mikä pilaa aurinkosähkössä olevat akut kuudessa vuodessa? Onko y

Anonyymi-ap

Hei, onko tässä ryhmässä käsitystä, mikä pilaa aurinkosähkössä olevat akut kuudessa vuodessa? Onko ylipätään normaalia, että kestoikä on noin lyhyt? Myönnettävä on, että on voinut purkautua itsestään pimeänä aikana kohtuu paljon, agrekaattilatausta tehty pari kertaa talven aikana. 690 Ah kapasiteetti. mm 2023 marraskuussa oli -540 Ah akkumittarissa, jännite vielä 11,7V. Kokonais purkua nyt 295 ja latausta 441 kwh, jotka vaikuttaa kovin vähäisiltä määriltä/ 6 vuotta. Jääkaappi suurin kuluttaja ja imurointi.

8

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä yleensä pilaa akut nopeasti ja normaalin vedätysaloituksen malliin akuista ei ole mitään tarkempaa tietoa kuten akkujen merkkki?

    • Anonyymi

      Varmasti on kyseessä lyijyakku? Vastasitkin jo itsellesi tuo purku liian alas on todennäköisin syy. Akku kemiaan liittmätyä on yhteistä oikeastaan 3 erittäin suuresti ikään lyhentävät asiaa. 1 liian alas laskeva kennojännite. 2 liian korkeaksi nouseva kennojännite. 3 liian raju purkaminen kapasiteettini nähden. Noista kolmesta yleensä se syy löytyy ehjien akkujen lyhyeen elämään ja tosiaankin kemiaan liittymättä yhteistä. Itse tykkään näistä uusista lifepo4 rauta akuista ja niille kun saa oikean tyyppisen ei liian tyhjiksi ei liian täysiksi ei liian kovaa purkua niin voi vuosikymmen vaihtua kapasiteetin vain laskiessa maltillisen hyväksyttävissä määrin.

      • Anonyymi

        Joo eiköhän tuo liian tyhjäksi purkautuminen syy ole ja tällöin 6v ei ole mitenkään huono.
        Mutta tuosta listauksesta puuttuu yksi vielä hyvin paljon akun ikään vaikuttava asia eli lämpötila, esim. akun sijoituspaikan lämpötilan nousu 20 - 30 asteeseen puolittaa sen eliniän -eli tästäkin voi joskus olla kyse.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo eiköhän tuo liian tyhjäksi purkautuminen syy ole ja tällöin 6v ei ole mitenkään huono.
        Mutta tuosta listauksesta puuttuu yksi vielä hyvin paljon akun ikään vaikuttava asia eli lämpötila, esim. akun sijoituspaikan lämpötilan nousu 20 - 30 asteeseen puolittaa sen eliniän -eli tästäkin voi joskus olla kyse.

        Niin selvennyksenä vielä tuo esim. 20-30 astetta juttu siis tarkoittaa sitä että akun lämpötilan nousu 10 asteella puolittaa odotetun eliniän. akku siis tykkää viileästä ja vastoin monen luuloa pakkanenkaaan ei ole huono kunhan akkku vaan kunnolla varauksessa.


    • Anonyymi

      Kannatta ko investoida noin epävarmaan ja kallista tekniikkaa köyhän ilman valtion takausta

      Temu vessaharja

    • Anonyymi

      Huono laatu ja myynti miehen ahneus kun myy paskoo

    • Anonyymi

      Huono laatu ja paskat tuotteet

      Temu vessa harja

    • Anonyymi

      Tuo kuusi vuotta on auton akuissakin jo ihme, jotkut akut jo takuuaikana vaihtokunnossa
      Veikkaisin ko. Järjestelmässä ei ole huomioitu talven lumen vaikutusta? Pystypaneelit lataa myös talviaikaan tehokkaasti! Omassa järjestelmässäni on kääntömahdollisuus kesä/talviasentoon ja lataus riittää. Mikäli kohdetta ei käytetä talviaikaan on esim. Geeliakuissa Standbay jännite 13,4-13,8V ja kesäaikaan 14,4-14,9v?
      Lit-AGM /Geeliakuissa akuissa 80% lataustaso on optimaalinen, ylilataus lyhentää käyttöikää (Tesla)!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      141
      3856
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      61
      3495
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2834
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      115
      2424
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      172
      2073
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      31
      1486
    7. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      47
      1434
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1232
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      1023
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      110
      1003
    Aihe