1kk kulut koskien hehtaarin tontilla olevaa yli 100m2 taloa, 20 metriä pitkä talli/ varastorakennus, 2 ison katoksen, pihapiirin mökin n 100eur.
Sisältää lämmityksen, sähköt, vedet, roskalaatikon tyhjennyksen 4-5 viikon välein, kiinteistöveron n 200e vuodessa, nuohouksen.
Vastaavat kulut 45m2-60m2 rivitalossa olevaan huoneistoon on 400-500eur/ kk jos maksaa vuokraa. Tietysti näissä ei ole omaa tilaa huoneiston ulkopuolella joka merkittävä ero.
Sama juttu kerrostaloissa, pelkkä yhtiövastike on kovempi. Täällä saa 30-40m2 yksiön vuokrattua 300 eur +-
Omien kokemusten mukaan halvinta elää omakotitalossa ja saa parasta elämistä. Tänäänkin 5 tuntia vietettyä ulko-oven ulkopuolisissa tiloissa.
Kyllä Suomessa on parasta elää suuressa osassa maata kunhan keskittymistä riittävän kaukana.
Sopivat kulut omakotitalossa, omalla maalla.
Anonyymi-ap
1
249
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l267858- 67665
Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni40631Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34548- 51487
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona30440En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta
Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.45437- 30434
- 38426
- 45417