Taas tämän päivän pääkirjoituksessa. Luulisi siellä lehdessäkin vähän laajemmin ymmärrettävän näitä asioita, mutta siltä ei näytä.
Kainuun Sanomat taas mamutuksen asialla
Anonyymi-ap
34425
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Ei tarvita työhaluttomia tai työkyvyttömiä yhtään lisää, kiitos.
Kainuulaiset nuoret tulee jatkossakin muuttamaan täältä pois. Huomaahan tuon Kajaanin katukuvastakin miten kaupunki on näivettynyt koko ajan.
Raukat vain menköhöt merten taa!
Toiset tulee merten takaa.
😂😂😂
Vieläkö ne eläkeukot ylpistelee olevansa suvakkeja Kainarissa?
Ei kannata ihmetellä jos tilaajat kaikkoaa.
Ei ollu eläkeläiset asialla, lue niin tiedät
Ei ole tarvetta lukea lehteä jossa sisältö on ilmeisesti samaa sontaa kuin jo kymmenen vuotta sitten, kirjoittipa kuka vain.
Ilmeisesti, et edes tiedä. Takamehtien tollukka oot.
Otsikko kertoo että samaa mamutusta kirjoitellaan kuin kymmenen vuotta sitten eli kakkendaalia.
Eli muodostat mielipiteesi lukematta juttua? Eli jos minä otsikoin että persut on rasisteja,niin sinäkö uskot?
Täällä syntyneet ja kasvaneet nuoret lähtevät pääkaupunkiseudulle etsimään elämän eväitä.Tilalle houkutellaan heikompilaatuista maahanmuuttajaväestöä, arvellaan, että sillä se korvautuu.
Ei se väestönvaihtoteoria ihan tuulesta temmattu juttu ole?
Ja niitä nuoria kyllä aletaan pisteyttämään heti syntyessään, mutta tänne tulijoita ei muka voi, kun heillä on jakamaton ihmisarvo ja tasa-arvo. Esim. USA, Iso-Britannia, Australia, Saksa, Itävalta pisteyttävät maahantulijoita jo nyt ja ajavat oman maansa etua.
Aloittaja tarkoittaa varmaankin Kainuun Sanomien tämän aamun pääkirjoitusta. Ihmettelin aivan samaa - käsittämätön kainuulaisen lehden kanta - lisää tyhjäntoimittajia ja elätettäviä ulkomailta Kainuuseen!
Viherkommaridemari lehti, ei edes sytykkeeksi tuollaista aapista.
Miksi meidän pitää elättää näitä alisuorittajia, mitkä eivät halua muuta kuin tulla loisimaan tänne puhuivat toriukot isoon ääneen. 🗣💩👎
Kainari on mennyt ihan höpöleheksi. Netissä julkaistuja juttujaan printtaa paperille.
''Pitääkö lampaan hampaita viilata'',
siinä otsikko jonka jälkeen iskin maksamattoman tilauslaskuni pirtin uuniin.
Koko muukin sisältä on yhtä pehmeää kuin Embon pyllypyyhe.
Jormuan pari vuotta vanhan turhakkeen, kevyen liikenteen siltaa, korjattiin koko kesä.
Miksi, ei kainaria kiinnosta.
Heinisuon pari vuotta sitten päällystettyä suoraa paikattiin heti.
Miksi, ei kainaria kiinnosta.
Kainuun Sanomien päätoimittaja parin kiihkosuvakkitoimittajansa kera pitäisi laittaa kuukaudeksi kansainvälistymään Tukholmaan...
https://yle.fi/a/74-20181008
Nimenomaan! Menkää valkoisena värillisten baariin niin teitä pyydetään poistumaan sieltä ja jos ette poistu niin kohta siellä on värillistä porukkaa sen verran, että ymmärrätte kyllä poistua. Tämä on uusi normaali Tukholmassa, mutta mikä olisi pöyristymisaste jos tavallisessa baarissa valkoiset käyttäytyisivät noin. Vallitsevasta tilanteesta siellä saa hyvän kuvan kun katsoo youtubesta kaksi jaksoa "gangstakuiskaaja sweduissa", jossa suomalainen poliisi ja Tukholmassa toiminut ensihoitaja kertovat tositarinoita oikeasta elämästä siellä.
Pitäisi Kainuun Sanomissakin ymmärtää Kainuun väkiluvun laskun olevan asia joka tulee jatkumaan vielä pitkään. Sitä ei tänne haalituilla mamuilla korjata.
Haitannooko tuo mittään että väki vähenee. Pirot paranee.
On siinä hyviäkin puolia paljon. Ei minua haittaa.
Mamut tuovat tullessaan Kainuuseenkin kotoutusmiljoonia joilla kepuvihervasemmisto palkkaa kuntasektorille omiaan.
Montako koulua enempi olisi suljettu ja opettajanvirkoja lakkautettu jos ei mamuralli pyörisi?
Niin, pitää tulla toimeen vähemmällä väkimäärällä ja palvelut sen mukaan.
Palvelut on vähentyneet jo vuosikymmeniä. Eipähän tuo ole hidastanut, toimintamallit vain ovat muuttuneet järkevään suuntaan. Esimerkiksi postikonttoreiden vähennykset aiheuttivat hirveen hulabaloon aikoinaan ja nyt nuoret ei edes tiedä mikä oli postikonttori. Purolassa oli aikoinaan kymmenkunta kauppaa ja kioskia yhteensä. Nyt yksi kauppa ja hyvin riittää.
Ex-muijansa lastensa edessä vastikään ampunut on aito kunniavieras namu pizzeria yrittäjä ".
Suomi nousuun mamutuksella!
Paljonko tuo mamauralli on vaikuttanut esim. pisa-tuloksiin?
Mamuralli tuo myös mukavasti kuluja tulkkauksissa ja oikeudenkäynneissä. Äänestäkää demareita ja kepua niin Mamuralli jatkuu.
Kainuulaiset autokaupat voi liisata autoja mamuille. On varma maksaja kun mamujen toimentulotuki sisältää auton liisinkimaksun ja autovakuutukset.
Mie pussaan niihin tuloksiin. Teretiuemast kaikki veljet ja toverit. sekä muslimit .
Tarvitaanko vielä lisää bussikuskeja, ruokalähettejä ja etnisiä pitserioita?
Muutama halpaparturikin vielä mahtuisi.
ohimot sängelle -"parturit" - verrattavissa lehmien korvien EU-laputuksiin.
Suomeen tarvittaisiin kunnollinen työväenpuolue. Demarit ja vasemmistoliitto ei sellaisia ole. Demareille ja vasemmistoliitolle on tärkeämpää mamutus kuin kotimaan köyhimpien asioiden hoitaminen.