Aktivointiasteen palvelut

Anonyymi-ap

Aktivointiasteen palveluissa, kuten palkkatuella, työvoimakoulutuksessa, kuntouttavassa työtoiminnassa tai työttömyysetuudella opiskelevia oli heinäkuun lopussa 69 300 ihmistä. Se on 32 100 vähemmän kuin vuotta aikaisemmin.

3

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Aktivointiasteen palveluissa"

      Kuulostaa siltä ettei nuo palkkatuki, työvoimakoulutus ym opiskelu kuulu tämän nimikkeen alle, nämä on mielestäni ensisijaisia työllisyyspalveluita. Kuntouttava, työkekeilu ja sellaiset on sitten aktvivointia..

      • Anonyymi

        Aktivointi kuului myös 1930-luvun natsisaksan sanavalintoihin, eli se oli vasta johdantoa tulevalle miljoonien ihmisten murhaamiselle.

        Kaikki jotka luulee että heillä olisi jokin oikeus "aktivoida" muita kansalaisia, kannattaisi varmasti lukaista perustuslaki ja TSS-sopimus, tämän jälkeen etenkin viranomaisvastuulla toimivien on syytä lukea sekä virkavastuulaki että rikoslaki.

        Ei, mitään toimivaltaa kansalaisten lailla turvattuihin vapaisiin valintoihin ei ole, ei virkamiehellä eikä yhtään kenelläkään muulla kuin kansalaisilla itsellään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aktivointi kuului myös 1930-luvun natsisaksan sanavalintoihin, eli se oli vasta johdantoa tulevalle miljoonien ihmisten murhaamiselle.

        Kaikki jotka luulee että heillä olisi jokin oikeus "aktivoida" muita kansalaisia, kannattaisi varmasti lukaista perustuslaki ja TSS-sopimus, tämän jälkeen etenkin viranomaisvastuulla toimivien on syytä lukea sekä virkavastuulaki että rikoslaki.

        Ei, mitään toimivaltaa kansalaisten lailla turvattuihin vapaisiin valintoihin ei ole, ei virkamiehellä eikä yhtään kenelläkään muulla kuin kansalaisilla itsellään.

        Virkamiehet pukee em. toimet toki "palveluiden" ja "suunnitelmien" muotoon, mutta siihenkin voi todeta varsin lyhyesti että tarvetta ei ole eikä perustettakaan moisille huonoille palveluille ja huonoille suunnitelmille.

        Eri juttu on sitten hyvien palveluiden ja hyvien suunnitelmien kanssa, suunnitelmassa voitaisiin sopia esim. siitä että valtio alkaa hoitamaan työn kysyntätoimia, ja suunnitellaan samalla esim. miellyttävä työpaikka mukavalla 300 tuhannen euron vuosipalkalla maksimaalisten etujen kera. Lisäksi on syytä sopia myös erillisestä eläkkeen rahoittamisesta, sekin valtion laskuun kysyntätoimien merkeissä.

        Kyllä työ maittaa kun maksaminen alkaa onnistumaan, näin kätevästi talousasiat voidaan ratkaista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      49
      2528
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      68
      2262
    3. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      50
      2192
    4. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      211
      1757
    5. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      22
      1698
    6. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1660
    7. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      91
      1461
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1450
    9. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      12
      1400
    10. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1384
    Aihe