Tiedätkö sinä, että me käytämme Suomessa liikaa muovikasseja. Kulutamme niin paljon, että Suomi maksoi viime vuonna EU:lle sakkoja jotain 100 miljoonaa. Mistähän muusta,maksetaan sakkoja.
Tuo 100 miljoonaa on poissa esim. terveydenhoidosta.
Muovikassit
11
320
Vastaukset
- Anonyymi
MÄ MAKSAN JOKA PUSSISTA , TEHKÖÖN MUUT NIILLE MITÄ LYSTÄÄVÄT
- Anonyymi
Et ymmärtänyt kirjoitusta. Suomen on pakko vähentää muovipussien käyttöä. Valtio, joka muutenkin on kohta konkurssissa, joutuu maksamaan EU:lle sakkoja. Et saa sitten valittaa, että et pääse lääkäriin tai etuuksia katsotaan. 100 miljoonaa euroa on valtava summa, joka on meiltä kaikilta pois.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et ymmärtänyt kirjoitusta. Suomen on pakko vähentää muovipussien käyttöä. Valtio, joka muutenkin on kohta konkurssissa, joutuu maksamaan EU:lle sakkoja. Et saa sitten valittaa, että et pääse lääkäriin tai etuuksia katsotaan. 100 miljoonaa euroa on valtava summa, joka on meiltä kaikilta pois.
Höpö höpö Zelen timanttikassaan tulee vain pienen pieni lovi.
- Anonyymi
Eli ongelma on EU
- Anonyymi
Ero Eu:sta on paras ratkaisu.
- Anonyymi
There is no business like climate business. Ihanaa elää dystooppisessa kommari eu:ssa. Jos ihmiset ei olis lampaita niin maailma olis hyvä. "Govern me harder!!" Bäääää
- Anonyymi
Kuka enää ostaa muovikasseja. Minulla ainakin on 5-10 kpl kankaisia kasseja, joita käytän ostosten kantamiseen. Niitä saa muutamalla eurolla ja itsekin voi ommella kangaspaloista. Kannattaa valita aika tukeva kangas. Minulla on joitakin itseompelemiani, jotka ovat kestäneet jo muutamia vuosikymmeniä.
- Anonyymi
Hyvä. Koska muovikassien ostajilla on varaa tuhlata. Niin tuhlatkoot. Mutta sakot. Jos joudumme maksamaan niitä ovat pois jostakin.
Uutisissa luki, että koska S-ryhmä nosti muovikassien hintaa. Niin käyttö on vähentynyt.
Jokaisen kannattaa laskea miten paljon menee rahaa muovikasseihin. Minulla meni satasia vuodessa.
- Anonyymi
Ihan naurettavaa alkaa inisemään jostain muovipusseista.
Se on hyvä keksintö, ei se maapallo räjähdä atomeiksi vaikka ihmiset muovipusseja käyttääkin.
Ja jos joku viherpiipertäjä saa nautinnon, että kantaa esim kangaskasseja mukanaan, ja luulee että nyt koko maapallo pelastuu kun hän käyttää kangaskasseja, niin omapa on asiansa.
Kyseessä ei oo mikään muu kuin viherpiipertäjien äärivasemmistolainen propaganda, joka on samanlaista huu-haata kuin "ilmastonmuutos", ja höpinä siitä että kaikkien pitäisi olla kasvis syöjiä
Ja se oli muuten just sama porukka, mikä koronahysterian aikana oli niitä pahimpia hysteerikkoja ja pakko rokotusten/ maskinkäyttö pakkojen kannalla, kuin se porukka, mikä nyt paasaa jostain turhanpäiväisestä, esim muovipusseista.
Ihan niinkuin jossain Sievi palstalla asiasta kitiseminen nyt jotain siihen vaikuttais, että miten ihmiset toimii, ja käyttäytyy...
Suosittelen muovipussi hysteerikoille esim pohjois Koreaan, tai johonkin muuhun diktatuuri maahan muuttamista. - Anonyymi
Ilmastokusetus on demareiden heiniä.
Sen avulla voidaan PIILOVEROTTAA ( eli varastaa )
työtätekevältä rahat pois.
Muistakaa tämä äänestyskopissa.
Muovi voidaan aivanhyvin polttaa energiaksi, se säästää luonnonvaroja
enemmänkuin Kierrättäminen.
Ja kyllä, kaasupesurit on keksitty jo 20 vuotta sitten.
Sosialistit ei sitä suostu käsittämään/ hyväksymään
( kun ei pääse piiloverottamaan ).
Demarit ovat kieroja lieroja.- Anonyymi
Joo muistetaan me että kokkareet ja varsinkin PERSUT lopetti Oulaskankaan yöpäivystyksen. Kyllä te persut viitsitte syytellä muita, mutta ite toimitte kuin Netanjahu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 573793
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.463187Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1532959Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,432840SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.752426Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s621921Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a231908Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1281796- 881222
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai681190