ratkaisivat kotoutumisen ongelmat? Tuskin ratkaisu siihen on ylenmääräinen tukien nosto.
Miten maahanmuuttajat itse
5
249
Vastaukset
- Anonyymi
Onko yksi sukupolvi kasvatettu siihen, että valtio maksaa ja korvaa aina kaiken, ilmaista rahaa on saatava?
Ymmärtääköhän sosialistit, mikä on Suomen talouden todellinen tila?
Valtion velkamäärä:
on yhteensä vajaat 180 miljardia
ja kasvaa koko ajan!
Viime vuonna valtion pelkät korkomenot olivat 3,2 miljardia euroa,
tänä vuonna arvioidaan myös olevan sama reilut 3 miljardia.
Vuonna 2029 ne lähestyvät valtiokonttorin arvion mukaan viittä miljardia euroa.
Isänmaamme itsenäisyys säilyy, kun olemme taloudellisesti tasapainossa, emmekä velkavankeudessa.
”Kenen leipää syöt - sen lauluja laulat!”
Velaksi ei voi elää, on vastuullista saada Suomen taloutta tasapainoon ja leikata turhista menoista
Päättäjänä olisi helpompaa vain jakaa rahaa - mutta totuus tulee vastaan ennemmin tai myöhemmin.
Siksi maahanmuutto ja kehitysapu velkarahalla on rikollista jälkeläisiämme kohtaan!! - Anonyymi
Asiaa puhut.
- Anonyymi
Päästäkää meidät ammattia vastaaviin töihin. Koulitukseni on sähköinsinööri. Nyt ajan bussia Oulussa.
Terveisin Seol F.- Anonyymi
Yksi somaliäidin kommentti tiivistää, miksi kotipiiriin käperrytään ja miten hankala sieltä on löytää enää työelämään useamman lapsen ja vuoden jälkeen: ”Me tykkäämme olla omissa oloissa ja pyöriä kotona. Tarvitsemme jonkun kertomaan meille siitä, miten työelämä ja tämä yhteiskunta toimii. Kotona lasten kanssa oleminen on täysin oma maailmansa.”
Voisi sanoa, ettei kannatakaan mennä töihin, koska monilapsisen yh-äidin nettotuet voivat olla yhtä suuret kuin akateemisen naisen tulot vuodessa!
- Anonyymi00005
Haluutko deitin tänä iltana? Klikkaa ja aloita! https://Esmeralda.hoty.lat/Esmeralda#/?/?/bvexxqliq
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1318321Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4617520SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2205676Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en924674Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1474624Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1064455Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104172Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03830Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p173640Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su553057