Elikkäs mulla on ongelmana se että en tiedä ketää pyytää kaasoks vai oonko ilman kaasoa..
Mulla ei ole yhtään "parasta kaveria"..
Muutama kaveri kyllä löytyy, mut en halua niistä ketään. Liian etäisiä henkilöitä siihen hommaan, mun mielestä.
Siskoa tai serkkuja mulla ei ole.
Pikkuserkku kyllä, mutta ei olla tarpeeks läheisiä..
olenko siis ilman kaasoa? Voiko sulhasella olla silti bestman?
Kaaso vai ilman?!
6
1689
Vastaukset
- eelia
Ole ilman!? Miksi ihmeessä pitäisi väkisin keksimällä keksiä joku ihminen kaasoksi? Ei minulla ole kaasoa (tosin eri syistä kuin sinulla) enkä sellaista koe tarvitsevani. Perinteethän eivät tunne kaasoa nykymuodossaan..
- kaasoton
Jos sinua ei tähän mennessä ole haitannut, ettei elämässäsi ole läheisiä ystäviä, niin miksi pitäisit sitä yhden päivän ajan ongelmana?
- memmyliini
Ei ole tähän asti mun elämää haitannut ettei ole yhtään läheistä ystävää eikä haittaa jatkossakaan.
Mietin vaan sitä että onko se hassua jos miehellä on bestman mut mulla ei oo kaasoa?! Että täytyiskö mun sen takia ottaa kaaso, ei kai. - Keppeliini
memmyliini kirjoitti:
Ei ole tähän asti mun elämää haitannut ettei ole yhtään läheistä ystävää eikä haittaa jatkossakaan.
Mietin vaan sitä että onko se hassua jos miehellä on bestman mut mulla ei oo kaasoa?! Että täytyiskö mun sen takia ottaa kaaso, ei kai.Itse en oikein lämpene ajatukselle kaasosta, mutta morsiusneito olisi ihana olla mukana matkassa.:)
Morsiuneidon tehtävä on ihanteellinen kenelle tahansa pikkuneidille, esim. omalle tyttärelle jos teillä sellainen on, kummitytölle, tai sisarusten lapselle tai muulle läheiselle. Morsiustyttö tosin kaipaa helposti seuraukseen sulhaspoikaa.:)
Ainakin omasta morsiusneidon pestistä on ainoastaan hyviä muistoja.
- elokuussa
tyttären häissä ei ole kaasoa eikä bestmania. Ainoastaan vitsinä: veli on leikisti kaaso ja meidän vanha koira, joka ei ole juhlissa, bestman.
Mutta oikeesti kaaso voi olla mies, vaikka veli tai kuka vaan.
Sulhasella voi silti olla bestman. Myös sulhasen tyttöystävä/vaimo voi olla kaasosi.- siiri
Eikös moniavioisuus ole Suomessa kielletty? Kyllä meillä ainakin jäisi häät pitämättä jos paljastuisi, että miehelläni olisi tyttöystävä. Ja sinä vielä ehdotat, että sulhasen tyttöystävän/vaimon voi ottaa kaasoksi!? Onko tämä yleistäkin teillä päin? Perin omituiselta se kuitenkin kuulostaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4622848Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152675Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2721618Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841204Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4411145Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631098- 156980
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41938- 56909
- 79895