Mitä te tekisitte kun mulla on mieheni veli joka sanoo minulle että mä olen huora ja mä kysyin siltä useasti että onko varmaa ja aina vastaus on sama. Hän on vl niinkuin mäkin ja aina eturivin sellainen isonperheen isä hän käy meillä kylässä ja mä kyllä aina muistan sen sanomisen mutta hän ei halua muistaa ettei tarvis multa pyytää anteeksi Vastatkaa mitä teen? en uskalla mennä itse sanomaan mä kyllä kuulen kunniani mä olen 7 lapsen äiti ja mä en toimi missään ryllä Olen ollut aina miehelleni uskollinen
sanokaa mielipiteenne
äitee 30
6702
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ystäväni!
Kuulostaa oudolta vl:n käyttäytymiseksi.
Mutta jos näin kuitenkin on, niin voisitko puhua asiasta miehellesi ja hän veljelleen. Sinun ei ole pakko ottaa häntä kylään. Jos tämä ei auta, niin ota asia esille jonkun veljen tai sisaren kanssa siten, että asiasta ei juoruta eteenpäin.
Mitä arvelet huoritteleeko tämä mies myös vaimoaan. Voi olla kyse myös jonkinlaisesta persoonallisuushäiriöstä, mutta ei senkään tähden saa sinulle sellaista puhua. Tällainen mies ei ole tasapainoinen perheen isä ja varmasti jotenkin hänen perheessään näkyy olopäin että asiat ei ole hyvin. Lapset saattavat käyttäytyä oudosti, vaimo voi olla hyvin alistettu ja arka tai mitä muuta, mieti ja seuraa tarkemmin. Tee kuitenkin yhdessä miehesi kanssa selväksi hänelle käyttäytymisen rajat.
sinä mitään syytä, tai osaatko edes kuvitella miksi hän sanoisi sinulle noin halventavasti?
Tuli mieleeni ajatus, oletko kenties kaunis ulkoisesti tai vaikkakin sisäisesti?
Jos sinä herätät hänessä jotain ajatuksia tai himoja, niin hän heijastaa sitä omaansa sinuun, tuomiten sinut siitä mitä hän itse tekee, koittaen tehdä sinusta syyllisen siihen mitä itse tuntee, ja tekee sinusta syyllisen ajatuksilleen. Jos se tekee sinusta hänen silmissään huoran kun aiheutat hänessä tuntemuksia.
Sinun kannattaisi ottaa asia puheeksi jonkun luotettavan ihmisen kanssa, varmasti paras siihen on oma aviomiehesi. Kenekään naisen ei koskaan pitäisi kuulla tuota halventavaa sanaa, sillä se loukkaa äärinmäisen paljon.
Toki on ihmsiä jotka ammatiltaan ovat sen nimisiä, mutta heistäkin hyvin harva on sitä vapaaehtoisesti, varsinkaan omasta halustaan.
Täälläpäin on ainakin uskovaiset kahdeksi jakautuneet on niitä parempia ja niitä huonompia uskovaisia saadaan puhua niille ja panetella niille asioita vaikka miten ja syyllistää monella lailla itse olen huonompi osaisiin kuuluva meillä on 7 lasta ja mieheni ei ole enää uskovainen mutta käydään seuroissa jaskus porukalla ja suviseurat ja maakunnalliset käymme joka kesä ja meilläkun on tuo TV tuolla kirjahyllyssä jota katsomme aika vähän mutta se varmaan tekee paljon Mutta sitähän sanotaan että heikollakin uskolla me mennään perille taivaankotiin eikä kysytä että oliko teillä telkkari nurkassa
hyviin ja huonoihin uskovaisiin? Onko tuo edes totta vai mielikuvitusta? Jos on tosijuttu, kerrotko lisää, mikä tekee esim. sinun perheestäsi "huonomman"? Ei-vl-miehelläsi luonnollisesti on TV (lähes kaikilla ei-vl:lla on), mutta se ei ole mikään peruste suuntaan eikä toiseen, vai ovatko ihmiset niin typeriä?
Koska maillä on tv mmeillä ei käy nykyään uskovaisia kylässä kummallakin on paljon sisaruksia ja ovat vl luulevat kai että meillä istutaa ihan tv ääressä mutta meillä katsotaan vain asiaohjelmat ja jos on vieraita ei koskaa avata tv mulla äiti on niin vihanen tosta tv että en meinannut perintörahoja saada kun oli luulo, että ostetaan uusi tv Tämä on tosi