Hyvärilässä olevan golfkentän siltako on tarkoitus purkaa ja laittaa tilalle putket. Sehän on kyseisen lahden tuho, kun veden vapaa vaihtuvuus rajoittuu. Hyvärilässä on valmiina esimerkki, kun lahti on suljettu maapenkalla, jota myöten Kartanon kierros kulkee. Penkan päissä on vesiaukot veden vaihtumista varten, mutta ei näytä toimivan, varsinkaan nyt, kun aukoissa ei ole edes vettä.
Golfkentän silta
9
408
Vastaukset
- Anonyymi
Joka kylässä rakennetaan siltoja?!
- Anonyymi
Olisko aiheellista uomaa syventää että vettä tulisi kyseiseen paikkaan? Kaupungilta löytyy kalustoa ja ammattitaitoa kyseisen homman tekemiseen. Toinen vaihtoehto on Piellisen vedenpinnan nosto 1.5 metrillä.
- Anonyymi
Olisi varmaan järkevää, että edes joku lahti saisi olla luonnontilassa, paljonhan näitä on repeloitu.
- Anonyymi
Pientä remonttia ja väri pintaan, silta kuuluu maisemaan.
- Anonyymi
Voiko olla turhempaa touhua kuin golfin peluu, aikuiset ihmiset kävelee päivätolkulla pallon perässä.
- Anonyymi
Luin ensin väärin, että käveltäisiin pullon perässä.
- Anonyymi
Sillan korvaaminen maapenkalla ja vedenkierron korvaaminen muutaman kymmenen sentin muoviputkilla tekee penkan ja kentän välisestä alueesta haisevan lätäkön. Veden pitää päästä vaihtumaan kunnolla, koska kentän viemärit purkavat lannoitevetensä myös kyseiseen paikkaan.
- Anonyymi
Hankala paikka saada tehtyä toimiva järjestelmä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2922452Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1412228Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki132048- 1711560
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1381267Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä193888- 85886
- 174846
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala451796- 51667