Onko palomuuri vanhassa kotikoneessa, sis.windows98, tarpeen?
Jos on niin mitenkäs se kannattais konfata? Mitkä portit ehdottomasti kiinni yms? Koneella ei tehdä muuta kuin surfataan. Onko paras tapa sallia selaimen liikenne kaikkiin portteihin ja muut kaikki kiinni vai?
Joudun nimittäin säätämään ensi viikolla yhtä konetta ja en sitten taas heti sitä viitsis lähteä mulkkaamaan. Koneen käyttäjät eivät osaa säätää itse.
Jos on niin mitenkäs se kannattais konfata? Mitkä portit ehdottomasti kiinni yms? Koneella ei tehdä muuta kuin surfataan. Onko paras tapa sallia selaimen liikenne kaikkiin portteihin ja muut kaikki kiinni vai?
Joudun nimittäin säätämään ensi viikolla yhtä konetta ja en sitten taas heti sitä viitsis lähteä mulkkaamaan. Koneen käyttäjät eivät osaa säätää itse.
Vastaukset 13
Vanhimmat
sille koneelle zone alarm
Saako Zone Alarmissa säädettyä sekä estettäviä/sallittavia portteja että estettäviä/sallittavia ohjelmia?
Niitä voi internet asetuksista estää.
Ja zone arlam estää jo paljon tulevaa hyökkäystä muutenkin että en ole semmosia estoja tarvinnut.
katsella sopivaa palomuuria
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/muut_ilmaisohjelmat.htm
virus ohjelma on aina tarpelinen koneessa niinkauan kun sillä käydään netissä
jos sinun pitää kysyä tuollaisia tietoja täältä, niin anna hyvä ihminen jonkun asioita paremmin tuntevan säätää kaverisi kone!
En mä kysynyt että kenen se kone pitää säätää. Joten et voi vaan kertoa vastausta siihen mitä kysyin?
Spywareblaster, joka estää monenlaista haittaohjelmien esim. vakoilijoiden tulon, joihin virustorjunta ei pure.
Paljon hyviä sivuja, joilla voit opiskella tietoturvaa (mitenkähän oman koneesi laita on?):
http://sarja.internetix.fi/fi/sisalto/materiaalit/tietoturva/luku00?C:D=33417
http://www.markusjansson.net/fza.html
http://personal.inet.fi/koti/amerx/computer/kotikayttajan_tietoturva.html
Ohjelmia:
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/
Nyt kaikkien win-only-miesten kiusaksi, mutta silti täyttä asiaa: Jos kone tulee pelkkään nettikäyttöön, asenna linux, turvallista surffata ja palomuuri vakiona, eikä huolta spywaresta/viruksista,
Nyt kaikkien palommuurimiesten kiusaksi. Linuxissa ei ole pakko pitää sitä valmista palomuuriakaan päällä. Sitten tietoisku. Debianissa ei ole palomuuri valmiiksi päällä.
olla palomuuri päällä, jos sekään edes auttaa:
http://www.itviikko.fi/uutiset/uutisalue.asp?alue=paiva&UutisID=68793
Miten palomuuri korjaa ohjelmassa olevan virheen?
Sargeen ja Woodyyn turvapäivitykset näyttävät toimivan aivan normaalisti. Ei niissä mitään vikaa tunnu olevan.
Ilmaisia palomuureja...
http://groups.msn.com/FileShareFinland/tietoturva.msnw