Mediasta puuttuu tällä hetkellä totuuden ja rehellisyyden arvostaminen. Lähdekritiikki on heikkolaatuista. Mediat ovat siirtyneet oman asenteensa saarnaajiksi. Miten heidän mukaansa pitäisi elää, suhtautua. Toistetaan samaa kaavaa, vaikka muualta tulisi totuudenmukaists tietoa, muita mielipiteitä. Media käyttää saavutettua asemaa väärin. Tuo valtio mahti kaiketi murenee kohta omaan hulluuteensa. Sosiaalisessa mediassa levitetään valheellisia tekoälyn tuottamia videoita. Heitellään kommentteja vastuutta ja perustetta vain omaksi huvikseen, kun voidaan.
Totuus ja rehellisyys puuttuu mediasta
19
357
Vastaukset
- Anonyymi
Näin pöyristävää väärää tietoa media syytää Israelista ja sen toimista. https://www.youtube.com/watch?v=QdL-0jGK3TE
- Anonyymi
Klikkaa tästä niin saat tietää kuka on narsisti ja miksi
- Anonyymi
Suomi vakuuttaa voittavansa?!
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/c130db42-d106-489f-93e5-c4fd9f3e5b29
Julkealla tavalla laitettu tekstin aiheeksi: ”Näin hyökkääjä voitetaan”.
Täysin selvä tahto ja vihje halusta saattaa Suomi tuhotuksi Venäjän käden kautta?
Kyse ei ole voitosta, vaan selviytymisestä! Kuka puhuu voitosta enää ydinaseiden aikakaudella?!
Ja btw, se, joka antikristuksen tuo maailmaan, ei varmaan ole mikään kristitty Venäjä. - Anonyymi
Mitä niissä ukrainassa olleissa/olevissa usa:n biolaboratorioissa tehdään? Onko media ja laatujournalistit selvittäneet asiaa? Ei kait vaan huumeita, jauhoja, joita haetaan sitten Eurooppaan ja muihin maihin, mm. eliitille ja ehkä myyntiinkin? On outoa, että monet sodat, konfliktit ja kriiisit keskittyvät maihin, joissa on huumehommaa: mm. afganistan ja nyt meksiko. Ja rumppi on kovin huolissaan, kun maahan virtaa fentanyyliä muista maista. Onko tehokas fentanyyli uhka tavallisille huumeille ja ko. bisnekselle.
- Anonyymi
Ukraina on uutispimennossa suomalaisessa mediassa suurelta osin.
Ainoastaan Ukrainaa hyödyttävä sotapropaganda saa jakamattoman suosion täällä.
Hallinnon väärinkäytökset ja kielteiset tapahtumat eivät ylitä uutiskynnystä.- Anonyymi
Niin on estetty myös Itä-Ukrainan paikalliset mediat tietääkseni. Yksi oli, joka paljasti Ukrainan tekemiä rasismirikoksia venäläisiä kohtaan.
- Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/e7c1e6cf-36c4-434e-9a0a-99c9a663031f
Tuosta jutusta ei sentään puutu rehellisyyttä. Valitetaan kun EU antanut suhteiden rapautua Venäjän kanssa niin, että ilmatilaloukkauksia tuskin kyetään käsittelemään muuten kuin lapsellisin syytöksin, eikä välitetä siitä, miksi Venäjä ihmettelee ja turhautuu EU:n nalkutuksesta.
"Patomäen mukaan Venäjä tyypillisesti kieltää syyllistyneensä ilmatilaloukkauksiin. Naton ja sen jäsenmaiden pitäisi tuoda havaintonsa ja todisteensa ilmatilaloukkauksista nopeasti julkisuuteen.
- Nyt toinen osapuoli kiistää, eikä ole mitään julkista prosessia, jossa evidenssiä voitaisiin arvioida. Siksi tällaiset syytökset voivat helposti olla osa konfliktin eskalaatioprosessia.
Patomäen mukaan on monia tapauksia, joissa Venäjää on syytetty asioista, jotka tarkemmassa tutkinnassa ovat osoittautuneet paljon monimutkaisemmiksi tai jonkun muun toimijan tekemiksi.
Patomäki sanoo, että venäläisten lentäjien koulutus on usein heikompaa kuin lännessä, mikä lisää inhimillisten virheiden todennäköisyyttä. Sen vuoksi on olennaista, että on olemassa toimivia sääntöjä ja kanavia, joiden avulla vältetään väärinkäsityksistä syntyvät vaaralliset välikohtaukset.
- Ongelma on, että Venäjän ja lännen välillä ei tällä hetkellä ole oikeastaan mitään kommunikaatiokanavia auki. - Anonyymi
Iltapäivälehdet kirjoittavat putinin katalasta juonesta, kun moldovassa estetään puolueita osallistumista vaaleihin. Sama tehtiin ensin Romaniassa. Eu-demokratia on ajanut itsensä umpikujaan. Suomalainen laatujournalismi alittaa itsensä. Kuinka kauan jaksatte valehdella?
- Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/a4bd78e8-adf5-423d-80e0-29e1a9e5e63b
Venäjän peukaloimat vaalit ratkesivat. (varmaa)
Venäjän on epäilty sörkkivän vaalituloksia... (epävarmaa)
Pitkin äänestyspäivää Venäjän epäillään häirinneen äänestäjiä. (epävarmaa)
IS: "Moldovan hallituksen mukaan Venäjä on käyttänyt merkittävästi rahaa häiritäkseen vaalikampanjointia". (ja todisteetkin on?)
Miksi venäjän mediasta saa lukea ukrivankien kertomuksista huonoista olosuhteista ja valehtelusta taistelukentällä, ja suomen media ei julkaise siitä mitään, vaan kertoo miten venäläiset valittaa miten heille on valehdeltu?
Miksi saa kahden eri valtion medioita seurata saadakseen totuuden mukaisen kuvan tilanteesta?
- Anonyymi
On suuria asioita, joita ei saa nykyään arvostella: EU, Nato, Yhdysvaltain ulkopolitiikka Trumpia lukuunottamatta ja niin edelleen. Erityisesti jää huomiotta kaikkialle tunkeutuva läntinen propaganda.
- Anonyymi
Valtamedia ja poliittinen eliitti, vasemmistoa myöten, on psykoosin vallassa. Mielipiteenmuokkaus ja propaganda on yhtä totaalista kuin 30-luvun Saksassa. Ja kansa on, kaiken nielleenä ja kaiken nielevänä, innolla mukana huumassa. Ihmisvihamieliset puheet saavat yhä enemmän jalansijaa. Aletaan olla siinä tilanteessa, että mitkä tahansa poliittisen ja sotilaallisen eliitin provokaatiot menevät läpi. Droonihysteria on vasta alkusoittoa. Suomi on tuhon tiellä.
- Anonyymi
Persupölö bongattu!
- Anonyymi
Jokaisesta maasta voidaan kertoa koko ajan huonoja asioita. Tai vastaavasti koko ajan myös hyviä asioita. Suomen media, poliitikot ja asiantuntijat aina Suomen pankkia myöten ovat valinneet Venäjän kohdalla edellisen vaihtoehdon. Vihollis- ja uhkakuvaa halutaan istuttaa mahdollisimman syvälle suomalaisiin. Pienelle maalle ison naapurin vieressä tämä on typerää, josta kärsitään itse.
- Anonyymi
Nyt on taas aamu. Sergei valmistautuu nyt vaan taas kaalipellolle lähtöön.
- Anonyymi
Zelenskyn mukaan zaporizhan ydinvoimalassa on uhkaava tilanne, kun venäjä itse pommittaa sitä. Niinpä. Sekaisin ovat venäjällä menneet. Tai sitten ei. Vai mitä, Suomen media?
- Anonyymi
Media on syypää epidemian leviämiseen. Sen nimi on ilkkumisepidemia.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011537113.html
Juttu Venäjän käyttöönottamista hevosista Ukrainan rintamalla. Mielipiteet aivan käsittämättömiä! Jos suurin osa suomalaisista on tuollaisia, niin en ole suomalainen! Väki nauraa niin pitkään kun ruokaa riittää. Muutos on tulossa, ja toivon, että nämä ilkkujat piestään niin polvilleen, etteivät sano enää mitään kun pitävät kuolemaa niin varmana! - Anonyymi
Miten toimii vallan vahtikoira? Maksetut mediat? Laulavatko siis sen lauluja, jonka leipää syövät. Vallan vahtikoirina kansalaisten vahteina ja leimakirveinä?
Palkkapaimen, kun hän näkee susien tulevan, jättää lammaslauman ja pakenee? Minne? -Johtamaan susilaumaa luodoille ja oikeussaleihin syömään lampaita.
Miksi Raamattu on ateistisissa ja sekularisoituneissan maissa poistettu oikeussaleista? Uskaltaako sanoa suoraan, pelkäämättä kostoa?
Stefanus uskalsi. Eikä sitä ole pidetty turhina sanoina, kun hän puolusti ihmisiä vääriä tuomioita vastaan. Vai pidettiinkö?
Leipää ja sirkushuveja kansalle, oli menetelmä hallita ja jakaa oikeutta jo antiikin Roomassa, jossa syyttömät syötettiin leijonille. Kreikkalaista viisautta ja roomalaista oikeutta sanotaan toteutettavan myös nykyisin, ainakin Suomessa. Nykyisin järjestetään myös kansalle hupia, mutta sivistyneemmin. Keskusteluttamalla valtakunnan vihreille valta- ja hyvinvointi, kunnia ja maine oksille päässeitä, niin milloin neljännestä artiklasta, milloin mistäkin hirmutapahtumista ja kansanmurhista. Ihmisten kohtalot ovat nykyisin puheissa, mielivallassa, sotarikoksissa, mutta ei ainakaan julkisesti leijonien suissa. Ellei käsitteenmäärittelyjä laajenneta. Väärät tuomiot eivät nouse keskusteluihin kun huomio ja kiinnostus ovat ohjattu muualle. Suomalaiset tavan kansalaiset on aivopesty luottamaan ”riippumattoman” vallankäytön puhtauteen ja puolustamaan myös väärien tuomioiden tekijöitä.
