Olen 17v naisoletettu,kokki opiskelia jolla on menossa toinen vuosi opintoja. Olen siis miettinyt ja suunitellut meneväni armeijaan kun opinnot loppuu ja olen kertonut tästä mun perheelleni. Noh ei ihan positiivisella asenteella ole ottanut tätä. Broidini on sanonut että ne ei välttämättä ota naisia armeijaan ja mää sanoin että ottaa mun broidini GOOGLAA että ottaako vastaus oli ottaa. Mutsini on sanonut että mun pituus estää (oon 157cm) mää sit sanoin ei estä sielä on ollut minustakin lyhyempiä. Näistä on kyllä aikaa ja käyn kyllä lenkillä armeijan takia koska haluan hyvän kunnon. Plus myöhemmin itseni takia koska harrastan kyllä kamppailu lajia johon tarvitsen myöskin kuntoa. Mutta kummiskin minkä takia mun perhe suhtautuu näin mun tähän armeija päätökseen?
Kiitos etukäteen
Mun armeijaan meno päätös ei otettu hyvin vastaan perheessäni
2
124
Vastaukset
- Anonyymi
Käy katsoon jos kiinnostaa.
Ei jää kaduttamaan.
Varmasti voi huonompia valintoja elämässä tehdä.
Ei tuo pituus mikään ongelma ole. - Anonyymi
Jospa se tuli vanhemmille yllätyksenä, että tytär haluaa armeijaan. Eivät tainnut oikein tietää, miten suhtautua asiaan.
Niilläkin varmaan mieli muuttuu, kun vähän aikaa kuluu.
Sinä itsehän sen saat päättää, menetkö. Ainakin heti kun tulet täysi-ikäiseksi.
Ei armeijaan ole pituusrajaa, sinne pääsee lyhyemmätkin siinä kuin pitkät.
Älä pahoita mieltäsi tuosta miten kotona suhtauduttiin. Juttele asiasta ihan normaalisti omaisten kanssa, he kyllä tottuvat ajatukseen. Ja voithan myös kertoa, miltä heidän reaktionsa sinusta tuntui, ettei tuntunut hyvältä. Vaikuttaa, että pystytte kuitenkin keskustelemaan yhdessä asioista.
Hyvät suunnitelmat sinulla on. Silloin kun olin itse nuori nainen, ei naiset vielä päässeet armeijaan, olisin ehkä mennytkin jos olisi ollut mahdollista.
Tsemppiä sinulle. Ehkä vaikuttaa tylsältä kliseeltä, mutta asioilla on tapana järjestyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!6111615Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla968821Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.104393Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka213944Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti53861Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j73636- 893590
Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle133429Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.343222Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.452405