...niin miksi meillä on pakollinen varusmiespalvelus?
Miksi siitä kieltäytyviä niin mollataan? Aseistakieltäytyminenhän on valtatrendi oikeissa länsimaissa, joissa sotilaille maksetaan palkkaa.
Jos Suomessa on kerran niin hurja maanpuolustustahto...
4
142
Vastaukset
- Anonyymi
Todellista maanpuolustahtoa ei kukaan tiedä.
Mediassa mainostettu "korkea maanpuolustustahto" saadaan käytännössä Maanpuolustustiedotuksen suunnittelukunnan (MTS) toimesta kysymällä asiasta vuosittain varusmiespalvelunsa päättäviltä nuorilta. Eli kysytään asiasta ihmisiltä jotka ovat juuri käyneet läpi varsin perusteellisen aivopesuprosessin. Näin saadaan helposti toivotunkaltainen vastaus joka sitten viedään mediapooliin kansalaisille uutisoitavaksi. - Anonyymi
Ihan loogisesti vaan. Kukaan ei halua tapattaa itseään kentällä. Kyllä se vaan niin on.
Ja täytyy kyseenalaistaa vahvasti koko Venäjän ja Ukrainan sota. Meistä ei ole pian auttamaan edes Ukrainaa, Venäjä on meille liian iso tekijä. Meitä itseä tässä pitää kohta auttaa, mutta ainakaan Ukraina ei siihen kykene.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/a66cb7db-0a57-4f28-af2c-8edd14838711 - Anonyymi
Emme kyllä saa Natomaita puolustamaan loppumetreillä pieniä maita Venäjää vastaan. Niin se vain on. Parasta siis olisi alkaa toteuttaa rauhanomaisia lähestymistapoja.
- Anonyymi
Todellinen kansalaisen OMA maanpuolustustahto tulee ilmi siinä, kuinka moni nainen käy VAAEHTOISEN armeijan, se on jossakin 3% tasolla ja kyselyssä naisten maanpuolustustahto on ollu miehiä korkeammalla tasolla. Tästä voi vetää johtopäätökset miesten maanpuolustahdon olevan alle 3%.
Eikö ihme, kuka mies oikeasti haluaa puolustaa sellaista valtiota, joka luokittelee sukupuolen perusteella 2-luokan kansalaiseksi, jota ei koske edes perustuslakiin kirjattu yhdenvertaisuus sukupuolesta riippumatta. Sellainen valtio joutaakin tuhoutua, se tuhoaa vähitellen itse itsensä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741