Näin vuonna 2005-2006 tälläisen "pienen" lyijyakkujen laturin, uutena ostanut oli maksanut paljon rahaa n 60€ jostakin kaupasta. Käyttänyt 2-3 kertaa akun lataukseen ja sitten ei saanut lataamaan, antoi sen minulle.
Tuli heti omaan mieleen että pitääpä aukaista kuoret, kytkin näytti heti 2-tahti tekniikan ammattilaisen aivoille väärältä valinnalta piirilevylle, joka ei saa hapettua koska sitä ei saa kytkettyä päälle. Nostin muovinapin jossa tappi ja laitoin pienen tipan öljyä kytkimen reikään ja tappi päälle. Mode alkoi toimimaan, annoin laturin takaisin kun tiesin heti että näissä suunnittelu ja valmistusvika ja tulee eteen viallisia.
Näitä on tullut eri paikoista ilmaisia yli 16 kpl, kerran tuli 5 kpl postipaketissa autokaupasta. Ladattu autoja hallissa ja pihassa kunnes kytkimeen hapettumaa. Onneksi ei hakattu / paineltu kytkintä rikki.
Olen myynyt pois kaikki 16kpl. 1kk sitten kunnan jätepisteellä sähkölaitteiden kontissa 2kpl vierekkäin johdot pyöritelty ympärille, nekin oli kuoriltaan ehjät eli ei käytetty pakkasissa ja pyöritelty johtoja. ( siinä on toinen suunnitteluvika näihin)
Ajoin pihaan niin avasin kuoret, tipan öljyä ja ne kunnossa.
https://i.ibb.co/XZk8ycCj/ctek-kuva1.jpg
https://i.ibb.co/DPy0JWYx/ctek-kuva2.jpg
Ei nämä ole lyijyakkujen lataukseen yhtään parempia latureita kuin isommat erilaisen tekniikan laturit. Ainoastaan fyysinen koko on pienempi ja kevyempi ja valmistaminen halvempaa, jos laturin teko maksaa kiinassa alle 10e ja motonet myy 60€ niin jää sinä voittoa merkin omistajille. Toimivuudella ei niin väliä ostajille. Ei kestä piirilevylle juotetut kompotit kymmeniä vuosia ja paljon käyttöä.
16x ctek laturin omistaja
Anonyymi-ap
0
90
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/1598338Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu963984- 1143872
- 553353
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint412680- 531844
Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d23581775Yliajo Heinolassa
Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi431751Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras111651Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko201481