusi oli kuulemma halvenpi, mutta kappas, maksoikin 12 miljoonaa :D eli uskomatonta kusetusta siinäkin.
      Nyt on sitten sieluton paikka jossa en ole koskaan käynyt enkä varmaan käy.

      Koska urheilutalo tuhotaan ja rakennetaan uusi? Varmasti on ollut jossain puheissa ja sauna-illoissa jo sovittu poikain kanssa pyllyihin saippuaa hieroskellen kuka miljoonat kuittaa ja kuka saa ruskeat kirjekuoret ahneisiin sormiinsa.

      Uusi rakennetaan samoin kuin kirjasto jonka kirjoja nyt vaan ei voi lukea vaan on pakko pakko pakko rakentaa uusi kirjasto jossa samat vanhat likaiset kirjat voi lukea mutta sillä erotuksella että rakennuttajan tilillä on enemmän veronmaksajien rahoja.

      • Anonyymi

        Jaa sieluton paikka vai, etkä ole edes käynyt? Minä olen käynyt monta kertaa ja hyvä tuli jos vanhaan vertaa.
        Onneksi vanha halli ei ollut suojeltu niin vanhoja typeryyksiä ei tarvinnut säästää.
        Toisin kuin maikkalassa.. Maikkalaa ei saada koskaan viihtyisäksi ja toimivaksi niin kauan kun suojelu on päällä. Ankea paikka kouvostoliiton ajoilta.
        Purkaa saisi ja uusi kunnollinen tilalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45129
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25941
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      321
      15629
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      161
      10772
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9687
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9041
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      80
      8445
    8. 238
      6808
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      56
      6068
    Aihe