Luin äsken erään maakuntalehden kirjallisuusarvostelijan kirjoittaman arvostelun eräästä kirjasta.
Arvostelun alussa oli lainaus kirjasta:
”Sami asteli nahkatakin luokse. Mies makasi lumessa vatsallaan. Rikun kaulan ampuma luoti oli tullut ulos niskasta. Hänenkin elämänsä olisi saattanut päättyä tänne, autiotalon jäiseen lumihankeen, ruosteisen auton raadon taakse.”
Siis, Sami näki nahkatakin, ymmärsi, että siinä makasi mies ja asteli luokse.
Sitten alkaa keulia kielioppi ja muukin:
"Rikun kaulan ampuma luoti oli tullut ulos niskasta."
Mikä kaulan ampuma luoti? Tarkoitetaanko Rikun kaulaan ammuttua luotia?
"Hänenkin elämänsä olisi saattanut päättyä tänne..."
Kenen elämä? Rikun vai? Eikö se ollut jo päättynyt?
".... ruosteisen auton raadon taakse."
Oliko ruosteisella autolla raato, jonka taakse elämä olisi voinut päättyä, vai olisiko syytä kirjoittaa autonraato yhteen?
Vielä haluaisin nillittää "autiotalon jäisestä lumihangesta", ja nillitänkin.
Sen olisi voinut kirjoittaa: " ... autiotalon pihalle, jäiseen lumihankeen".
Arvostettu kustantaja on julkaissut kirjan, joten mistään epäonnistuneesta omakustanteesta ei pitäisi olla kysymys.
Kysymys kai on lähinnä siitä, että äitini kuoli dementiaan, ja pelkään saavani sen itsekin. Joko aivoissani on niin paljon plakkia, etten ymmärrä loistavaa tekstiä?
Miten te koette tekstinäytteen?
Olisin kiitollinen vastauksista.
Huonoa tekstiä(kö)?
24
816
Vastaukset 24
Laajempi lainaus olisi selventänyt kontekstia, mm. sitä onko koko kirja laadittu samalla tyylillä ja mikä se tyylilaji on, kovaksikeitettyä dekkarityyliä tavoitteleva, rakkausromaani vai joku muu. Arvostelussa ei haittaisi vaikka kertoisi kirjan kirjoittajan ja kustantajan nimetkin. Kökköiseltä aloittelijan tekstiltä se vaikuttaa.
- Anonyymi
Täynnä tyypillisiä kirjoitusvirheitä, mitä tulee, kun kirjoittaa koneella tänä päivänä. Kaikki härvelit ei anna edes korjata virheitä kerrasta, vaan pompauttaa ne takaisin. Sattuuhan sitä ja toimittajille näyttää sattuvan koko ajan. Lehtiä on lähes vastenmielistä lukea.
- Anonyymi
Ei voi konetta syyttää, jos teksti on ala-arvoista.
Ei voi kuin ihmetellä, miksi tuollaista tekstiä on ulkaistu.
- Anonyymi
Hakusanoilla: Satakunnan Kansa Arttu Tuominen Alec, löytyy koko arvoastelu. Kustantaja on Otava.
- Anonyymi
Tyylillistä nykyistä dekkaritasoa. Ei eroa takavuosien kioskikirjallisuudesta tyyliin Jerry Cotton..
- Anonyymi
Jerry Cottoneissa sentään olivat kielioppi ja lauseet kohdallaan. Ne edistivät kansalaisten lukutaitoa, vaikka hömppää olivatkin.
Nykykirjoissa on puutteensa, mutta ei missään muussa kirjassa ole noin kökköä aloittelijan tekstiä.
Ja kirjan on julkaissut Otava! Miten on mahdollista? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jerry Cottoneissa sentään olivat kielioppi ja lauseet kohdallaan. Ne edistivät kansalaisten lukutaitoa, vaikka hömppää olivatkin.
Nykykirjoissa on puutteensa, mutta ei missään muussa kirjassa ole noin kökköä aloittelijan tekstiä.
Ja kirjan on julkaissut Otava! Miten on mahdollista?Ehkä tekstin tarkoituksena on tyhmentää suomalaisia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ehkä tekstin tarkoituksena on tyhmentää suomalaisia.
