Kuten tiedät, ei ole aihetta josta en olisi tietoinen ja minun on pakko osallistua.
Seuraavassa perjantaipäivän ensimmäinen mietteeni, sitten myöhemmin kommentoin kutsuani Seutulaan ja sen jälkeen takinkääntöäni, että en tahdokaan tavata koskaan enkä missään Numbaa joka on liian fiksu sanailemaan minun kanssani.
En voi alistua sellaiseen tilanteeseen koska en voi mahdollisella tapaamispaikalla tapani mukaan turvautua nyrkkeihini kun sanat loppuu.
Työtä tekevien thaimaalaisten perheiden ostovoima perustuu pariin asiaan.
Siihen että rakentamisen kustannukset on haja-asutusalueella suvun mailla vain muutamia satoja euroja per neliö. Satasellakin voi selvitä.
He siis eivät maksa asumisesta enää juuri mitään ja alle kolmikymppisenä talo on jo velaton. Jotkut saa vielä talon perinnöksi.
Suomalaisella menee asumiseen iso osa tuloista, thaikuilla ei mene.
Auton saa luottokelpoinen hyvin pienellä kuukausierällä ja lava-autoista saa veroalen.
Kulut on siis pieniä. Keskituloinen thaimaalainen elää samalla tavalla kuin keskituloinen suomalainen kotioloissa suunnilleen.
Rahaa jää kyllä hammashoitoon.
2010
Rakas päiväkirjani.
5
101
Vastaukset
- Anonyymi
Voi olla että vuosi maaseudulla Thaimaassa Muay Thai leireillä, pari vuotta turistina Thaimaassa lomaillen toi jo hieman näkemystä.
Voi olla että näkemystä on lisännyt 7 talvea Pattayalla asuen ja saattaa olla että 7 vuotta Nangrongissa asuen on tuonut lisää tietoa ja kokemusta.
Saattaa olla siitäkin hyötyä että olen ollut thain kanssa naimisissa niin ikään 7 vuotta ja puhun thain kieltä siten että voisin toimia englanninkielen opettajana.
Voi olla että useat naapurit ja vaimon laaja suku on auttanut ymmärtämään siitä jotakin miten thaimaalaiset elää ja mihin heillä raha riittää.
Kun asuu Thaimaassa ja on joka päivä tekemisissä thaimaalaisten kanssa, niin siitäkin on apua.
Kun on rakennuttanut Thaimaahan niin sitäkin ymmärtää paremmin.
Kerro toki jos sinulla on erilaisia kokemuksia Thaimaasta ja thaimaalaisista?
2010- Anonyymi
Mihin pellenaama unohdit sen 400 maksukaatoasi, vai oliko huuhaata.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mihin pellenaama unohdit sen 400 maksukaatoasi, vai oliko huuhaata.
Puhuttiin siitä paljonko thaimaalaisilla on varaa käydä hammaslääkärissä.
Voin toki kertoa joskus maksukaadoistakin, jos noin paljon kiinnostaa. Siinä laitetaan pipulia sinne sun tänne ja sitten annetaan rahaa.
Morsian saa samalla rahaa ja kikkulssia, saa syödä hyvin ja nukkua hyvin, juo hyviä drinkkejä ja joillekin olen ostanut mekkoja, ilmastoinnin ja yhdelle maksanut talolainan pois.
Parinkin daamin kullat on haettu kanista, useimpien kanssa road trippiä, saarilla, juhlissa, Bangkokissa, laatuaikaa alusta loppuun.
Niitä on aika paljon huonompiakin duuneja, mutta harvassa saa niin hyvää liksaa ja vielä kikkelsblaadenia kaupanpäälle!
2010 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puhuttiin siitä paljonko thaimaalaisilla on varaa käydä hammaslääkärissä.
Voin toki kertoa joskus maksukaadoistakin, jos noin paljon kiinnostaa. Siinä laitetaan pipulia sinne sun tänne ja sitten annetaan rahaa.
Morsian saa samalla rahaa ja kikkulssia, saa syödä hyvin ja nukkua hyvin, juo hyviä drinkkejä ja joillekin olen ostanut mekkoja, ilmastoinnin ja yhdelle maksanut talolainan pois.
Parinkin daamin kullat on haettu kanista, useimpien kanssa road trippiä, saarilla, juhlissa, Bangkokissa, laatuaikaa alusta loppuun.
Niitä on aika paljon huonompiakin duuneja, mutta harvassa saa niin hyvää liksaa ja vielä kikkelsblaadenia kaupanpäälle!
2010Nuo sinun ajatukset on erittäin sairaita ja omalaatuisia, kyllä thaimaassa autettavia riittää jos kuvittelet että 400 maksukaatoa auttaa ketään edes itseäsi, olet pahasti hakoteillä, thaimaan yhteiskunnassa on jotain pahasti pielessä, ethän sinä sitä näe, koska sinä katsot kaikki vaaleanpunaisten lasien läpi, ettei valtio, maa pysty tarjoamaan kunnollista työtä että sillä pärjää, muualla maailmassa prosut rahoittavat pääosin huumeiden käyttöä, thaimassa maksavat sillä elinkustannuksiaan, jotain on pielessä ja pahasti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nuo sinun ajatukset on erittäin sairaita ja omalaatuisia, kyllä thaimaassa autettavia riittää jos kuvittelet että 400 maksukaatoa auttaa ketään edes itseäsi, olet pahasti hakoteillä, thaimaan yhteiskunnassa on jotain pahasti pielessä, ethän sinä sitä näe, koska sinä katsot kaikki vaaleanpunaisten lasien läpi, ettei valtio, maa pysty tarjoamaan kunnollista työtä että sillä pärjää, muualla maailmassa prosut rahoittavat pääosin huumeiden käyttöä, thaimassa maksavat sillä elinkustannuksiaan, jotain on pielessä ja pahasti.
Thaimaan suurin ongelma taitaa olla liika väestön kasvu, kun yhteiskunta toimii huonosti, kohtuulista elintasoa ei voida tarjota perusihmiselle, thaimaa on erittäin pitkälle luokkayhteiskunta, samoin kuin monet muutkin aasian maat, ilman halpaa tai lähes ilmaista piparia siellä tuskin kävisi paljonkaan turisteja, väkeä liikaa, liian kuuma...
Mutta hyvääkin on paljon kauniita paikkoja, varsinkin rantoja, temppeleihin en ota kantaa, en ole niistä kiinnostunut, enkä oikeastaan mitään muitakaan uskomuksiin perustuvia nähtävyyksiä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude15113467Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t729761Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h969148Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k208106Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk406773Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1496186Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri243375Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy331674En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3971265Aikuisten säälittävä käytös
Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v71194