KOTIMAA IL 23.9.2025 JÄLLEEN KERRAN! Mutta Montesquieun vallan kolmijako ja Machiavellimäinen vallan asema ja käyttö?! Ei totuus, vaan valta päättää!!! Vastaajan oikeusturvanormeista ei ole, vai onko taaskaan huolehdittu lakien yms. säädettyjen normien mukaisesti, eli oikeusvaltioperiaatetta noudattaen. Jos vastaajan oikeusturvanormeja ja objektiivisen totuuden vaatimusta on noudatettu oikeusprosessissa, se on ennen muuta tuotava perusteluin ja dokumentaatioin, ei vain mielipitein, julkisuuteen.
Vastaajan oikeusturvasta on laissa yms. normeissa säädetty ainakin sadassa määrityksessä ja normeissa. Tässä otan vain yhden, joka pitää laillisessa oikeusprosessissa selvittää ja julkaista. Se on kirjattu esimerkiksi kahdessa tai kolmessa tunnetussa julkaisussa (kirjassa). Tärkein niistä on Pekka Santtilan kirja: Oikeuspsykologia. Muissakin kirjoissa, kuten Päivi Hirvelän kirjassa: Lapsi rikosprosessissa ja Martin Scheininin väitöskirjassa on näitä asioita käsitelty varsin suoraan. Pekka Santtilan kirjassa; Oikeuspsykologia; painotetaan, että yksityinen tavanomainen terapeutti ei ole ammattilainen, eikä osaa ja siis ei myöskään voi antaa oikeudelle lausuntoja, joita käytetään oikeusprosessissa syytetyn langettavan tuomitsemisen näyttöaineistona. Lue tarkemmin kirjasta. Julkisuudessa on kauhisteltu aiemmin kyseisenkin oikeustapauksen aikana oikeiden asiantuntijoiden, oikeuspsykologien häpäisyä ja heidän lausuntonsa sivuuttamista, vaikka he juuri tietävät normit ja miten objektiivinen totuus, vastaajan oikeusturva huomioiden, oikeusprosessissa tulee käsitellä ja tulkita.
Onkin selvää, että mitä pikimmiten on otettava käyttöön tekoälyn mahdollistama kontrollimenettely sen hyvän varmistamiseksi, että kaikissa oikeusprosesseissa huolehditaan oikeusvaltioperiaatteen mukaisesti vastaajan oikeusturvanormien noudattamisesta ja objektiivisiin tosiasioihin pitäytymisestä. Objektiiviset tosiasiat on selvitettävä, sosiologian tutkimusmenetelmien oikealle tiedolle, sen kausaliteettimääritykset ja menetelmät huomioiden. Hypoteesit ja mutukäsitykset mahdollistavat vallan väärinkäytön, kun poliittinen tarkoituksenmukaisuus sivuuttaa rehellisyyden vaatimukset. Jos mietit, että mielivallalle on kansalaisen vain moraaliseettisillä perusteilla alistuttava, ota esille vanha Biblia ja lue sieltä marttyyri Stefanuksen kohtalo kivittäjien oikeudenkäytön objektina. Stefanushan meni sen ajan neuvoston kokoukseen ja sanoi suoraan vääristä tuomioista, että… Lue Raamatusta tarkemmin. Uskotko ja pidätkö Stefanusta oikeana uskovaisena ja uskotko, että hänen sielunsa kelpasi kuoleman jälkeen, Raamattuun perustuen, Jumalalle?
Raju jyrähdys Anneli Auerin oikeusvyyhdistä: ”Irvikuva”
Eihän tässä ole mennyt mikään putkeen, toteaa … - Anonyymi
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011505999.html
Tuossa juttu venakoiden kiduttamista ukreista.
Seuraavaks juttu ukrien kiduttamista venakoista? USA:n ylläpitämästä Guantanamosta on varmaan jo uutisoitu tarpeaksi?
Joten mitä eroa näillä? Ei mitään; kaikki toistensa kaltaisia.
Jos valtiot poistetaan, lakkaako kidutus valtion nimissä? - Anonyymi
Koomikko/veitikka on saanut eurooppalaiset päättäjät polvilleen taitavalla esityksellään.
Hän on tämän hetken suurin vallankäyttäjä, erityisesti Euroopassa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä
kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.1375592Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe
Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido683171Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin
Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t851624- 1171070
- 151064
Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota
"Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain67896- 54894
- 53872
Rekkautumispakko olisi hyvä...
Kirjoittajat saisivat kasvot ihan eri tavalla. Mitä olet mieltä moisesta?157805Olet edelleen uskomaton
Halusin vain kertoa, että olet edelleen mielessäni pysyvästi. Anteeksi, etten saa ajatuksia irti sinusta. Olet... niin p27775