Sipilän/Stubbin hallitus sai velanoton kuriin, mutta Rinteen/Marinin ylileveä eläminen vauhditti tulevien polvien rahoilla elämistä. Orpon hallituksen yksi ongelma on suhdannetilanne, jota oppositio on pahentanut esimerkiksi kuukauden satamalakolla. Velkataakkaa on kertynyt niin paljon, että korkoihin menee jo 3,2 miljardia. Marinin aikana korot olivat kolmasosa. Viisikko suorastaan kylvi rahaa. Häpeällistä tulevien polvien piikkiin bilettämistä. Häpeä.
Taloudenpito ei onnistu kaikilta. SDP osaa korottaa veroja, mutta se on suoraan pois köyhien ruokapöydistä. Sen sosialisti osaa selittää parhain päin. Putinismia.
Ensi vuonna kuluttajien ostovoima nousee, koska inflaatio on laskenut noin 2 prosenttiin, korot ovat laskeneet, erityisesti pieni- ja keskituloisten verotus kevenee ja palkankorotukset tuovat lisää bruttoon. Hyvä vuosi tulossa.
Seuraava hallitus joutuu leikkaamaan valtion kuluja 10 miljardia vuositasolla, että velanotto saadaan loppumaan ja entiset velat maksettua pikkuhiljaa pois.
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRAk_E_qChR1YihiuIKQYYnLEjdApsF7cH82w&s
Rinteen ja Marinin hallitukset ajoivat Suomen velkasyöksyyn
8
149
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä kaavio. Faktaa. Sipilä ja Stubb saivat velan taittumaan, mutta sen jälkeen... Korona ei ole selitys. Koronalainat ovat alle puolet Marinin ottamista 48 miljardista. Vastuuton valtion talouden hoito omaa napa mielessä. Mutta ei edes vaalien viisikon sopimus äänien siirtämisestä auttanut. Onneksi Suomen kansalle. Demarit hävisi vaalit ja Marin pylliisti yli 30000 äänestäjälle ja lähti lihapatojen ääreen, ison rahan perään.
- Anonyymi
Jos gallupeihin uskominen, samaan palataan . Demari-vasemmistoliitto vetoinen hallitus jakaisi rahaa täysin holtittomasti, mistään ei leikata ettei vaan pieni tuloisia loukata! Säkillä saa sossusta kantaa rahaa, tulottomat asutetaan kaupungin parhaisiin ja kalleimpiin kämppiin tukien turvin, kulttuuriakin pääsee kokemaan toimeentulolapulla. Lapsiperheet saa vuokrat, ruuat, sähkön, kuljetukset, osamaksut ihan kun vaan ilmoittautuu jonoon!
- Anonyymi
Disinformaatio kampanja syöksykierteessä olevan persulauman toimesta alkoi. Tätä tuubaa tulee jatkumaan päivästä toiseen.
- Anonyymi
Tuo inflaation aleneminen on sitä totuuden muuntelemista mitä lähes kaikki muukin nykyisenä totuuden jälkeisenä aikana. Yle, suurin totuuden muuntelupropagandalaitos, keksi/käytti tuota nimitystä. Katsokaa elintarvikkeiden hintoja, esim. kahvi, voi, kotimaiset kasvikset ym. välttämätön tai asumis- ja terveydenhoitokuluja. Suurimmalla osalla pienituloisista, työttömistä ja eläkeläisistä ei ole lainoja. Suurin syy moraalittoman Suomen tuhoon on sotakiima. Äärioikeisto on ollut aina sotahullua, nyt neokonservatiivit saivat vihervasemmiston samaan hulluuteen sairaalla LQBT-, ateismi-ym. tuhoideologioilla.
- Anonyymi
Lautakasa-Mattipa sanoi että kunnossa oli talous kun se heiltä lähti.
Jos lommoja on niin matkalla ovat tulleet...- Anonyymi
Vanhanen peittelee omia jätöksiään, kyvytön marinin rahaministeri.
- Anonyymi
Helppo on aina syyttää edellisiä hallituksia, ...se edellinen...se edellinen. Onhan se kuitenkin kuultu että nykyinen hallitus on lyönyt jo kaikki ennätykset velankin otossa. Se unohdetaan helposti jollakin taholla.
- Anonyymi
orpo ja purra jatkaa samoilla linjoilla, sllä erolla et triblaavat velanoton.
munaton oppositio ei hoida tehtäviään ja myhäilevät tyytyväisinä pakankorotuksille jok´nka saavat kaikki, nekin jotka eivät ole tehneet yhtään mitään palkkansa eteen.
Palestiinakeskustelua pidetään pinnalla et thl raporti ja naurettavat palkankrotukset unohtuisi kansalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem1023304Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo182715HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat762562Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?971554Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k741498Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.161115Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6961921029Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N3531027Moottorisahalla kauppaan
Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s11905- 50844