Kaupungin johtavien virkahenkilöiden ulostulos datakeskuksen ymppäillä ovat olleet kaupungin strategian kanssa ristiriidassa, kun on toitotettu uusiutuvasta puhtaasta energiasta ja datakeskus kuluttaa hirvittäviä määriä sähköenergiaa mm. tekoälyjärjestemiin. Kysymys kuuluukin onko puheet olleet kestävällä pohjalla, kun on jouduttu kasvan energian tarpeen kierteeseen, josta ei ole näköpiirissä juurikaan paikallista työllistäjää. Egergiavarannot viedään siirtomaa periaateella.
Datakeskus on valtava sähkön kuluttaja
Anonyymi-ap
2
178
Vastaukset
- Anonyymi
82-metrinen tuuliturbiinin lapa rysähti Suomessa kappaleiksi – Osia sinkoutui 50 m päähän, koko puisto pysähtyi
Sandbackan tuulipuistossa Pohjanmaalla 82-metrinen lapa murtui keskellä yötä, mutta viranomaisille tieto kulki vasta seuraavana aamuna sähköpostitse. Tuulipuiston saksalainen omistaja selvittää vaurion syytä ja valmistelee kuukausia kestävää korjausurakka
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082824Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait269948Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768