Muuntohuumeiden ehkäisy.

Anonyymi-ap

Olen itse positiivinen dekriminalisoinnin kanssa huumeissa, ja kannatan oikeasti hyvää opetusta huumeista.

Minulle opetettiin koulussa, kuinka kannabista käytetään piikillä, ja siitä saa hallusinoitimista, jossa luulee olevansa appelsiini ja haluavan kuoria itseään.
Mikään tästä ei pidä paikkansa, ja sen takia en usko Suomen kykyyn opettaa huume valistusta vieläkään.

Nykyään en tiedä mikä on tilanne, mutta minun kokemus jo 2000 luvun alusta kertoo paljon, millaisen huono tilanne on ollut.

Huumeiden kanssa tilanne on yksilöllinen, ja jalkautuvia työntekijöitä olisi hyvä kuunnella. He ehdottavat käyttöhuoneita, joja sai kansalaisäänillä hyväksynnän hallitukselle, ja se vain heitettiin syrjään ilman syytä.

Sama on tapahtunut kannabiksen kanssa jo usean hallituksen aikana. Kansalaiset äänestävät sen jatkoon, ja asia heitetään roskiin ilman syytä. Jopa ns. puna/vihreän hallituksen aikana.

Nyt on puhe jo peukusta, joka on muuntohuume. Joidenkin ammattilaisten mukaan se räjähti meillä ns. Greenlight operaation takia, kun anfetamiinin tuojat otettiin pois kuvioista.
Tämä kuulostaa itselleni realistiselta. Eli miedompi päihde otettiin pois, ja vahvempi tuli tilalle.

Kentällä on huoli vieläkin vaarallisempien muuntohuumeiden tulosta Suomeen. Esimerkiksi legendaarinen Amerikkalanen Crack on tulossa pian.

Näihin asioihin ei ole helppoja vastauksia. Suurin syy ongelmaan on kasvava epävarmuus elämästä.

Onko niihin edes jotain lääkettä? Potentiaalisesti kyllä. Tulli ihme kyllä antoi oman arvionsa.

"Sinkkonen ehdottaa, että lakiin tuotaisiin pykälä yleisvaarallisesta aineesta. Tällöin viranomaiset voisivat takavarikoida aineita, jotka tunnistetaan yleisvaarallisiksi jo ennen kuin ne ehditään luokitella mahdollisiksi muuntohuumeiksi. Rikosoikeudellisia seurauksia ei tulisi, mutta vaarallisen aineen leviäminen kaduille pystyttäisiin estämään."

Tämä olisi oikeasti toimiva askel.

Onko se hopealuoti? Ei. Mutta estäisi edes uuden erän tekemisiä.

Toivon jokaista päihteiden käyttäjää tutustumaan muuntohuumeisiin ennen käyttöä. Ne eivät ole ikinä hyvä vaihtoehto.

Loppu sanana. Nämä aineet ovat aina pilanneet muiden "huumeiden" mainetta, ja olisi aika saada keskustelu raiteilleen ja erottaa ne muista.

4

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisi upeinta, jos ihmiset pärjäisivät elämässään sen verran hyvin, ettei tarvitsisi alkaa ongelmiaan pakenemaan huumeisiin, tai päihteisiin ylipäänsä.

      • Anonyymi

        PEUKUNKÄYTTÄJÄ PUUKOTTI

        "Vuonna 2003 syntynyt mies puukotti ihmisiä Helsingissä, koska muuntohuume aiheutti tälle aggressiivisia harhoja.

        Hän kertoi tekojensa johtuneen muuntohuume alfa-pvp:n käytön aiheuttamasta harhaisuudesta ja sekavuudesta. Mies kertoi kuulleensa ääniä, jotka käskivät häntä satuttamaan toisia ihmisiä.

        Osaa tapahtumista hän ei muistanut lainkaan.

        kolmesta tapon yrityksestä sekä törkeän pahoinpitelyn yrityksestä kahdeksan ja puolen vuoden vankeuteen"

        HS


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      243
      2798
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1164
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1131
    4. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      0
      1050
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1015
    6. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    7. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      64
      954
    8. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      927
    9. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      861
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      132
      848
    Aihe