Maitotuotteet oksettaa

Olen raskausviikolla 12 ja mulla alkoi pahoinvoinnit muistaakseni viikolla 6 tai 7. Meni jonkin aikaa, ennen kuin ymmärsin, mistä oksennusolot tulivat - maitotuotteista. Siis aivan sama onko hyla vaiko tavan maitotuotteita: viilit, piimät, jogurtit yms. Mua ei millään lailla ällötä syödä/juoda ko. tuotteita, mutta puolen tunnin - tunnin sisään tulee karsea olo, jota jatkuu monta tuntia. Tuntuu, että olen ainoa ongelman kanssa, neuvolatätikin hämmästeli. Onko kellään muulla? Täytyy kai kohta alkaa popsimaan kalkki-tabuja. Mielenkiintoisa on se, että söin Italiassa aamulla murojen kanssa maitoa (ilmeisesti pastoroimatonta), eikä siitä tullut yhtään huono olo.
71845
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

mutta pastöroimattomia tuotteita ei suositella raskausaikana!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä

sama juttu. Tosin se alkaa jo vähitellen mennä ohi raskauden puolen välin jälkeen. Mulla ollut jo kahdessa edellisessäkin raskaudessa sama juttu. Ja ne maitotuotteet on sitten kamalia oksentaa, kun polttaa kurkkua.

Itse en syönyt mitään kalkkia. Ois ehkä pitänyt, mut ei tullut syötyä.

Äänestä
  • Jahas, vai niin... No ei kai sitten auta muuta kuin kärvistellä eteenpäin. Kauhealta tuntuu kyllä ajatus siitä, että pitäisi olla tällä maidottomien tuotteiden dieetillä aina raskauden puoliväliin saakka! Jospa se ei mulla kestäis niin kauaa...

    Tänään tosin alkoi yllättäen olo olemaan kokonaisvaltaisesti oksettava - söin mitä tahansa (enkä yhtään maitotuotteita). Nyt kun pitäisi alkaa jo pikkuhiljaa helpottamaan, niin olo senkus yltyy. :(

    Mukavaa kesän jatkoa ja miellyttävää loppuraskautta sulle!

    Äänestä

Tämä on jo vanha ketju, mutta kerron silti, että mulla on aivan sama juttu. Alkuraskaden pahoinvoinnin aikana oksensin maitotuotteet poikkeuksetta. Jos en syönyt maitotuotteita, niin olo oli parempi.

Ja nyt keskiraskaudessakin vielä niistä tulee hieman etova olo. Piimää saan hieman juotua ruuan kanssa, ja juustoa syötyä. Maito ei maistu, vaikka yleensä tykkään. Jugurtistakin tulee vähän ällö olo.

Äänestä
  • Eihän maitoa mihinkään tarvii, jos ruokavalio on muuten kunnossa.

    Syö juustoa. Osta ulkolaista juustoa. Osta vuohenjuustoa.

    Kokeile eri juustoja.

    Mutta maitoo ei tarvitse juoda eikä piimää.

    http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm

    Äänestä

jäätelö

kermajäätelö

osta lidlistä, josta saa sakasalaista jäätelöä

saksassa maito prosessoidaan eri tavalla kuin suomessa

Maassa, jossa käytetään eniten maitotuotteita on eniten:

I-tyypin diabetesta
sydän- ja verisuonitauteja
lihavuutta
suolistosairauksia

jne...

maito on imeväisen ravintoa

Elintarvikkeista maito on suurin osteoporoosin aiheuttaja.

Harvardin yliopiston 12V tutkimuksesta käy ilmi, että mukana olleesta 78000 henkilöstä ne jotka joivat maitoa kolme kertaa päivässä katkoivat reippaasti enemmän luita kun henkilöt jotka eivät juuri maitoon koskeneet.

Vaikka maito tilapäisesti nostaa luumassaa niin se tuhoaa samalla soluja jotka tuottavat luuta.

Samalla ilmeni että maito on elintarvikkeista ylivoimaisesti eniten osteoporoosille altistava.

Tutkimuksessa mainitaan myös maidon yhteys munuaiskiviin, reumaan, syöpään ja sydäntauteihin. Maidossa oleva kalsium ja fosfori ruokkii nanobakteereita jotka aiheuttavat eturauhassyöpää ja verisuonien kalkkeutumista.

http://www.news-medical.net/news/2005/09/12/13120.aspx

D-vitamiinin syönti purkista läpi vuoden pitäisi olla itsestään selvä asia, mutta yllättävän harva edelleen ymmärtää D-vitamiinilisän tärkeyden. Ja jos ymmärtää, niin valitettavan harva nauttii sitä riittävästi. Tutkimusten mukaan virallinen suositus ei riitä edes vastasyntyneelle. Viralliset suositukset eivät edes nouse.

http://www.tritolonen.fi/index.php?page=articles&id=247

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Terhi kirjoitti:

Olen raskausviikolla 12 ja mulla alkoi pahoinvoinnit muistaakseni viikolla 6 tai 7. Meni jonkin aikaa, ennen kuin ymmärsin, mistä oksennusolot tulivat - maitotuotteista. Siis aivan sama onko hyla vaiko tavan maitotuotteita: viilit, piimät, jogurtit yms. Mua ei millään lailla ällötä syödä/juoda ko. tuotteita, mutta puolen tunnin - tunnin sisään tulee karsea olo, jota jatkuu monta tuntia. Tuntuu, että olen ainoa ongelman kanssa, neuvolatätikin hämmästeli. Onko kellään muulla? Täytyy kai kohta alkaa popsimaan kalkki-tabuja. Mielenkiintoisa on se, että söin Italiassa aamulla murojen kanssa maitoa (ilmeisesti pastoroimatonta), eikä siitä tullut yhtään huono olo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu