vaikka kuinka poisttatte totuutta se palaa .https://www.is.fi/autot/art-2000010573482.html
Tämä totuus täällä on ja pysyy
Anonyymi-ap
3224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kas pirua, kaksi suosittua ja kalliimman pään Toyotaa kaikkein eniten jättää tienposkeen. Nyt kyllä masentaa.
"Toyotan C-HR ja RAV4 korostuvat tilastossa. Selityksenä on autojen akku, joiden varaus saattaa ajotauon jälkeen yllättäen heikentyä.
Vuodesta 2022 lähtien Toyota onkin vaihtanut autoihinsa laadukkaammat akut. Se ei kuitenkaan vielä näy vuoteen 2021 päättyvästä tilastosta."
Ja nämä meni takuuseen. Alihankkija toimitti sutta ja sekundaa. 12V akku onneksi ei ole isoa asia ja Toyotassa se ei vaadi uudelleen ohjelmointia kuten vagenissa.
Sep ei ole itse akusta kiinni, vaan Toyotan suunnittelun kukkanen jonka takia auto ei lataa akkua niin kuin olisi järkevää ja tarpeen. Akku vaihdettiin vain jos se hyytyi takuuaikana ja sillä saatiin vain peitettyä todellinen ongelma. Toyota ei halua asiaa korjata, sillä se tulisi liian kalliiksi jo muutenkin talouden kanssa painiva yhtiö ei sitä kestäisi ja toisaalta onko se edes korjattavissa jälkikäteen?
Sait sitten väännettyä VW:n mukaan juttuusi, 90% nykyaikaisista vaatii että autolle kerrotaan uudesta akusta.