Työelämähaaveet

Anonyymi-ap

Taisin sairastua psykoosiin jo ensi kertaa 15-vuotiaana, sillå kuulin silloin kuukausia ääniä ja olin tosi vainoharhainen. Parikymppisenä dg oli jo skitsofrenia. Tällä hetkellä, melkeen 30-vuotiaana, aloitan amkin jälkeen ekaa vuotta yliopistossa.

On pelottavaa, miten lääkitys tekee musta ihan hidasälyisen ja sekä sairaus että lääkkeet tuhoo aivoja. Mä oon lähes koko ajan tosi masentunut: En ees taho pärjätä omillani, niin miten joskus onnistuukaan vaikka työelämä. En halua pudota vain yhteiskunnan elätiksi.

3

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehkä joku maadoittavampi ammatti sopisi tuolla taustalla paremmin, missä yhteys todellisuuteen olisi kouriintuntuva. Akateemiset sanaleikit viedä viimeisenkin järjen hivenen.

    • Anonyymi

      Aloittajalle sen verran, että älä ajattele niin pitkälle tulevaisuuteen.
      Jos olet menossa yliopistoon, keskity siihen nyt. Työelämä ja muut siintävät vasta joskus opintojen jälkeen.
      Oikeastaan itse ajattelen, että miksi pitäisi etukäteen pelätä jotain tulevaa, mistä ei voi tietää mitään vielä tässä vaiheessa.
      Tsemppiä aloittajalle, luota ja usko itseesi!

    • Anonyymi

      Sinä voit tutustua hyvinvointi/lääkintä asioihin itsekin. Toden näköisesti "lääkkeet" vaikuttavat heikentävästi sinunkin työ/opiskelukykyyn. Mutta pärjäätkö ilman niitä, ilman Sinun olotilan pahentumista? Kuulostaa siltä, ettei ne ainakaan auta eteenpäin Sinua.

      Minä kerron tässä nyt joltain osin asioita: Voit ensin aloittaa siitä, ettet ole yksin, lopulta on aina apua pahimpaan oloon saatavilla. En tiedä, sinun syömisestä, mutta kannattaa varmistaa kaikkien B-vitamiinien saanti. B1 vitamiini on erityisen tärkeä, mutta samoin muut. Lisäksi moniin masennuksen toimettomuus ongelmiin auttaa tasapainoinen rauhoittuminen: Eli aamulla klo, 9-13 voi vaikka mennä kahville, (varo, jos ahdistusta/maniaa) näkee ihmisiä ja liikuntaa. Yleensä teen juonti on parempi ratkaisu, ja se kyllä yleensä parantaa olotilaa laajalti. Ehkä piristyt, mutta kuitenkin rauhoitut iltaa kohden, ja teen juonti parantaa aivotoimintaa.

      Lisäksi kerron ahdistukseen, levottomuutteen auttaa mineraaleista etenkin magnesium, kalsium, sekä sinkki. Osta ahdistukseen sinkkiä hieman, sekä magnesiumia, muttei liikaa, muuten voi vaikutus olla käänteinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      28
      3456
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      97
      3216
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      3034
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      79
      3011
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      53
      2911
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2688
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2500
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      57
      2361
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      43
      2235
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      88
      2012
    Aihe