Todellisuus on kuitenkin jotain muuta ainakin tietyillä palstoilla. Juuri niillä palstoilla, joilla olisi tärkeää käydä todellista ja rehellistä keskustelua harjoitetaan trollausta, lietsotaan vihaa, levitetään valheellista propagandaa ja heitellään typeriä herjoja. Monet asialliseen keskusteluun kykenevät ja sellaista haluavat turhautuvat tilanteeseen ja pysyvät poissa palstoilta, mikä edelleen pahentaa tilannetta.
Sana "keskustelu" näkyy sivustolla joka paikassa. Miten päästäisiin siihen, että sellaista oikeasti syntyisi? Mielestäni demokratian toimimisen kannalta olisi tärkeää, että aitoa ja rehellistä keskustelua syntyisi yhteiskunnasta ja politiikasta.
Suomi24:n perusidea on täysin vapaa ja rajoittamaton anonyymi kommentointi. Mikä sitten neuvoksi jos sen annetaan jatkua? En keksi muuta neuvoa aidon ja rehellisen keskustelun aikaansaamiseksi kuin semmoisen, että ylläpito perustaisi yhden palstan - siis vaikka yhden ainoan, jolla kommentointi olisi rajoitettu vain rekisteröityneille keskustelijoille ja jokaisella keskustelijalla voisi olla vain yksi nimimerkki. Palstan nimi voisi olla vaikka "väittelypalsta". Sivustolla esiintyy joitakin nimimerkkejä, joilla on omistani jyrkästikin eroavia mielipiteitä, mutta silti kyky käydä asiallistakin väittelyä. Olisin erittäin kiinnostunut väittelemään heidän kanssaan.
Suomi24-sivuston perusajatus lienee keskustelu - eli ajatusten vaihto ihmisten kesken.
1
177
Vastaukset
- Anonyymi
Aika kuollut paikka tämä nykyään on. Sekä määrällisesti, että sisällöllisesti. Jos muuten haluaa julkisesti esittää halveksuntaa jotakin yksityishenkilöä kohtaan, siis ihan nimellä mainiten, niin tämä palsta on siihen sopiva paikka. Ylläpitokin tykkää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?374052- 1003564
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim1133492- 783225
"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m883211Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862865- 392696
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se472539- 692523
- 972322