Frisbeegolf vammauttaa harrastajansa

Anonyymi-ap

Frisbeegolfissa loukkaantumisriski on olemassa, erityisesti olkapään ja kyynärpään sekä alaselän alueella, johtuen toistuvista ja voimakkaista heitoista, jotka vaativat monimutkaista tekniikkaa.

Frisbeegolf on todella tekninen laji, joka vaatii nopeutta ja räjähtävyyttä. Tutkimusten mukaan frisbeegolf on USA:ssa vaarallisin laji. Vuodessa USAssa vammautuu vakavasti jopa n. 1,5 miljoonaa pelaajaa.

Nelson Josephin tekemässä tutkimuksessa (Nelson, J. T., Jones, R. E., Runstrom, M., & Hardy, J. 2015. Disc Golf, a growing sport: Description and epidemiology of injuries.) vuodelta 2015 havaittiin, että tutkimukseen osallistuneista useampi kuin neljä viidestä kertoi frisbeegolfin pelaamisen aiheuttaneen loukkaantumisen tai vamman.

Useimmin kyseessä oli kyynärpään, olkapään, selän tai polven alueelle tullut vamma. Yleisimmin ne olivat lihasvammoja, nyrjähdyksiä tai jännevammoja.

Enemmistöllä kyselyyn vastanneista oli sattunut frisbeegolfin parissa vähintään yksi loukkaantuminen tai vamma. Kaksi useimmin esiintynyttä vamman syntytapaa olivat vähitellen ajan kuluessa toistojen seurauksena syntynyt rasituksen aiheuttama vamma, jollaisesta oli kärsinyt yli puolet vastaajista sekä heittovaiheen tai liikkeen aikana sattunut loukkaantuminen. Tällaisen vamman uhriksi oli joutunut vajaa kolmannes vastaajista.

Hyvät ihmiset, pysytelkää kaukana tästä niin sanotusta ”urheilulajista” ja Kippasuon kentältä!

14

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä riskejä liiallinen liikunta voi aiheuttaa ikääntyneelle?
      Liikunta on tärkeä osa terveellistä elämäntapaa, ja sen hyödyt ovat kiistattomat. Erityisesti ikääntyneille liikunta voi parantaa elämänlaatua, ylläpitää toimintakykyä ja ehkäistä monia sairauksia. Kuitenkin, kuten kaikessa, myös liikunnassa liiallinen määrä voi tuoda mukanaan riskejä.

      • Anonyymi

        Ylikuormitus ja vammat
        Yksi suurimmista riskeistä liiallisen liikunnan yhteydessä on ylikuormitus ja siitä johtuvat vammat. Ikääntyneiden keho ei välttämättä kestä yhtä hyvin intensiivistä liikuntaa kuin nuorempien. Liikunnassa lihasvenähdykset ja tapaturmat ovat aina mahdollisia ja niitä kannattaa varoa. Voimakas kuormitus voi johtaa esimerkiksi rasitusmurtumiin.

        Kuitenkaan kovankaan kuormituksen ei ole tutkimuksissa todettu huonontavan esimerkiksi nivelrikkoisen ruston kuntoa. Tärkeää on, että liikunnassa kuuntelee omaa kehoa ja keventää harjoittelua, jos kipua ilmenee.

        Erityisesti osteoporoosia sairastavilla vanhuksilla on suurempi riski luunmurtumille


    • Anonyymi

      Elämä on vaarallista. Kannattaa lukittautua maakellariin.

    • Anonyymi

      Pitkällä kentällä kierroksen heittojen kokonaismäärä yhdellä heittäjällä on kymmeniä kertoja, lähemmäs 100 kertaa. Todella raju ja kuluttava laji, jossa ihminen lopulta vammautuu ja loppuelämä on yhtä tuskaa vammojen varjostaessa elämänlaatua.

      Jokaisen tulisi pysytellä erossa tästä harrastuksesta, eikä kenenkään tulisi mainostaa tätä lajia kenellekään. Sama kuin mainostaisi huumeita, nekin vie ihmisen lopulta perikatoon. Saman tekee frisbeegolf.

