Romutuspalkkio

Anonyymi-ap

Suunnitellaan taas uudelleen käyttöön otettavaksi 2500 euron romutuspalkkio, jos vanhan auton on vaihtamassa uuteen. Ei tämä auta yhtään vähävaraista perhettä, koska ei ole mitään mahdollisuutta maksaa uudesta autosta tulevaa velkaa, eli tämä tuki on lähinnä hyvätuloisille. Minusta tämä tuki kuuluisi maksaa syrjäkylillä asuvalle, jonka on pakko luopua iän tai terveyden pettämisen vuoksi ajokortista. On tärkeää, että ajokortista luopumisen jälkeen pääsee hoitamaan asioitaan korvaavalla kyydillä vaikka tukirahalla. Tämä varmaan auttaisi tekemään vaikean päätöksen, kun pitää luopua ajokortista ja nyt suuret ikäluokat on näiden asioiden edessä.

21

398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Maksetaan kaikille ei vain varakkaille.Älä inise ala hankkia euroja.

      • Anonyymi

        Niin maksetaan mutta vähävaraiselle tästä tuesta ole mitään hyötyä, koska se maksetaan vain uuteen autoon vaihtaessa. Milläs maksat kymmenien tuhansien loppusumman, tätä voisi verrata rikkaille tulleeseen verohelpotukseen.


    • Anonyymi

      Jaha. Corolla rahoiksi ja ostohousut jalkaan. Siitä Joensuuhun autokaupoille.

    • Anonyymi

      Minäkin haluan romutuspalkkion...! 🙋‍♂️

      • Anonyymi

        Minä olen työtön romuihminen romutus palkkio 9 euroo


    • Anonyymi

      Rahamiehet ostaa jonkun muutaman satasen auton ja saavat siitä vaihdossa uuteen 2500 euroa.

      • Anonyymi

        Voithan siekin ostaa uuden satasen autosi tilalle ja saat yhteiskunnan rahaa uuden ostoonn.


    • Anonyymi

      Purkaamot tykkää tästä touhusta, kun saavat vielä hyvät rahat purkuautoista.

    • Anonyymi

      Kaikki bemarit pitöisi romuttaa niin jatkikselta loppuu bemupojat.

      T:Tökis

      • Anonyymi

        Tökis uskaltaa sanoa totuuden vaikka vassarit pöyristyvät


    • Anonyymi

      Romutuspalkkio 2000-2500€ on rikkaita varten.
      Vaihdossa uuteen autoon 25000€----/100000€😁
      Tavallisella eläkelläisellä ei ole varaa tai tarvetta hankkia uutta autoa jatkuviin korjauksiin , saati arvon alennus pahimmillaan 10000€/vuosi.
      Kyllä tässä taas hyväosaiset nauraa, rahaa varmaan ilma 2500€ palkkiotakin!
      Itse ajan 500€ autolla ajokorttiajan loppuun saakka!

    • Anonyymi

      Tavallisella suomalaisella ei ole varaa edes 2500 euron autoon, saatikka sitten uuteen. Pitäisi päättäjienkin käydä tuolla pankkien kassajonoissa vähän katselemassa mihin suuntaan tämä yhteiskunta on menossa.

      • Anonyymi

        Lieksalaisella ei ole varaa. Muualla suomessa taviksella on varaa ostaa 50 000 eken auto.


    • Anonyymi

      Kaksoisnapauta käyttääksesi karttaa! Aukioloajat Liikkeet & palvelut Ravintolat & kahvilat Lounaslistat Pohjakartta Kampissa tapahtuu Edut Saapuminen Info.


      4H nuoret romutti audijupin triplaturbon ja samalla mutiloivat jupin. Jupilta kylkiluita poikki ja hampaita irtos. Jupin kaljatkin varastivat. Päälle tuuheat savut king size bonus.

      • Anonyymi

        Juppi audi romutukseen ja vispilä tilalle.


    • Anonyymi

      Miksi ihmeessä...... on tyhmää ja eriarvoista. Johan se viimeksikin nähtiin...kaikki tuet pitäisi lopettaa lailla....

    • Anonyymi

      Kukapa rikas ajaisi 500E romulla vuotta. Auto pitää olla nimissä ja liikenteessä vuoden ennekuin se saa romutuspalkkion!!!!

    • Anonyymi

      Saako sen, vaikka vie naapurin pihasta romuauton seisomasta?

      • Anonyymi

        Urpo


    • Anonyymi

      Täyttä hömppää koko romutuspalkkio, sillä juuri ne jotka tarvitsisivat rotiskon tilalle paremman auton, niin ei onnistu. Kenellä pienituloisella on vara alkaa maksamaan vaadittua kymppitonnien velkaa uudesta autosta, sitä maksaessa leipäkin loppuu pöydästä. Pienituloinenkaan ei ole niin tyhmä, että menisi tuollaiseen lankaan ja tuskin autoon rahoitustakaan saisi.

    • Anonyymi

      Taitaa olla vain autokauppiaiden tekemä juoni päättäjien saunaillassa.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      59
      8795
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      151
      5360
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      119
      4916
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3822
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      83
      3426
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3349
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      35
      2682
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      39
      2583
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2551
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1707
    Aihe