Nostaa hintaa lokakuun alusta. Mikähän mahtaa olla syynä?
Kokkolan energia
Anonyymi-ap
11463
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kvartaaleittain vaihtelee hinta, tietysti nostavat kun alkaa lämmityskausi…
Inflaatio on sellainen olemassa oleva asia. Hinnat ja sitä myötä palkatkin nousevat, tosin jälkimmäistä nykyhallituksemme on pyrkinyt parhaansa mukaan estämään.
Palkat nousee ensin, sen jälkeen sähköyhtiöt ja kauppiaat nostaa hintoja, kun katsovat, että voi nostaa hintaa, kun saivat paljankorotuksen.
Ei kaikki saa palkankorotusta, en ole koskaan saanut palkankorotusta, eikä ole edes tuloja.
Miksi asiakkaalle ei anneta mahdollisuutta vaihtaa kiinteän ja pörssisähkön välillä, kun kerta kaikki sähkösopimukset hoidetaan netin kautta.
Voisi netissä vaihtaa pörssisähköön silloin, kun hinta on alhaisempi ja toisinpäin.
EI se söhkön hinta ole mikään ongelma, muka sähköyhtiölle lisätöitä, jso asiaks vaihtaa sähkösopimsuta, jossa eri hinta.
Pörssisähkön hinta vaihtuu tunnin välien ja kohta 15 minuutin välein, eikä se ole ongelma sähkön hinnan laskemisessa asiakkaalle.
Miksi 2 viikkoa menee, jos vaihtaa sähkösopimusta.
Ei kukaan osaa sanoa mikä on pörssisähkön hinta 2 viikon kuluttua, jos se on nyt 1c/kWh, niin jos nyt vaihtaa niin varmana on silloin 40 c/kWh ja jos ei vaihda, niin on 1c/kWh.
Syy on varmasti se, että jos asiakas saisi vaihtaa pörssisähkön ja kiinteän sähkösopimusken välillä, niin että seuraavan päivän hintatietojen saamisen jälkeen vaihtaisi halvimpaan, niin sähköyhtiö alkaisi köyhtymään.
Jos se pörssisähkön hinta noin käyttäytyy niin lö vaan vaihda!
Kokkolan energian hinta on todella kallis. Kannattaa vaihtaa toiseen yhtiöön.
No mikä olis halvempi kuin Kokkolan Energia?
Ahneus on syynä.
alunperin on ollut Laki yhteiskunnan suojana , että ihmisten perustarpeilla ( mm.sähkö) ei tehdä kauppaa eikä voittoa , siitä ei saa tulla bisnestä.
On todella kallis
ONKOHAN KOKKOLAANKIN OLLA TULOSSA ISO DATAKESKUS