"Kun hallitukselle aletaan nauraa se on menoa", kirjoittaa politiikan erikoistoimittaja
Timo Haapala.
"Eilinen päivä ja hallituksen tiedotustilaisuus muistutti enemmän komediaa kuin asiallista politiikan johtamista. Eikä kerta todellakaan ole ensimmäinen.
Maa tarvitsee hallituksen, mutta ei sellaista, jolle kansa alkaa nauraa.
Tai itkee ja nauraa.
Talouskeskustelu, miljardin sopeutukset ja niiden kohdentaminen entisten kymmenen miljardin päälle jäivät sivuun, samoin hallituksen epäonnistunut työllisyyspolitiikka ja velkaantumisen jatkuminen.
Ehkä se oli jonkun tarkoituskin, kenties perussuomalaisten ja valtiovarainministeri Riikka Purran?
Leikkaukset iskevät perussuomalaisten äänestäjiin. Maahanmuutosta ja -muuttajista perussuomalaisten on mukavampaa puhua. Ehkä kannatuskin kääntyy nousuun ?"
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011466745.html
"Orpon hallitus alkaa olla vuosikymmenien floppi - ehkä jo onkin"
33
263
Vastaukset 33
- Anonyymi
Tutkimukseen mukaan 64 % ulkomaalaistaustaisia tekniikan alan osaajista on huolissaan suomessa käytävästä maahanmuuttokeskustelusta.
Sillä tavalla Suomi nousuun. - Anonyymi
Persulandia on hirveä. Muu Suomi on mukava, mutta persut ovat pilanneet
Suomen maamaineen. Hävettää. Persu ei pysty asettautumaan toisen ihmisen
asemaan.- Anonyymi
Keskisarjan ulostulo oli huolellisesti suunniteltu persujen puoluetoimistossa. Tietävät hyvin miten avuton Orpo on. Purra pystyi tuskin pidättelemään nauruaan kun Orpo puhui.
Mutta tämmöinen hallituksen keskinäinen työpaikkakiusaaminen tuskin puree äänestäjiin muuten kuin negatiivisesti.
- Anonyymi
Ulkomaalaisena pelkäisin Suomessa. Rasistinen persu-ilmapiiri on niin
vihamielinen.- Anonyymi
Pelkään suomalaisenakin niitä ja niitten väkivaltasiipeä.
- Anonyymi
Auttaisi jos persun kannatus laskisi alle RKP, kuuluisi vain kuolon korinaa, itkua ja tuskan huuto.
- Anonyymi
Sitä olisi hauska kuunnella, mutta tuskin PS:n kannatus alemmas laskee,
koska rasisti ei muutu ja PS:n 10%:n kannatus on rasistien varassa.
- Anonyymi
Sofia sai kirjeen Teemulta
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/898847a4-d68b-4d7b-9700-6583553dcc56 - Anonyymi
mitä tänne jonkun haapalan klikkejä posstailet
haapala tunnettu toimittaja mutta eipä kiinnosta
sen on pakko elää ja kirjoittaa juttuja joita tämän palstanpölk kypäät
levittelevät niin että lintmaanin pärstä raikaa- Anonyymi
Onko noin vaikea kestää totuutta, persu ?
- Anonyymi
Muillakin on sananvapaus kuin rasisteilla-
- Anonyymi
Haapalankin oli pakko tunnustaa totuus. Ennen vaaleja se kehaisi Orpoa.
- Anonyymi
HALLITUS PIHALLE S**TANA!!!
TÄLLE IRVIKUVALLE ON VIINA-ALE TÄRKEÄMPI KUIN YHTEISKUNNAN TÄRKEIMPIEN PALVELUIDEN SÄILYTTÄMINEN!!
KRIITTISTEN JA IHMISILLE TÄRKEIDEN TERVEYDENHOIDON PALVELUIDEN SULKEMINEN/ALASAJO SÄÄSTÖJEN NIMISSÄ ON RIKOS IHMISYYTTÄ KOHTAAN.
SUOMEN IHMISVIHAMIELISIN HALLITUS HAKARISTILIPUT VAAN PUUTTUU SALISTA.- Anonyymi
Kuittaan !
- Anonyymi
Persu lähettelee kirjeitse ulostetta, toiset rakkaus viestejä.
- Anonyymi
Suomi ja suomalaiset ansaitsevat parempaa kuin Orpon pellesirkuksen.
- Anonyymi
Rasismiriihi syrjäytti hetkeksi talouskeskustelun, miljardin sopeutukset ja niiden kohdentaminen entisten kymmenen miljardin päälle jäivät sivuun, samoin hallituksen epäonnistunut työllisyyspolitiikka ja velkaantumisen jatkuminen.
- Anonyymi
Pääministerillä menee onnettomasti, jos ei kukaan enää kunnioita häntä
ilman "valvontamenettelyä" - Anonyymi
Keskittyisivät maan asioitten kuntoon laittamiseen eikä rikkaitten
hyysäämiseen ja rasismiin !!! - Anonyymi
Orpo "en muuta keksinyt", on nahjus.
- Anonyymi
se on selvä ettei henkeripönttöarapeja jaryssiä saa pilkata olan takaa eikä siitä
ketään oikeasti voida rangaista
- Anonyymi
joku pskasakki luulee toimittajia myöten että hallituskaatuisia gazanpönttöjen
nuolentaan tai nehekriarapirikollisten pilkkaamiseen
lässyttävät ylessä jne päiväkausia täysin turhasta asiasta
nyt on tapeetilla murhaajavaltioiden uhoilu Pekingissä - Anonyymi
Ei kahta sanaa - tunninjuna tulee. Korruptio elää.
- Anonyymi
Tunti vain, laulettiin laulussakin 😂😂😂😂😂😂😂
- Anonyymi
Kyllä mua itkettää. Hallitus, joka leikkaa köyhimmiltä, lisää omia palkkioitaan. Miksi missään ei ole enää mitään järkeä? Junalauta.
- Anonyymi
Suomi on köyhin pohjoismaa, mutta ministerien palkat ovat suurimmat
ja myös kansanedustajien. - Anonyymi00032
Hallitus on täydellinen floppi. Falski totuuden muuntelija, saimme tänäänkin
kuulla niitä epätotuuksia Vaalitentissä. - Anonyymi00033
Kokoomus on profiloinut itsensä talousosaajien puolueena ja rahapuolueena.
Nyt työttömyysluvut ovat synkät ja velanotto on historian pahinta ja ovat pudottaneet Suomen luottoluokituksen huonoimmaksi tällä vuosituhannella ja Suomi on
joutunut EU:n tarkkailuluokalle. Miten ne kehtaa enää näyttää naamansa ? - Anonyymi00035
Orpo toteuttaa normaalia kokoomuspolitiikkaa, jonka seurauksena valtion ahdinko syvenee, mutta kokoomuksen rahoittajat ja eturyhmät porskuttavat.
- Anonyymi00036
Kokoaan pienempi mies Orpo on niiiin polleaa. Kun se puhuu NATOsta se
"kasvaa" metrin kuin se olisi NATOn komentaja. - Anonyymi00037
Rydman räjäytti naurun tänään.
- Anonyymi00038
Leikkaukset iskevät perussuomalaisten äänestäjiin, mutta Purra puhuu
maahanmuutosta ja -muuttajista, ettei kannattajat huomaisi sitä. - Anonyymi00039
Pelkkää valehtelua ja sekoilua on persuhallituksen touhu.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2371491Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va2841065Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan94824Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68782Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48733- 110629
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27595Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34574Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.49555Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 41511
- 32491
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48475Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain77451- 32449
- 32444
- 77422
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8407Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33400Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21381