Heippa, me meinataan kastroida meijän hauva joka nyt 1v2kk, yliseksuaalisuuden takia.
Onko kellään kokemusta vantaalla tehdystä kastroinnista? Vertailitko hintoja? missä edullisin? (meillä pienikokoinen koira, minkäköhän hintaista suunnilleen?)
Entäs miten parantuminen; kauanko kesti? Oletko lopputuloksesta tyytyväinen? Meillä vähän pelätään että tuleeko koirasta sitten laiska, jaksaako enään kiinnostua mistään..?
Eli kokemuksia otetaan mielellään vastaan :)
Onko kellään kokemusta vantaalla tehdystä kastroinnista? Vertailitko hintoja? missä edullisin? (meillä pienikokoinen koira, minkäköhän hintaista suunnilleen?)
Entäs miten parantuminen; kauanko kesti? Oletko lopputuloksesta tyytyväinen? Meillä vähän pelätään että tuleeko koirasta sitten laiska, jaksaako enään kiinnostua mistään..?
Eli kokemuksia otetaan mielellään vastaan :)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vantaalla en tiedä kun asun pohjanmaalla mutta maaliskuulla kastroitiin meiltä uroskoira.
Parantuminen vei ehkä viikon verran,oli vaikeinta estää koiraa hyppimästä kun on varsinainen kenguru ja loikkii jokapaikkaan.
Oon tosi tyytyväinen leikkauksen tuloksiin,ennen muille koirille agressiivinen hurtta on nyt ihan mukava koira joka osaa toisen koiran kanssa neuvotella ilman tappamisen halua.
Ei oo laiska vaan yhtä innokas kuin ennenkin.
Ainut on ,että nukkuu tosi sikeästi,just tuolla poika yrittää iltapissalle herätellä,toiset koirat odottavat kun tuota tuupitaan hereille.Eli osaa rentoutua eikä oo hermot kireellä koko ajan.Musta tuntuu että on onnellisempi kun ei tarvi valta-asemasta pitää huolta koko ajan.
en kyllä itse tekis vielä ton ikäiselle koiralle tuota operaatiota pelkästään "seksi hulluuden" takia. sehän on vielä oikeastaan pentu. mutta jos koira olisi agressiivinen tai muita pahempia ongelmia olis, niin sitten suorittaisin sen. itellä 10v. terrieriuros ja hormoonit jyllää enemmän kuin laki sallii=). kyllä sen jutun kanssa oppii elään
Mä en ymmärrä miksi useimmat ovat tuota operaatiota vastaan? Mitä hirveetä siinä on jos pojalta pallit lähtee..?? Jos se tekee koirasta rauhallisemman ja mukavamman hauvelin? Ja ehkä omistajallakin järki säilyy? Ehkä se on kaiken sen arvoista! Sanoinkin miehelleni, että jos koiraa ei leikata, ei sitä enään oteta mukaan mihinkään, missä on toisia koiria koska se on yhtä helvettiä. Mielummin maksan sen 100-200 e että pinna ei mene koko ajan.
Ei. Eikä sen jutun kanssa opi elämään. En minä :)
Mulla oli aikoinaan leikattu uroskoira,eikä operaation vaikutuksista voi antaa kuin positiivista palautetta.Luonne pysyi entisenä pirteänä ja terhakkana,mutta turhat kotkotukset jäi pois.Toimenpiteenäkään ei ole läheskään yhtä suuri kuin nartun sterilointi.Jos joskus vielä uroksen otan ja sitä ei jalostukseen käytetä,niin pallit lähtee siltäkin.
meillä.
El.lääkärikin suositteli kauan,että kannattais,mutta noi perheen miehet pistivät kampoihin vaikka ei ollut aikomustakaan tuota häirikköä käyttää astutukseen.
Keväällä uuden pennun myötä pääsi helvetti valloilleen,elämä oli kuin palestiinalaisalueella.
No,poika kevennettiin ja nyt on elämä taas mallillaan.
Ei enää vaahto suussa silmät palaen yritä pentua tappaa vaan on aivan normaali koira.