Jotenkin outoa

Anonyymi-ap

Suomi joutuu tekemään vielä yhden miljardin leikkausohjelman, saadakseen nousseet lainanhoitokulut katettua. Samaan aikaan kun suolivyötä kiristetään, niin Turkuun rakennetaan uutta musiikkitalo Fuugaa, joka valmistuu ensi vuonna 2026. Hintalappu 90 miljoonaa euroa.

9

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minusta on juuri outoa, kun noi A-tapit ovat yleisessä myynnissä Turun torilla.

    • Anonyymi

      Miten Poripalsta vois auttaa Suomea,Turkua ja Helsinkiä menestymään??

      • Anonyymi

        Ei täällä auteta kaupunkeja vaan keskustellaan asioista. 90 miljoonaa musiikkitaloon menee veronmaksajien kukkarosta, myös porilaisten veronmaksajien kukkarosta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei täällä auteta kaupunkeja vaan keskustellaan asioista. 90 miljoonaa musiikkitaloon menee veronmaksajien kukkarosta, myös porilaisten veronmaksajien kukkarosta.

        Milloin rakentaminen on aloitettu? Varmaan jo kauan sitten joten kai sen voi samantien tehdä valmiiksikin vaikka on säästettävä?
        Viestipalvelu x:ssä joku kirjoitti rakennuttaneensa savusaunan ja hintalappu 4000Eur samaan aikaan kun kaupunki pisti 2 x savusaunoihin 3 miljoonaa..Siinä olisi perkaamista miten ne voi maksaa noin paljon veronmaksajalle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Milloin rakentaminen on aloitettu? Varmaan jo kauan sitten joten kai sen voi samantien tehdä valmiiksikin vaikka on säästettävä?
        Viestipalvelu x:ssä joku kirjoitti rakennuttaneensa savusaunan ja hintalappu 4000Eur samaan aikaan kun kaupunki pisti 2 x savusaunoihin 3 miljoonaa..Siinä olisi perkaamista miten ne voi maksaa noin paljon veronmaksajalle.

        Ei ne maksakaan, mutta niistä veloitetaan silti niin paljon. Aina kun rakennetaan yhteiskunnan varoilla, niin rakennuttajat, rakennusliikkeet, valtion kirstunvartija, kaikki nämä kuuluu valkokaulusrikollisuuden piiriin. Ei tuollaisia summia voi kulua mihinkään muuhun kuin kuittikauppaan. On kornia että jonkun virastotalon korjaamiseen menee miljoonia ja miljoonia, vaikka uuden rakentaminen olisi halvempaa. Mutta näillä remonteilla nämä talousrikolliset pystyvät kuittiväärennöksin pistämään isoja rahoja omiin liiveihin.


    • Anonyymi

      Esim Finlandia-talon peruskorjauksen ja kunnostuksen arvioitiin alustavasti maksavan 60 miljoonaa euroa, kun töiden oli määrä alkaa vuonna 2021.
      Ei ole näkynyt lopullista todellista summaa missään, mahtoiko sata miljoonaa riittää.

    • Anonyymi

      Montako miljoonaa meni Porin Keskuskartanon putkiremonttiin vähän ennen ullakkopaloa. Olisi pitänyt purkaa koko paska ja jättää putkiremontti tekemättä. Se on yhä samanmoinen kuten jo 60 luvullakin oli, pimeä betoninen pommisuoja, jossa pienet huonosti sijoitellut huoneet, ahtaat hitaat hissit ym. Nyt on vielä sähköaidattu koko piha alue. Siellä asutaan kuin keskitysleirissä. Nyt se on tullut niin kalliiksi ettei siitä rumiluksesta päästä koskaan eroon. Sama juttu poliisitalon kanssa. Tyhjyyttään kumiseva möhkäle jota rempataan kaiken aikaa vuodesta toiseen ihan turhaan. Vanha on vanha, ja samanlainen pimeä betonisiilo kuin Tsernobiilin kattilahuone.
      Pommit alle ja roiskeet hangassuolle. Tilalle taas leikkipuisto ja pomppulinna, tai joku muu kuningasajatus.

    • Anonyymi

      Uusi uimahalli.
      Vanhan korjaus olisi maksanut 6 miljoonaa (valettahan se on, halvemmallakin olisi saatu)
      Uusi oli kuulemma halvenpi, mutta kappas, maksoikin 12 miljoonaa :D eli uskomatonta kusetusta siinäkin.
      Nyt on sitten sieluton paikka jossa en ole koskaan käynyt enkä varmaan käy.

      Koska urheilutalo tuhotaan ja rakennetaan uusi? Varmasti on ollut jossain puheissa ja sauna-illoissa jo sovittu poikain kanssa pyllyihin saippuaa hieroskellen kuka miljoonat kuittaa ja kuka saa ruskeat kirjekuoret ahneisiin sormiinsa.

      Uusi rakennetaan samoin kuin kirjasto jonka kirjoja nyt vaan ei voi lukea vaan on pakko pakko pakko rakentaa uusi kirjasto jossa samat vanhat likaiset kirjat voi lukea mutta sillä erotuksella että rakennuttajan tilillä on enemmän veronmaksajien rahoja.

      • Anonyymi

        Jaa sieluton paikka vai, etkä ole edes käynyt? Minä olen käynyt monta kertaa ja hyvä tuli jos vanhaan vertaa.
        Onneksi vanha halli ei ollut suojeltu niin vanhoja typeryyksiä ei tarvinnut säästää.
        Toisin kuin maikkalassa.. Maikkalaa ei saada koskaan viihtyisäksi ja toimivaksi niin kauan kun suojelu on päällä. Ankea paikka kouvostoliiton ajoilta.
        Purkaa saisi ja uusi kunnollinen tilalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      236
      6537
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      52
      4596
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4421
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      7
      4209
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3702
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3618
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3596
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3501
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3273
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2415
    Aihe