Mistä itsemurhaa lähitunteina yrittävän voisi ehkä tunnistaa

Anonyymi-ap

Eräänä kauniina syyspäivänä satuin kävelemään vastaan toista polkua kulkien noin kolmen metrin etäisyydeltä yksinään kulkevaa keski-ikäistä ihmistä. En koskaan aikaisemmin ollut nähnyt häntä. Hän näytti ihan huippukuntoiselta, ryhdikkäältä ja liikunnalliselta, myös vaatetus oli tarkoin valittua kallista sen hetken mukaista merkkivaatetta.
Hänen terävä tumma katseensa erottui jo kaukaa, kuin hän olisi yrittänyt arvioida ilmettäni tai ajatuksiani. Pelästyin aivan valtavasti, koska hän näytti hyvin voimakkaalta ja uhkaavalta. Hänen kasvonsa olivat punehtuneet, ilme tulistuneen ja hyvin ahdistuneen oloinen. Oli vähällä etten heti pinkaissut karkuun polulta kun huomasin hänen lähestyvän kaukaa. Yritin nollata ilmeeni katsomalla välillä polkua ja näyttää kuin en olisi ilmettä huomannut. Yritin olla huomaamaton, no, minulla ei ollut edes lenkkivaatteita ja kuntokin oli keskinkertainen. Häpesin lähes itseäni. Ohitimme lopulta nopeasti toisemme.
Kun pääsin kotiin, muutaman tunnin sisällä alkoi mediaan tulla uutisia itsemurhan silloin hetken kuluttua tehneestä ihmisestä, joka asui yksin. Hän oli tämä ihminen.

Tämä näky on jäänyt pysyvästi mieleeni. Ja tuonut muistista esiin toisen varhaisemman tilanteen. Olin hyvin nuori ja tietämätön kaikesta kun uudessa työpaikassa sain tehtäväkseni tuurata toista työntekijää. Hän opasti, että siellä ryhmässä on yksi, joka ehkä suunnittelee itsemurhaa, ollut pitkään kotiväen mukaan hänellä mielessä, että ota huomioon. En tuntenut ryhmästä ketään ja en ollut tavannut heistä ketään aiemmin. Myös hänellä oli samantyyppinen, mutta ahdistunut ilme ja sisäänpäin kääntynyt ryhditön ja voimaton olemus. Hän oli yksi kaikkein lahjakkaimmista ja onnistuneimmista ihmisistä siinä työpaikassa. Hän päätyi yrittämään samana iltana kotonaan itsemurhaa, muttei onneksi onnistunut kun huomattiin. Ja sairaalassa hänet saatiin nopeasti kuntoon.

Uskonkin, että hyvin poikkeuksellinen ahdistunut ilme, joka saa lähellä olevat ihmiset kyllä sen huomaamaan, on yksi tärkeä vihje, vaikka kaikki muu näyttäisi ko henkilön elämässä loistavalta ja onnistuneelta. Luultavasti kuitenkin havainnointikyky vaihtelee yksilöittäin, jolloin toiset huomaavat pienetkin erot tuttujen ilmeissä ja tosille tämä voi olla täysin mahdotonta. Kunpa jokainen vaan muistaisi, että apua on aina saatavilla ja sitä kannattaa hakea jo varhaisessa vaiheessa!

7

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eipä sitä taida jokaisesta ihan herkästi huomata, mitä hän mahdollisesti on suunnittelemassa.
      Jos joku näyttää ahdistuneelta, voivan jotenkin huonosti, voisi ihan hyvin kysyä " hei, onko sulla kaikki hyvin ? ".
      Joskus voi riittää, että ihminen huomataan, hänestä edes joku välittää.

    • Anonyymi

      Yleensä vasta kun ihminen saa vietyä minkä tahansa itseään koskevan ongelman päätökseen saakka se näkyy selkeästi ulkoisestikin hänestä.

    • Anonyymi

      Itsaria on hyvin vaikea tunnistaa.

      Tutkimusten mukaan hyvin moni on käynyt somaattisen puolen lääkärissä ihan lähiaikoina ennen itsaria.

      • Anonyymi

        Jaa, missä sellaisia tutkimustuloksia on nähtävissä ?
        Ehkä on todennäköisempää väittää, että noin tapahtuu psykiatrian puolella käynnin jälkeen.
        Somaattinen kun hoitaa fyysisiä vaivoja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jaa, missä sellaisia tutkimustuloksia on nähtävissä ?
        Ehkä on todennäköisempää väittää, että noin tapahtuu psykiatrian puolella käynnin jälkeen.
        Somaattinen kun hoitaa fyysisiä vaivoja.

        Mites se kansanedustaja? Kävi lääkärissä, mutta ei saanut mt-puolen ongelmiin apua kun niitä hoidetan eriikseen


    • Anonyymi

      Minäkin jostain noin luin. Ehkä väite seuraa siitä että potilas ei ehtinyt vastaanotolla henkisen puolen ongelmiinsa tai ei osannut sanoittaa tai ei jaksanut yrittääkään kertoa.

      • Anonyymi

        Sekin. Ja omasta kokemuksesta sua pompotellaan. Ne siirtää sut toisaalle eli et saa apua samasta paikasta vaan pitää mennä eri paikkaan jne


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      223
      5901
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      112
      5754
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      214
      4821
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      60
      4131
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4047
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3638
    7. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      11
      3453
    8. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      16
      3092
    9. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      40
      1700
    10. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      131
      1503
    Aihe