      • Anonyymi

        otitko lääkkeesi !


    • Anonyymi

      Tuttu juttu, että kun argumentit loppuu eikä omalle frisbeegolfia ylistävälle kannalle löydy perusteita, eli frisbeegolfin erinomaisuus on voitu osoittaa tieteellisesti vääräksi, jää kannattajille ainoastaan toisten osapuolten mustamaalaus malliin sairaiksi.

      • Anonyymi

        Uskonveljet paheksuvat saarnoissaan jo kovin sanoin frisbeegolfia.
        Tuttu taktiikka myös täällä Suomi24 palstalla, jolla saadaan vaijennettua vääräuskoiset ja synnissä elävät.
        Rakutetaan niin pitkään, että vastapuoli kyllästyy. Siten todistetaan oma oikeassaolo muille seurakunnan jäsenille.
        Tästä toiminnasta on vahvaa näyttöä ja lukuisia AI-anallyyseja.
        Erittäin paheksuttavaa on esittää frisbeegolfista haitallista disinformatioota puoleen tai toiseen.
        Tällaistakin on! Voi sentään.?


    • Anonyymi

      Jokainen vanhenee väistämättä

    • Anonyymi

      Onnettomuuksia voi ehkäistä hyvällä harjoittelulla, asianmukaisella lämmittelyllä ja oikeilla pelitavoilla, kuten väistäminen ja muiden huomioiminen. Ratojen ylläpitäjien tulee huolehtia turvallisuudesta, ja pelaajien noudattaa turvallisuusohjeita ja etikettiä

      • Anonyymi

        Ennaltaehkäisy: Tärkeää on huolehtia riittävästä alkuverryttelystä, harjoitella heittotekniikkaa ohjatusti ja kuunnella kehoa, välttäen liiallista kuormitusta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ennaltaehkäisy: Tärkeää on huolehtia riittävästä alkuverryttelystä, harjoitella heittotekniikkaa ohjatusti ja kuunnella kehoa, välttäen liiallista kuormitusta

        Ei venyttelyt ja alkulämmittelyt auta mitään. Heitossa on äärimmäisen räjähtävä monen lihaksen tuottama liikerata, jossa hyvin monet sellaiset lihakset, joita on vaikea venyttää tai lämmitellä, joutuvat äärimmäiselle rasitukselle. Tästä syystä vähintään 80% lajin harrastajista loukkaantuvat fyysisesti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei venyttelyt ja alkulämmittelyt auta mitään. Heitossa on äärimmäisen räjähtävä monen lihaksen tuottama liikerata, jossa hyvin monet sellaiset lihakset, joita on vaikea venyttää tai lämmitellä, joutuvat äärimmäiselle rasitukselle. Tästä syystä vähintään 80% lajin harrastajista loukkaantuvat fyysisesti.

        Ortopedi, fysiatri vai urheilulääkäri – kenelle varaan ajan?


    • Anonyymi

      Lihasvaivoihin erikoistunut lääkäri on yleensä ortopedi tai fysiatri. Ortopedi on kirurgi, joka hoitaa tapaturmia ja pitkäaikaisia tuki- ja liikuntaelinten sairauksia ja vammoja leikkaamalla ja muilla kirurgisilla toimenpiteillä. Fysiatri taas keskittyy tuki- ja liikuntaelinten sairauksien ja kiputilojen ei-kirurgiseen hoitoon, kuten kuntoutukseen ja lääkitykseen

    • Anonyymi

      Varaa aika lakimiehelle, hän voi avustaa sinua nostamaan kanteen käräjäoikeudessa väärää informaatiota frisbeegolfin erinomaisuudesta mm. tällä palstalla tuottavia vastaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      57
      3763
    2. 46
      3157
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      153
      2949
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      40
      2816
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2416
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      61
      1911
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      23
      1888
    8. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      124
      1767
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      84
      1172
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      68
      1170
    Aihe