Syöpähoitolaitteista

Anonyymi-ap

viisi uutta sädehoitolaitetta, joiden myötä sädehoidon tekniikka on uudistunut. Uusilla laitteilla voidaan hoitaa päivässä huomattavasti enemmän ja tarkemmin tekniikoin potilaita kuin aiemmin. Tänä vuonna alkavat myös ensimmäiset BNCT-tutkimushoidot.
Uudet sädehoitolaitteet tuovat tarkkuutta ja kapasiteettia

Viime syksynä käyttöön otettuihin uusiin, avariin ja nykyaikaisiin sädehoitotiloihin on hankittu kolme aivan uutta sädehoitolaitetta. Tänä vuonna tullaan vaihtamaan lisäksi kaksi muutakin sädehoitolaitetta uusiin.

Tänä vuonna asennettavien uusien sädehoitolaitteiden tekniikka on nopeutunut ja niillä pystytään hoitamaan lähes puolet enemmän potilaita päivässä. Laitteet ovat myös hiljaisempia ja muistuttavat muotoilultaan enemmän kuvantamisen laitteita.

- Sädehoitolaitteet ovat osa HUSin historian suurinta sädehoitolaitehankintaa. Näillä laitteilla voidaan vastata kysynnän kasvuun ja samalla saadaan modernein tekniikka käyttöön, Syöpäkeskuksen ylifyysikko Mikko Tenhunen sanoo.

Syksyllä käyttöön otetuilla laitteilla hoidetaan niin sanottuja stereotaktisia hoitoja, joita tehdään pieniin aivokasvaimiin sekä pieniin kasvaimiin muualla vartalon alueella. Näiden hoitojen tarve on lisääntymässä.

Uudessa hoitohuoneessa potilaan paikallaan pysymistä seurataan kolmella kameralla eri puolilta. Jos esimerkiksi potilaan pää liikkuu, kamerajärjestelmä huomaa liikkeen ja keskeyttää hoidon. Tämä poistaa liikevirheen olemattomiin ja uusien laitteiden tarkkuus on parempi kuin 1 mm.

Uusilla sädehoitolaitteilla hoitokohdetta voidaan seurata reaaliaikaisesti myös kehon sisään asetetun radiolähettimen eli transponderin avulla. Esimerkiksi eturauhaseen voidaan laittaa radioaaltoihin reagoivaa transponderia, jota pystytään mittaamaan kehon ulkopuolelta. Jos potilas liikkuu, transponderin signaali muuttuu, säteilytys voidaan keskeyttää, kunnes paikkavirhe on korjattu.

- Sädehoidossa usean vuoden jatkunut trendi on niin sanottu hypofraktiointi, jossa sädehoitoa annetaan suuremmin kerta-annoksin. Tämä vähentää potilaiden käyntikertoja sairaalassa, Tenhunen sanoo.

Myös isotooppihoidoissa tullaan tänä vuonna aloittamaan 1–2 uutta radiolääkettä tutkimusprojekteissa.

BNCT-hanke testausvaiheessa

HUSiin sijoitettavan maailman ensimmäisen potilashoitoon soveltuvan neutroneja tuottavan kiihdyttimen eli BNCT-laitteen hankkeessa on siirrytty laitetestaukseen.

- Tutkimushoidot päästään aloittamaan vuoden 2019 aikana, Tenhunen kertoo.

Hoidon ensimmäinen kohderyhmä ovat paikallisesti uusiutunutta pään ja kaulan alueen syöpää sairastavat potilaat. Menetelmällä voi kuitenkin hoitaa muitakin kasvaimia, joihin kertyy riittävä määrä booria ja joiden sijainti sopii BNCT-hoitoon.

- On poikkeuksellista, että Suomeen saadaan maailman ensimmäisenä näin lupaava teknologia. Tämä avaa Suomelle mahdollisuuksia olla kehittämässä tätä hoitomuotoa ja on hyvä esimerkki siitä, miksi akateemista tutkimustyötä tarvitaan ja mihin se parhaimmillaan voi johtaa, Syöpäkeskuksen johtava ylilääkäri Johanna Mattson sanoo.


Lue lisää hankkeesta ja sen etenemisestä HUSin internetsivuilta: www.hus.fi/bnct

2

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minne?

    • Anonyymi

      Bnct on vanha hoito, jota annettiin jo 80-90 luvuilla Otaniemen tutkimusreaktorin yhteydessä. Hus yrittää markkinoida vanhaa paskaa uutena. Auttaa hyvin harvaa. Valitettavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2914
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2892
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1684
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1448
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      97
      1322
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1222
    Aihe