Jos saa työmarkkinatukea ja täyttää 2026 tammikuussa 65 niin riittääkö että tekee Kelan nettisivuilla eläkehakemuksen vaikkapa tämän vuoden loppupuolella, työmarkkinatukihan lakannee automaattisesti kun täyttää 65. Entä näkeekö eläkekäsittelijä koneeltansa paljonko saan (siis kaveri) työeläkettä vai pitääkö minun (siis kaverin) se itse ilmoittaa Kelaan, kysytäänkö asiaa tuossa hakemuksessa.
Entä kun 65 vuoden ikä lähestyy niin tuleeko Kelalta viestiä että lakkautamme työmarkkinatukenne silloin ja silloin koska olette yli 64 vuotias, hakekaa tarvittaessa Kelan maksamaa vanhuuseläkettä niin ja niin. Miten tämä kuvio oikein menee?
Siis kaverin puolesta kyselen.
Kelan vanhuuseläkkeelle
10
339
Vastaukset
- Anonyymi
Jos haet eläkettä Kelan vanhuuseläke hakemuksella etkä ole vielä hakenut etkä saa työeläkettä hae vanhuuseläke Kelan ja työeläkelaitosten yhteisen lomakkeen ETK/Kela 7001 (pdf). Tällä lomakkeella saat haettua sekä työ että kansaneläkkeen. Kela lähettää hakemuksen sähköisesti työeläke laitokseen. Katso täyttö ohje Kelan sivuilta, kun haet eläkkeen. Voit myös hakea vanhuuseläkkeen suoraan työeläkelaitoksestasi ja siihen rastittaa, että haet myös Kelan eläkkeen, niin työeläkelaitos lähettää hakemuksesi myös Kelaan. Työmarkkinatuki lakkaa automaattisesti, kun täytät 65 vuotta ja saat siitä kyllä päätöksen.
- Anonyymi
Kelalta tulee viestiä, kun vanhuuseläkeikä on lähellä.
- Anonyymi
Ei tule viestiä. Vanhuuseläke on hoksattava itse hakea. Niinhän se vtyöeläkelaitoksestakin haetaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei tule viestiä. Vanhuuseläke on hoksattava itse hakea. Niinhän se vtyöeläkelaitoksestakin haetaan.
Ok. Olen kuullut muuta. Kiitos tiedosta. Tarkoitin, että ilmoitus oikeudesta hakea eläkettä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei tule viestiä. Vanhuuseläke on hoksattava itse hakea. Niinhän se vtyöeläkelaitoksestakin haetaan.
Kelan mulkut eivät kyllä mitään ilmoittele. Hiljaa ovat kuin kusi sukassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kelan mulkut eivät kyllä mitään ilmoittele. Hiljaa ovat kuin kusi sukassa.
Kyllä säkin mulkero voit itsekin olla joskus aktiivinen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä säkin mulkero voit itsekin olla joskus aktiivinen.
Ei kaikki pysty hoitamaan omia asioitaan vaan tarvitaan yhteiskunnan tukea ja virkanilkkien holhousta.
- Anonyymi
Sitä odotellessamme ... Muistakaa harrastaa liikuntaa.
- Anonyymi
Mikään ei ole niin tärkeää kuin puutarhanhoito, eikä sekään ole kovin tärkeää.
- Anonyymi
Hetkinen, eikö tuossa pitäisi olla yli 65 vuotias eikä alle 65 vuotias (katso linkin kuva)? Jos tuossa virhe niin onko ainut?
https://ibb.co/bgftmH1d
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16922175Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant669097Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va656222SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1795826Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3215340Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.205292Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot294846HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.804463Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm834253"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153760