Islam ja ET

Anonyymi-ap

ChatGPT suomensi kirjaesittelyn: https://www.grenzwissenschaft-aktuell.de/neues-buch-untersucht-verhaeltnis-von-islamischer-theologie-zu-fragen-ausserirdischen-lebens/

"Heidän tähän asti vain englanniksi ilmestyneessä teoksessaan Islamic Theology and Extraterrestrial Life – New Frontiers in Science and Religion ovat kaksi toimittajaa koonneet yhteen lukuisia asiantuntija-artikkeleita aiheesta monista eri näkökulmista – sekä sunnalaisesta että shiialaisesta perspektiivistä, erilaisista muslimikonteksteista, sekä lukuja, joissa islamilaisia näkemyksiä verrataan ja asetetaan rinnakkain kristinuskon kanssa. Kirjoittajiin kuuluu joitakin johtavia islamilaisen teologian asiantuntijoita: uskontotieteilijöitä ja filosofeja, historioitsijoita ja yhteiskuntatieteilijöitä sekä luonnontieteilijöitä.

Artikkeleissa käsitellään muun muassa kysymyksiä siitä, kuinka ajatus paitsi ulkoavaruuden elämästä myös älyllisestä elämästä voidaan sovittaa yhteen pyhien tekstien, metafysiikan ja tieteiden kanssa. Lisäksi pohditaan, onko ulkoavaruuden elämästä jopa kuvauksia joissakin suuroissa; millaisia eskatologisia seurauksia ja moraalisia vastuukysymyksiä ulkoavaruuden elämän käsite tuo mukanaan; sekä mahdollisia ristiriitoja oletusten älyllisestä ulkoavaruuden elämästä ja islamilaisten uskomusten välillä. Eräs toinen artikkeli liittää keskusteluun myös “Islamic UFO Communityn” exoteologisia hypoteeseja sekä kuvauksia nykyajan egyptiläisessä tieteiskirjallisuudessa."

Tämmöisiä kirjoja tehdään koska uskotaan että niille on tarve, so vieras äly ja vieraat olennot ovat olemassa. Toivottavasti näkökulma on tieteellinen eikä uskonnollinen.

1

158

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä kaivatussasi

        on parasta?
        Ikävä
        90
        1359
      2. Koska muru nähdään

        Kaksin?
        Ikävä
        46
        738
      3. Et vaan tajua

        Että rakastan sua
        Ikävä
        20
        659
      4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

        Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
        Ikävä
        49
        650
      5. Sanoppa ihan rohkeasti

        Mun huonot puolet! En suutu…
        Ikävä
        81
        639
      6. Olen jo oppinut tuntemaan

        sinun kirjoitustyylisi
        Ikävä
        53
        618
      7. Mikä kaivatussasi

        on pahinta?
        Tunteet
        47
        591
      8. Mikä herkku

        Kaivattusi On? 😁
        Ikävä
        50
        573
      9. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

        Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
        Sinkut
        132
        568
      10. Ylen typerät rinnastukset.

        Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
        Maailman menoa
        192
        553
      Aihe