Parkettilattian pesu

Lakkapintainen parketti on jossain kohdin laikukas, esim. kylpyhuoneen oven ulkopuolella on eteisen lattiassa jälkiä luultavasti märkien jalkojen jättämiä. Ei häviä tavallisella kostealla pyyhkimisellä kuten yleisesti neuvotaan. Myös mietoa pesuainetta neuvotaan käyttämään. Mikä sellaista on?
Kuinka itse pidät parkettilattian siistin näköisenä?
11243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Luutulla luuttuan noermaalisti ja puhdasta tulee.

Äänestä

45 vuotta tuo on tuossa ollut, eikä sille ole tehty juuri mitään. Imurointi ja tahrojen pyyhkäisy riittää. Ei kait sitä ole ikinä pesty millään pasuaineella. Erinomaisessa kunnossa, paikalleen liimattu tammi.

Äänestä
  • Siihen on varmaan vedetty joku lakka päälle ja tahrat ovat jääneet alle ja pysyvät.
    Jos lattia on aitoa parkettia, niin senhän voi hioa uudestaan (koneella) ja käsitellä
    pinnan uudestaan. Lattiasta tulee aivan uuden näköinen.

    Äänestä

Remomonti


Kokeile toki pestä. Mun oletus, parketti pilalla. Se ei kestä vettä. Sulla varmaankin lakka pilalla. Jos muuten kunnossa, pitääpi hioa ja uusi lakka päälle. Jos laudoissa vikaa, pitää koko parketti vaihtaa.

=DW=

Äänestä

Ei taida tämän ikäryhmän mummut paljoa nurkkiin ja sohvan alle kurkistella kun ei siivous tunnu kiinostavan jos lähemmäs 50 vuotta vanha parketti roikkuu irvistellen lattialla alkuperäiskunnossaan.

Äänestä

Moni on pilannut väärillä aineilla lattiansa.

Äänestä

Jos on aina tultu märillä jaloilla siihen parketille, niin taatusti se on kärsiny siitä. Mitkään pesut ei auta. Pieni matto siinä olla pitää. Ei parketti siedä kosteutta.

Äänestä
  • Oli tulos mitä tuli, niin vettä ja mäntysuopaa juuriharjalla tehostettuna.
    T Arska Mansesta.

    Äänestä

Nihkeällä rätillä pyyhkitään ja pieni määrä parketille soveltuvaa pesuainetta.

Äänestä
  • Nihkeänkostea lattiamoppi/rätti on ainoa oikea ratkaisu puulle. Vedellä ei pidä lotrata.

    Äänestä

Tummat ja huonekaluista jääneet jäljet saa pois, mehiläisvahalla hankaus ja miedolla pesuaaineella huuhtelu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Lakkapintainen parketti on jossain kohdin laikukas, esim. kylpyhuoneen oven ulkopuolella on eteisen lattiassa jälkiä luultavasti märkien jalkojen jättämiä. Ei häviä tavallisella kostealla pyyhkimisellä kuten yleisesti neuvotaan. Myös mietoa pesuainetta neuvotaan käyttämään. Mikä sellaista on?
Kuinka itse pidät parkettilattian siistin näköisenä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu