Olen selaillessa kohdannut keski-ikäisten naisten tekemiä klippejä, jotka on kuvattu pääasiassa vain heistä itsestään. Naiset yleensä hymyilevät jokaisessa otoksessa. Jotkut hammaskuoriaan ylenpalttisesti korostaen. He saattavat ylistää onnellisuuttaan ja ovat varattuja, epäselviä suhdestatuksiltaan tai sinkkuja. Puhun TikTokissa esiintyvistä klipeistä. Olen itse keski-ikäinen nainen.
Mikä näissä pistää silmään? Hymy ei ole aitoa tai niiden taustalla kuvastuu surua. Ilmassa on tekopirteyttä. Yleisimmin nainen korostaa jotain ulkoista ominaisuuttaan. Kurvikasta kehoaan tai kauniita kasvonpiirteitään. Kommenttiketjuissa miehet kilpailevat naisen huomiosta kehumalla naista.
Ymmärrän kyllä ulkoisen kauneuden korostamista, koska se on katoavaista. Ihmetyttää vain se, kuinka paljon se näyttää merkitsevän. Itse ihminen taustalla ajatuksineen ja arvoineen ei näytä olevan olennaista. Tämä on kuitenkin parisuhteen kestävyyden kannalta se merkittävin ominaisuus.
Naiset kokevat mielihyvää, kun miehet kehuvat kilpaa. Naisissa esiintyy myös hyvin todennäköisesti hyväksikäyttöön taipuvaisia. Sievästi sanottuna ei niin välkkyjä ja ulkonäkökin on hyvin arkinen. He ovat löytäneet kanavansa, jossa saavat kehuja. Mutta. Nämä ulkomaalaiset miehet etsivät selkeästi sopivaa ankkuriparia maahan päästäkseen.
Tarkoitukseni ei ole mollata ikäisiäni naisia tai miehiä tai heidän toimintatapojaan. Havainnoin vain kaikenlaista.
En ihmettele, että hyväsydämisiä miehiä jää iäksi taustalle ulkonäkökeskeisyyden jyllätessä.
Olin itse lähes 30v parisuhteessa, minkä jälkeen elelin pari vuotta itseni. Julkaisin ilmoituksen deittisovelluksessa. Kirjoittelin miesten kanssa. Sillä tavalla löysin samoista lähtökohdista olevan miehen, jonka kanssa juttu ei loppunut koskaan kesken. Ulkonäkö oli tuossa vaiheessa epäolennaista. Näimme kuvia toisistamme vasta vähän ennen tapaamistamme, melkein 1kk kirjoittelun jälkeen. Emme olleet kuulleet edes toistemme ääntä vielä. Silti kaikki mätsäsi.
Kannustan menemään taustat ja arvot edellä suhteeseen. Pelkkä ulkonäkö ei kanna yleensä pitkälle.
Surulliset kasvot somessa
Anonyymi-ap
1
248
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1302671Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/702077Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1341780Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee201659- 1181607
- 1391306
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su881074Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441025"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!48982Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa29917