Sepä olisikin temppu, että vielä tyhmemmiksi...!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sepä olisikin temppu, että vielä tyhmemmiksi...!
Mitä tyhmemmät lukijat sitä huonompaa tekstiä voi julkaista. Luodaan brändi ja rahat pois kun mainonta pelaa!
- Anonyymi00024
Anonyymi kirjoitti:
Mitä tyhmemmät lukijat sitä huonompaa tekstiä voi julkaista. Luodaan brändi ja rahat pois kun mainonta pelaa!
Niin se on, valitettavasti!
- Anonyymi
Epäilen, että kirja-arvostelijat velvoitetaan kirjoittamaan oman maakunnan kirjailijoista hyviä arvosteluja. Nyt kirja-arvostelija on suivaantunut ja laittanut tekstinäytteen jotta lukijatkin näkisivät kirjan tason.
- Anonyymi
Mitä tapahtui Kati Hiekkapellolle? Piti olla huippukirjailija ja kansainvälinen menestyjä, vaikka ei tällainen tyhmä ja tavallinen suomalainen sellaista huomannut.
Kirjoja ei enää julkaista. Vanhat mainoslakanat on viety lumpunkierrätykseen.- Anonyymi
En tiedä taustoja. Sen oon huomannut että aatteiltaan oikeat kirjailijat saavat paljon julkisuutta vaikka kirjat ovat huonoja.
Kati Hiekkapelto ajoi pakolaisasiaa. Kun hän ilmoitti että lopettaa sen, niin kirjojen julkaisu loppui. Ehkä siihen vaikutti myös Leipzigin kirjamessujen tapahtumat.
- Anonyymi
Mitä tapahtui siellä?
- Anonyymi
Eräs "musiikkiesitys". Olin paikalla todistamassa.
- Anonyymi
"autiotalon jäinen lumihanki". Naurettavan heikko ilmaisu.
- Anonyymi
Kateellista kirioittelua! Kati Hiekkapelto ja Arttu Tuominen on maailmalla menestyneitä kirjailijoita. Kirjoja on käännetty useille kielille!!!
Persujen Mika Merano on pilkannut vasemmistoa verorahojen väärin käytöstä. Nyt Mika Meranto voisi laskea Kati Hiekkapellon ja Arttu Tuomisen verovaroista saadut apurahat ja käännöstuet. Sen jälkeen hän voi laskea Kati Hiekkapellon ja Arttu Tuomisen kirjoista saadut vientitulot. Olen varma, että apurahoihin ja käännöstukiin laitetut rahat on tullut takaisin kymmenkertaisina. Kulttuuri tuottaa!!!! Lahjakkaisiin taiteilijoihin pitää panostaa!!!- Anonyymi00020
Kirjojen myyntimääriä ulkomailla ei ilmoiteta. Siihen on syy. Kirjat julkaistaan, jos sitä tuetaan suomalaisten verovaroin.
- Anonyymi00022
Jos käännöstukija maksetaan verovaroista, silloin veronmaksajille tulisi ilmoittaa kirjojen myyntimäärät ulkomailla.
- Anonyymi00026
Millainen ammatti on käännöstukija?
- Anonyymi00023
Mikä on kustantajan vastuu? Selityksiä kehiin Otava.
- Anonyymi00025
Tällaiset kirjat rapauttavat suomen kielen.
- Anonyymi00027
Suomen kieli on rapautunut räppäreiden ja häppäreiden mukana. Sieltä Töölön katujen gangstoiltako lie peräisin suomen kielen yleinen raiskaaminen, kuten "lähtee pelaan", "alkaa tekeen", "menen käveleen", "tulenko muuttaan"...
Tunnetaanko nykyään enää ollenkaan sellaista käsitettä kuin oikoluku?
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.135785Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48642- 70619
- 81571
- 39529
- 46510
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64489Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä36475- 21468
- 94452
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja261449Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko36401Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.25397Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.86396Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80395- 13385
- 21382
Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U32376- 29374
Kangasluoman kirjoitus Lapuan Sanomissa
Ei voi kun nauraa. Nyt tämä henkilö ajaa säästöjä lakkauttamalla kouluja ja sitä myöten tapetaan sivukyliä. Kyseinen h49365