Sähkömarkkinalain synty ja yhtiöiden uusi yhdistymisaalto: Onko kilpailun henki uhattuna?
Suomen sähkömarkkinalaki säädettiin vuonna 1995 mullistamaan energiakenttää. Sen keskeisenä tavoitteena oli murtaa vanhat monopolirakenteet, edistää kilpailua ja sitä kautta tarjota kuluttajille kohtuuhintaista sähköä sekä parempaa palvelua.
Viime vuosina on kuitenkin nähty uusi ilmiö: sähköyhtiöt, jotka lain myötä eriytyivät ja alkoivat kilpailla keskenään, ovat jälleen alkaneet yhdistyä suuremmiksi kokonaisuuksiksi.
Tämä herättää kysymyksen, onko kehitys ristiriidassa sähkömarkkinalain alkuperäisen hengen kanssa.
Miksi sähkömarkkinalaki säädettiin?
Ennen vuotta 1995 Suomen sähkömarkkinat olivat pitkälti suljettuja ja alueellisten yhtiöiden hallitsemia. Kuluttajilla ei ollut mahdollisuutta valita sähkönmyyjäänsä, vaan he olivat sidottuja oman alueensa yhtiöön. Sähkömarkkinalain tavoitteena oli purkaa tämä jäykkä rakenne ja luoda aidosti kilpailuun perustuvat markkinat.
Lain keskeisimmät periaatteet olivat:
Kilpailun edistäminen: Sähkön tuotanto ja myynti avattiin kilpailulle. Tämä antoi uusille toimijoille mahdollisuuden tulla markkinoille ja tarjota sähköä kuluttajille.
Verkkotoiminnan eriyttäminen: Sähköverkot, jotka ovat luonteeltaan monopoleja, erotettiin sähkön myynnistä ja tuotannosta. Verkkoyhtiöiden tehtäväksi jäi sähkön siirto tasapuolisin ja syrjimättömin ehdoin kaikille sähkönmyyjille. Toimintaa valvoo Energiavirasto.
Kuluttajan valinnanvapaus: Merkittävin muutos kuluttajan kannalta oli oikeus vapaasti valita ja kilpailuttaa oma sähkönmyyjänsä.
Tehokkuuden ja kohtuuhintaisuuden varmistaminen: Uskottiin, että kilpailu johtaisi tehokkaampaan sähköntuotantoon ja painaisi hintoja kuluttajaystävällisempään suuntaan.
Uusi yhdistymisten aalto
Viime vuosina Suomen sähkömarkkinoilla on nähty useita merkittäviä yritysjärjestelyjä, joissa pienemmät, usein kuntaomisteiset energiayhtiöt ovat yhdistäneet sähkönmyyntiliiketoimintonsa. Tästä ovat esimerkkeinä uudet, valtakunnallisesti merkittävät toimijat kuten:
Väre Energia: Perustettiin vuonna 2018, ja se on useiden energiayhtiöiden, kuten Savon Voiman, Kuopion Energian, Alva-yhtiöiden ja Lappeenrannan Energian sähkönmyyntien yhdistymä. Myöhemmin mukaan on liittynyt myös Kymenlaakson Sähkö ja Tampereen Energian sähkösopimusasiakkaat.
Oomi Energia: Aloitti toimintansa vuonna 2020. Sen taustalla on laaja joukko energiayhtiöitä, kuten Lahti Energia, Oulun Seudun Sähkö, Pori Energia, Vantaan Energia sekä Oulun Sähkönmyynti osakkaineen.
Lumme Energia: Syntyi vuonna 2017 Etelä-Savon Energian ja Suur-Savon Sähkön yhdistäessä sähkönmyyntinsä.
Syy yhdistymisille on selvä!
Kansalaisten ryöstäminen!
Onko kehitys lain hengen mukaista? Ei ole!
Huolia ja mahdollisia ristiriitoja lain hengen kanssa:
Vähentyvä kilpailu: Suurin huoli on, että jatkuessaan keskittyminen johtaa markkinan harvainvaltaistumiseen (oligopoliin), jossa muutama suuri toimija hallitsee markkinoita. Tämä voisi vähentää aitoa hintakilpailua ja heikentää kuluttajan asemaa.
Paikallisuuden katoaminen: Pienten, paikallisten yhtiöiden häviäminen voi vähentää asiakaspalvelun henkilökohtaisuutta ja paikallista tuntemusta.
Johtopäätös
Nykyinen kehitys, jossa sähköyhtiöt yhdistyvät on yksiselitteisesti sähkömarkkinalain hengen vastaista. Aito vähäinenkin kilpailu häviää.
Valvovaksi viranomaiseksi määrätty taho on sähköyhtiöiden asialla, samoin kuin koko poliittinen hyvävelisuhmurointikoneisto, v niinkuin ketutus-koneisto.
Sähköyhtiöt ovat ryöstökoneistoja!, politiikan ja poliitikkojen hillotolppia. Yhtiöiden hallituksissa työväenaatteen edustajaa näyttelevästä tasapuolisuutta ja yhdenvertaisuutta äänestäjille julistavasta performanssitaiteilijastakin paljastuu oikea minä - putinistinen egoistisika!
Sähköyhtiöt yhdistyvät jälleen-sähkömarkkinalain henki hukassa-valvojaviranomaiset nukkuvat
Anonyymi-ap
2
108
Vastaukset
- Anonyymi
Kokemuksia Powerin sähköstä?
https://eletraoy-weborder.utilitycloud.app/?product=ea1bcd7e85a6429ebddf99214c42c7b2#/ - Anonyymi
riipputissiset sedät päättää asioista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1503785Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki993639Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423173Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest182521- 1822204
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu271397- 961239
Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja241081Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1271044Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt691038