Lahja ja lahjonta

Mitä eroa niillä on?
5182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Lahja: jäät eläkkeelle ja saat käkikellon.
Lahjonta: saat tietokoneen, jos tilaat yrityksellesi 50 tietokonetta.

Äänestä

Lahja.

Lahja on pyyteetön ja lahjus pyyteellinem.

=DW=

1Äänestä

Kyllä usein lahjanantaja odottaa saavansa vastalahjan. Hämärä on tuo raja, jos ruvetaan pilkkuja viilaamaan.

Äänestä

Lahja on lahja toiselle ihmiselle.

Lahjonta on ikäänkuin selän takana, tietyssä oman hyödyn tarkoituksessa, tietyn asian tavaralla tai rahalla ostamista.

Äänestä

Lahjoitan antamisen ilosta lastenlapsille. Seuraan kun sijoittavat viisaasti opiskeluun ja ensissunnon ostoon.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mitä eroa niillä on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu