Tänä kesänä kylä on ollut kauniimpi kuin koskaan ennen. Hyvin hoidetut nurmet, kukoistavat ja kauniit kukkaistutukset. Suuri kiitos näille kunnan työntekijöille, jotka ovat koko kesän ahertaneet. Nyt on oikeat ihmiset tehneet loistavaa työtä!
Hurmaava Pielaveden kylänraitti
Anonyymi-ap
201172
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Eipä tuossa ihmeellistä hoitoa tarvii ,vettä vaan pikkuisen lorittaa istutuksiin samalla kännykkää selailee.
Etpä taida paljon harrastella..
Kaunis maalaiskunta.
Kiitos!!!
Saman olemme huomanneet kun olemme ajaneet kylän läpi.
Olemme entisiä Pielavetisiä ja olemme kiertäneet aika tarkkaan koko Suomen läpi idästä länteen ja etelästä pohjoiseen niin hyvin harvassa pienessä kunnassa on siistiä. Pielavesi on siistiksi hoidettu.
Joka kylässä tyhjiä kiinteistöjä, se on ymmärrettävää.
Tänään taitaa olla tanhuilta. Tuleekohan esteellisyys päätökset uudelleen käsittelyn?
7. kommentti idiootit osallistuivat keskusteluun. Avarien äänitorvet jälleen vauhdissa. Pelleksi tekevät koko ryhmän.
Siellä näyttää olevan myös yksi idiootti.
Ei täällä reppanat saa pidettyä edes yhtä keskustelua asiallisena. Samaksi menee varmaan touhu kunnanhallituksessakin.
Tanhuamistahan se on ollut jo 12 vuotta.
Viestiketju aiheesta poikkeaminen johtuu yksinkertaisesti heikkolahjaisuudesta eli vähä-älyisyydestä.
Sinä olet esimerkki siitä. Hyvä kun olet tunnistanut ja myönnät.
Lääkärin lausunnon kerran näin ja siinä oli että "heikkolahjainen" ja "vailla ymmärrystä".
Onko tännään tanhupiiri suojalassa?
Hyvin osuvasti lääkäri on osannut tehdä diagnoosin sinulle.
Hullu saa olla mutta ei tyhmä lausui legenda jo eläissään Juice Leskinen.
Taitaa olla suoraan Avarien oppikirjasta tuo viisaus.
Avareita ei pitäisi laskea avohoitoon....
Ei riitä kuntaan pelkkä hurmaava kylänraitti. Palveluitakin tarvitaan.
Kallista on tuo kukkien hoito.
Kyllä se joillekin riittää ja onhan Pielaveillä palveluita samalla tavalla kuin monessa muussakin saman kokoisessa kunnassa.
Siksi pitää olla houkuttelevan siisti kunnan yleisilme sinä mm. eläkeläiset Etelä-Suomessa nousee asumaan ylemmäs Suomea koska asuminen on edullisempaa.
Minä ainakin kiinnitin huomiota kunnan yleisilmeen siisteyteen ja sen perusteella valitsin kunnan jossa asun eläkkeellä.
Pielavedellä houkuttimena on lisäksi hyvä ja kalaisa järvi.