Jari Vanne väistyy nyrkkeilyliiton johdosta! Wayne McKerry vankilaan! Jaroslav Sakala karkoitettiin!

Anonyymi-ap

Helsinki – Suomen nyrkkeilyliiton pitkäaikainen toiminnanjohtaja Jari Vanne ilmoitti tiistaina aamulla, ettei voi jatkaa tehtävässään viimeaikaisten skandaalien ja panttivankidraaman takia.

– “Tilanne on ollut liitolle kohtuuton. On selvää, että minun on aika väistyä ja antaa tilaa uudelle johdolle,” Vanne totesi lyhyessä tiedotteessaan.

McKerrylle vankilatuomio

Entinen vt. toiminnanjohtaja Wayne McKerry, joka oli panttivankidraaman keskiössä, tuomittiin pikakäsittelyssä tutkintavankeuteen useista rikoksista, muun muassa vapaudenriistosta ja virka-aseman väärinkäytöstä. Hänen kerrotaan toistelleen pidätyksen yhteydessä, että “Challenger-tankki olisi ratkaissut kaiken.”

Sakala karkotettiin postimerkki perseessä

Tsekkiläinen vierailija, mäkihypyn ex-tähti Jaroslav Sakala, toimitettiin kotimaahansa, mutta karkotus sai erikoisen piirteen: poliisin mukaan hän poistui Suomesta postimerkki takapuoleensa liimattuna.
– “Se oli hänen oma toiveensa. Me emme nähneet syytä estää,” poliisilähde kommentoi lakonisesti.

Liitto hakee uutta johtajaa

Nyrkkeilyliitto kertoi aloittavansa välittömästi uuden toiminnanjohtajan rekrytointiprosessin. Mahdollisista ehdokkaista ei ole vielä tietoa, mutta liiton sisällä väläytellään jopa “kansainvälisiä nimiä”.

– “Tärkeintä on palauttaa uskottavuus. Tämä on ollut musta luku liiton historiassa,” totesi apulaissihteeri Arvo Kivelä.

3

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onneksi Full Pointsiin voi aina luottaa

    • Anonyymi

      JD Wanne on Supón tietojen mukaan menossa aiheuttamaan vallankumousta Grönlantiin

    • Anonyymi00004

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      113
      8065
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      406
      7262
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      80
      4534
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4279
    5. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      0
      2830
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      203
      2699
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      108
      2466
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      33
      2445
    9. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      20
      2105
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1977
    Aihe