"Kun hallitukselle aletaan nauraa se on menoa", kirjoittaa politiikan erikoistoimittaja
Timo Haapala.
"Eilinen päivä ja hallituksen tiedotustilaisuus muistutti enemmän komediaa kuin asiallista politiikan johtamista. Eikä kerta todellakaan ole ensimmäinen.
Maa tarvitsee hallituksen, mutta ei sellaista, jolle kansa alkaa nauraa.
Tai itkee ja nauraa.
Talouskeskustelu, miljardin sopeutukset ja niiden kohdentaminen entisten kymmenen miljardin päälle jäivät sivuun, samoin hallituksen epäonnistunut työllisyyspolitiikka ja velkaantumisen jatkuminen.
Ehkä se oli jonkun tarkoituskin, kenties perussuomalaisten ja valtiovarainministeri Riikka Purran?
Leikkaukset iskevät perussuomalaisten äänestäjiin. Maahanmuutosta ja -muuttajista perussuomalaisten on mukavampaa puhua. Ehkä kannatuskin kääntyy nousuun ?"
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011466745.html
"Orpon hallitus alkaa olla vuosikymmenien floppi - ehkä jo onkin"
26
167
Vastaukset
- Anonyymi
Tutkimukseen mukaan 64 % ulkomaalaistaustaisia tekniikan alan osaajista on huolissaan suomessa käytävästä maahanmuuttokeskustelusta.
Sillä tavalla Suomi nousuun. - Anonyymi
Persulandia on hirveä. Muu Suomi on mukava, mutta persut ovat pilanneet
Suomen maamaineen. Hävettää. Persu ei pysty asettautumaan toisen ihmisen
asemaan.- Anonyymi
Keskisarjan ulostulo oli huolellisesti suunniteltu persujen puoluetoimistossa. Tietävät hyvin miten avuton Orpo on. Purra pystyi tuskin pidättelemään nauruaan kun Orpo puhui.
Mutta tämmöinen hallituksen keskinäinen työpaikkakiusaaminen tuskin puree äänestäjiin muuten kuin negatiivisesti.
- Anonyymi
Ulkomaalaisena pelkäisin Suomessa. Rasistinen persu-ilmapiiri on niin
vihamielinen.- Anonyymi
Pelkään suomalaisenakin niitä ja niitten väkivaltasiipeä.
- Anonyymi
Auttaisi jos persun kannatus laskisi alle RKP, kuuluisi vain kuolon korinaa, itkua ja tuskan huuto.
- Anonyymi
Sitä olisi hauska kuunnella, mutta tuskin PS:n kannatus alemmas laskee,
koska rasisti ei muutu ja PS:n 10%:n kannatus on rasistien varassa.
- Anonyymi
Sofia sai kirjeen Teemulta
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/898847a4-d68b-4d7b-9700-6583553dcc56 - Anonyymi
mitä tänne jonkun haapalan klikkejä posstailet
haapala tunnettu toimittaja mutta eipä kiinnosta
sen on pakko elää ja kirjoittaa juttuja joita tämän palstanpölk kypäät
levittelevät niin että lintmaanin pärstä raikaa- Anonyymi
Onko noin vaikea kestää totuutta, persu ?
- Anonyymi
Muillakin on sananvapaus kuin rasisteilla-
- Anonyymi
Haapalankin oli pakko tunnustaa totuus. Ennen vaaleja se kehaisi Orpoa.
- Anonyymi
HALLITUS PIHALLE S**TANA!!!
TÄLLE IRVIKUVALLE ON VIINA-ALE TÄRKEÄMPI KUIN YHTEISKUNNAN TÄRKEIMPIEN PALVELUIDEN SÄILYTTÄMINEN!!
KRIITTISTEN JA IHMISILLE TÄRKEIDEN TERVEYDENHOIDON PALVELUIDEN SULKEMINEN/ALASAJO SÄÄSTÖJEN NIMISSÄ ON RIKOS IHMISYYTTÄ KOHTAAN.
SUOMEN IHMISVIHAMIELISIN HALLITUS HAKARISTILIPUT VAAN PUUTTUU SALISTA.- Anonyymi
Kuittaan !
- Anonyymi
Persu lähettelee kirjeitse ulostetta, toiset rakkaus viestejä.
- Anonyymi
Suomi ja suomalaiset ansaitsevat parempaa kuin Orpon pellesirkuksen.
- Anonyymi
Rasismiriihi syrjäytti hetkeksi talouskeskustelun, miljardin sopeutukset ja niiden kohdentaminen entisten kymmenen miljardin päälle jäivät sivuun, samoin hallituksen epäonnistunut työllisyyspolitiikka ja velkaantumisen jatkuminen.
- Anonyymi
Pääministerillä menee onnettomasti, jos ei kukaan enää kunnioita häntä
ilman "valvontamenettelyä" - Anonyymi
Keskittyisivät maan asioitten kuntoon laittamiseen eikä rikkaitten
hyysäämiseen ja rasismiin !!! - Anonyymi
Orpo "en muuta keksinyt", on nahjus.
- Anonyymi
se on selvä ettei henkeripönttöarapeja jaryssiä saa pilkata olan takaa eikä siitä
ketään oikeasti voida rangaista
- Anonyymi
joku pskasakki luulee toimittajia myöten että hallituskaatuisia gazanpönttöjen
nuolentaan tai nehekriarapirikollisten pilkkaamiseen
lässyttävät ylessä jne päiväkausia täysin turhasta asiasta
nyt on tapeetilla murhaajavaltioiden uhoilu Pekingissä - Anonyymi
Ei kahta sanaa - tunninjuna tulee. Korruptio elää.
- Anonyymi
Tunti vain, laulettiin laulussakin 😂😂😂😂😂😂😂
- Anonyymi
Kyllä mua itkettää. Hallitus, joka leikkaa köyhimmiltä, lisää omia palkkioitaan. Miksi missään ei ole enää mitään järkeä? Junalauta.
- Anonyymi
Suomi on köyhin pohjoismaa, mutta ministerien palkat ovat suurimmat
ja myös kansanedustajien.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem943196HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat752476Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k621444Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?901412Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.14971Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696184915Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N313884Moottorisahalla kauppaan
Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s10837- 50814
Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.
Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.142788