Yhteiskunnassa keskustelu on vellonut aivan liikaa sosialiturvan ympärillä. Joka taholta vasemmalta huudetaan sosialiturvaa apuun , kun ei itse viitsitä tai kyetä.
Sosialiturva on aivan tarpeeton kulu yhteiskunnalle. Jokaisen kansalaisen tulee huolehtia itse itsestään, joko työllistä tai ryhtyä yrittäjäksi, eikä naukua toisten rahoja elämiseensä. Myös perheillä tulee olla vastuu jäsentensä toimeentulosta ja hyvinvoinnista. Valtiovallan ei tule olla työllistäjä eikä yksilön elämän rahoittaja.
Sosialiturva on aivan tarpeeton kulu yhteiskunnalle. Jokaisen kansalaisen tulee huolehtia itse itsestään, joko työllistä tai ryhtyä yrittäjäksi, eikä naukua toisten rahoja elämiseensä. Myös perheillä tulee olla vastuu jäsentensä toimeentulosta ja hyvinvoinnista. Valtiovallan ei tule olla työllistäjä eikä yksilön elämän rahoittaja.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Jämerää asiaa kokkarit!
Sosiaaliturva kuuluu vain sairaille ja vähävaraisille vanhuksille joilla ei ole omaisia!
Sinä oletkin toivoton tapaus ei kukaan voi auttaa
Minä käynkin jokaviikko lääkittynä Suvimäen Klubitalolla...
Ketä kiinnostaa
Vaan sinä olet se suurin kulu yhteiskunnassa
Mahtaa Kokoomuksen kannattajaa harmittaa ku lopetetaan yhteiskunnan maksamat Yritystuet
Vain unelmissas onneton
Myös kansanedustajien ilmaiset kulut ja turhat matkat pois.
Sosiaaliturva kuuluu vain Suomalaisille ja silloinkin tietyin ehdoin. Näin saadaan riittämään tuet niille jotka niistä riippuvaisia.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011448723.html "Orpon hallitus sysännyt leikkauksilla yli 27 000 lasta köyhyyteen. Sanni Grahn Laaksonen jo silmät loistaen etsimässä Kelalta lisää leikattavaa joten ei jää tähän...
Se on teidän omaa tyhmyyttä kun ette osaa äänestää
Luulen että kaikkia suomalaisia harmittaa jos yritystukia voimakkaasti karsitaan. On arvioitu että se veisi Suomesta yli 20000 työpaikkaa, joko kokonaan, tai muihin maihin.
Yritystuet vat työllisyyskysymys, sekä huoltovarmuuskysymys. Luulen että huoltovarmuutta saatetaan piankin tarvita.
Orpon hallituksen tavoite saavutettu, 100 000 työtöntä lisää.
Juu, ennätykset paukkuvat.
Onhan se outoa jos vasemmistolainen ei kykene työllistymään. Mahdollisuuksia on vaikka kuinka. Valtionko pitäisi letkupäälle osoittaa työpaikka ja pukea haalarit päälle?
Woltin ruokalähetiksikö?
Hatunnosto niille jotka sitä tekevät eivätkä lorvi jouten.
Woltin käyttäminen on ihmiskaupan tukemista, alitalouden hyväksikäyttämistä ja on eettisesti väärin
Minulle osoitettiin Psykiatrian poliklinikalta "työpaikaksi" Suvimäen Klubitalo. Palkkaa ei tosin ole tullut kertaakaan...
Ei kokkari ota ollenkaan työntekijöikseen letkupäitä, no ehkä sentään yhden satosen
Siksi sitä juuri käytetäänkin!
Tunne suurta ylpeyttä kun afrikkalainen kantaja tuo ovelleni lauantaimakkarapötkön ja kumartaa syvään. Mattopiskalla yritin kerra huitaista, kun ruoskaa ei ole.
Myös kilpailuyhteiskunta on siinä tapauksessa purettava: Työtä on tarjottava, jos joku sitä haluaa tehdä - sillä ei ole väliä, että ei ole alan koulutusta tai kouluarvosana se nelonen.
Jotta töitä voi saada.
Ja työnantajilta tuet pois!
Sosiaaliturva eli entinen köyhäinapu on alunperin tarkoitettu sodan jälkeen sotaleskille ja sodassa haavoittuneille invalideille sekä siitä seuraavaksi vanhuksille ja mielenvikaisille. Työttömät etsivät töitä tai elivät pettuleivällä.
Ukrainalaiset ja muut elävät nyt tismalleen samoilla sosiaalituilla tekemättä mitään vastineeksi. Turha luulla, että Suomalaisille olisi tarjolla vastaavaa sodan syttyessä.
Vieraat ensin.
Ukrainalaiset eivät kuulu Suomeen. Liian korruptoitunut kansa. Yhtä vaikea kotoutumaan kuin matutkin.
Mikäli Slaavi, Virolainen, Venänäläinen tai Ukrainalainen tulee asumaan taloyhtiöön niin siinä on kotirauha mennyt naapureilta.
Asunto vuokrattu yhdelle tai asunnossa virallisesti asuu yksi henkilö mutta todellisuudessa 2-3 vähintään.
Asunnon ovea paiskotaan, jumalatonta kolinaa, pauketta, töminää ja jyskettä. Rappukäytävässä mölistään kovaan ääneen. Asunnosta leviää kitkerä mahorkan haju toisiin asuntoihin. Pyykkikone pauhaa 4 kertaa päivässä yöllä ja pesutupa kovassa käytössä.
JVA,n vastaanotto vuokrakolhoosien arkea...
Parempia kuitenkin naapureina,kuin Lähi-idän osaajat..
Ei noita alisivistyneistä maista saapuneita pitäisi sekoittaa suomalaisten asuttamiin taloihin. Jonkunlaista reservaattia vaadittaisiin.
ai gazaan pitäis lähettää
No ei se huono vaintoehto olisi.
Jokaisen pitää asua sellä mihin omat rahkeet riittää, ei ole veronmaksajien/yhteiskunnan asia. Sairaat eri asia.
Nimen ommaan, jos työttömän sadan neliön kämpän vastike on liian iso tai audin korjaus maksaa maltaita tai minkkiturkin korjaukseen ei ole varaa niin pitääkö valtion eli muiden ihmisten se kustantaa
Venäjän varjolaivojen kanssa tulisi tehdä diili. Ne voisivat pysähtyä Kotkassa ja ottaa poistettavia matuja kyytiinsä ja viedä ne mihin haluavat. Parisataa aina yhteen purkkiin.
Mahtuuhan isoon tankkeriin enemmänkin.
Vai että ryhtyä yrittäjäksi. Maassa joka vihaa yksinyrittäjiä ja suosii suuryrityksiä.
Kaikenlisäksi poliittinen ilmapiiri on vuosikymmenet "aivopessyt" kansalaiset vihaamaan yrittäjiä. Näkyy myös aloittajan asenteessa.
Näin käy yksinyrittäjille:
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/ee77415c-f537-4888-9fc8-d30e6b779aab
Kaikessa taloudellisessa toiminnassa on riskinsä. Sellaista elämä on.