Yhteistyökyvyttömät Persut pitäs saada pois Suomesta tai ainakin päätävistä tehtävistä, esim. Eduskunnsta ja maan hallituksesta.
Persut on vuosikymmenet kitalaki kuivana huutaneet huonosti hoidetusta maahanmuutosta. Timo Soini oli ulkomisterinä 2015 kun
Ruotsista päästi tulemaan yli 30 tuhatta maahanmuuttajaa, kukaan ei
silloin arvostellut sitä, ei EDES PERSUT.
Ehdotan nyt, että kun Persuille tuntuu Suomi olevan kohta mahdoton maa, niin vaihdetaan Persut Suomesta vaikka Trumpin hamuamaan
Grönlantiin, siellä ei vielä ole tummia maahanmuuttajia. Näin ollen Suomi rauhoittuus paskapuheista ja Persut olis samaa ajattelutapaa
Trumpin kanssa.
Ongelmalliset Persut Suomessa
10
380
Vastaukset
- Anonyymi
Moni persu olis onnellinen kun pääsis Trumpin ICEen töihin.
- Anonyymi
Ei tarvitse, kun kulkee Helsingin rautatieaseman läpi niin ymmärtää, että syytäkin huutaa "kitalaki kuivana" ja tuoda epäkohdat esiin. Valtion kassa tyhjä ja meillä on omiakin elätettäviä ihan tarpeeksi ilman, että niitä tuodaan muualta. Ja huomatkaa, että tämä ei ole syytös työperäistä maahanmuuttoa kohtaan. Silloinen Soini on nykyinen poliittinen ruumis ja entinen persu.
- Anonyymi
Juu, mustaa paskaa aivan liikaa valtoimenaan.
- Anonyymi
Keskisarja puhui a-studiossa maahantulijoiden laadusta ja se tuntuu jostain syystä hiertävän punavihreitä, kepua ja kokoomuksen liberaalisiipeä, mutta todellisuudessa millä perusteella tulijat työllistyvät täällä Suomessa? Työllistyvätkö he ihonvärin, ihmisoikeuksien, kansainvälisen lain vai minkä perusteella, kun yhdessäkään työpaikkailmoituksessa en ole noita ominaisuuksia nähnyt vaan niissä on peräänkuulutettu ammattitaitoa, koulutusta ja sopivuutta tehtävään. Eli just laadullisia ominaisuuksia mistä Keskisarja puhui niin miksi niistä ei voi puhua julkisesti, kun niiden perusteella työllistyminen kuitenkin määrittyy täällä ja jos kriteerit ei täyty niin sitten ovat täällä veronmaksajien elätettäviä ja niitä meillä on jo tarpeeksi ilman, että niitä tuodaan ulkomailta vielä lisää.
- Anonyymi
Mites Perseet puolusti Iisalmen yöpäivystystä? Ei mitenkään!!
- Anonyymi
Joutikin lakkauttaa. Turhaakin turhempi ja aivan liian kallis kuluerä. Hyvä Persut! Hienosti toimittu
- Anonyymi
Näin oli. Katsotaan seuraavassa vaalissa kuin käy.👎
- Anonyymi
Entä sitten kotoutus, millä perusteella se onnistuu? Ei näytä ainakaan onnistuvan punavihreiden ja kepun siihen kaatamalla ruhtinaalisella vastikkeettomalla rahalla. Eikö siinäkin ole kyse lopulta kotoutujien laadusta ja asenteesta. Kaukoidästä tulevien kanssa ei jostain syystä ole mitään ongelmaa ja toisaalta on maita joista tulijoilla kotoutuminen ei näytä onnistuvan toisessa eikä kolmannessakaan polvessa.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3874373Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483759KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1032715Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92431Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei152259Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521930Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181858- 1201826
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241419Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit141347