Axactor Finland Oy, rupesin tuossa perkaamaan velkavuorta ja tullut joskus otettua tuolta joku 2000 kulutusluotto, ilmeisesti oli sellainen jatkuva nostettava vippi kai, voi olla myö että tuo toimisto vaan perii ja velkoja on/oli joku muu.
No nyt sitten katselin vanhaa erääntymislaskua vuodelta 2019 ja loppusumma on siinä reilu tuplaantunut eli 4946EUR ! Huh... Onkohan tuossa joku virhe ja pääoma on laskutettu kahteen kertaan...löytyy muiden kulujen lisäksi allaolevat rivit, outo tuo 84% ja "laina-ajan korko" ???
Laskun aihe: Pääoma
Laskun päivämäärä: 27.7.20219
Eräpäivä: 5.10.2021
Korko: 5.10.2021-19.10.2021
Pääoma: 2000,00e
Korkokanta: 84.00%
Korko: 64,44e
Laskun aihe: Laina-ajan korko
Laskun päivämäärä: 27.7.20219
Eräpäivä: 5.10.2021
Korko: 5.10.2021-19.10.2021
Pääoma: 2557,44e
Korkokanta: Korkolain mukainen
Korko: 6,87e
Axactor perintätoimisto, onko ok ?
7
626
Vastaukset
- Anonyymi
Palkkaa asianajaja ja liity johonkin velallisten tukiryhmään. Jos tuossa on 1 velka jonka pääoma on 2000 niin onhan toi outo.
- Anonyymi
Alota näistä
1. Tarkista dokumentit
Selvitä alkuperäinen laina- tai sopimussopimus: korko, maksuehdot, viivästyskulut.
Tarkista, onko laskutettu pääomaa kahteen kertaan tai lisätty muita epäselviä kuluja.
2. Pyydä erittely perintätoimistolta
Axactor Finland Oy tai muu perintätoimisto voi antaa kirjallisen erittelyn koko velasta: alkuperäinen pääoma, korot, viivästyskorko ja kulut.
Pyydä heiltä myös viitenumero ja päivämäärät, jotta näkee, mihin korko on kertynyt.
3. Tarkista lainmukaisuus
Suomessa kulutusluottojen korot eivät saa olla kohtuuttomia (kohtuullinen APR ~20–30 % yleensä, yli 50 % voidaan kyseenalaistaa).
Jos korko on selvästi kohtuuttoman korkea, kuluttajaneuvonta voi arvioida velan lainmukaisuuden.
Suomen kuluttajaneuvonta: https://www.kuluttajaneuvonta.fi/ - Anonyymi
4. Neuvottele maksusuunnitelma
Jos velka on laillinen, mutta summa suuri, kannattaa neuvotella maksusuunnitelmasta perintätoimiston kanssa.
Usein perintätoimistot voivat:
Jakaa maksut useammalle kuukaudelle
Sovittaa osan viivästyskorosta pois
Estää velan kasvamisen korkojen takia
5. Älä maksa ennen selvitystä
Maksamatta jättäminen ei automaattisesti ole ongelma, jos selvität ensin:
Onko korko laillinen
Onko pääomaa lisätty virheellisesti
Maksamalla heti ilman erittelyä saattaa hyväksyä virheellisen summan.
6. Harkitse oikeudellista apua
Jos korko näyttää selvästi lainvastaiselta tai kohtuuttomalta, voi:
Ota yhteys kuluttajaneuvontaan
Tarvittaessa asianajaja tai oikeusaputoimisto
Suomessa tuomioistuimet voivat todeta osan koroista kohtuuttomiksi ja poistaa ne velasta. - Anonyymi
Tämä homma selvisi, luotto eli 2000e jatkuva nostettava vippi oli otettu tosiaan ennen 2019 voimaan tullutta korkokattolakia eli korko tuossa ollut varmaan se 100% ellei enemmänkin joten se selittää nykyisen summan.
MUTTA....outoa tässä on nyt se että perintätoimisto ehdotti nyt sovintosuunnitelmaa että tarvitsisi maksaa vain noin 500e ja homma olisi selvä sillä. Loistava ehdotus mihin ehdottomasti pitäisi tarttua mutta kuulostaa epäuskottavalta ?
Päivittelen asiaa kun etenee - Anonyymi
Korko on yleensä vuosikorko.
84 % vuosikorko tekee kuukaudessa vain 7%. Kun siis pikavippi nimensä mukaisesti pitäisi maksaa pikaisesti pois, on esimerkiksi kuukausikorko 2000 euron velalle vain 140 euroa.
5.10.-19.10. on 14 päivää, eli laskennallisesta korkojakson päivien määräatä riippuen juuri tuota 65 euron luokkaa.
4900 euroakaan ei kannata ihmetellä. Pikavippi maltillisella 20 % vuosikorolla hoitamattomana on viidessä vuodessa 4900 euroa. Ei kannata jättää hautumaan...
500 euron tarjous ehkä liittyy vanhentumiseen. Onko sinua muistutettu kolmen vuoden aikana?- Anonyymi
" Onko sinua muistutettu kolmen vuoden aikana?"
Hmm...Jos velasta olisi jätetty muistuttamasta ja siten se on käytännössä vanhentunut niin onko ylipäätään laillista enää sitä periä, ulosoton kauttakaan ? Ainahan toki kai saa kirjeitä lähetellä vaikka maailman tappiin....vai ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1772153Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3151825- 931587
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka31479Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois821278Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001230- 671170
- 251101
- 481027
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73986